Kako izgleda vaš trudnički jelovnik?

Izvan raspona! Odustani

Sortiraj odgovore

Najstariji
  • Najnoviji
  • Najstariji
  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • IvaP2

    Broj poruka: 151

    Prijavi adminu

    Ma sve je to individualno, pogotovo valjda u trudnoći, kad i hormoni još igraju bitnu ulogu. Što se tiče ovog jelovnika za gest. dijabetes, dosta je strog jer su količine vrlo ograničene, sve je na gram i na žličicu, točno koliko komada i grama čega za glavne obroke i za međuobroke. Ništa slatko ( ), osim voća, ali umjereno… Ma inače mi ne bi bio bed i nije mi bed, al ko za vraga mi sada navečer dođe takva želja za slatkim… A ne smijem ni med, ni niš.. Ali dobro, prije svega mislim na trudnoću i bebu pa je lakše izdržati. E sad, držim se tog preporučenog jelovnika i uskoro ću raditi profil šećera, baš me zanima kakvi će biti nalazi… puno zavisi o prehrani, ali na žalost i o nasretnim hormonima…

  • Avatar Reeta_Mow

    Reeta_Mow

    Broj poruka: 3

    Prijavi adminu

    Lijepi pozdrav! Da malo osvježim ovu temu. I ja imam gestacijski dijabetes, druga trudnoća, drugi put se ponavlja, i kao za inat, ovaj put mi je teže podnositi dijetu i užasno mi se traži slatko. Međutim, naišla sam na jako dobrog starog ginekologa koji je specijalizirao patologiju trudnoće pa mi je objasnio neke stvari i olakšao mi ove “patnje”. Stoga se nadam da ću barem nekoj od vas “dijabetika” pomoći njegovim savjetima. Dakle, držite se dijete i trudite se jesti što više voća i povrća, znači, razna variva i meso na lešo su vam najbolji, kao i morska riba. Trebalo bi izbjegavati bijelo brašno, ali i masnoće, a isto tako bi trebalo izbjegavati palentu, ako niste znale, jer kukuruz šećerac…pa, no, samo ime kaže što je. ;)  E sad, da budemo na čistu, u drugim državama ne rade toliku frku paniku oko povišenog šećera, a to je kada se razina glukoze u krvi kreće između 7 i 10 mmol/l. I to je samo lagano povišen šećer. To mi je priznao i doktor. Kako se moje razine ovaj put ne dižu dalje od 9, a najčešće su sasvim normalne, oko 5,2 , 5,4, ili 6,4 , rekao mi je da se ne moram mučiti i da si mogu povremeno priuštiti nešto slatko, ali ne sad neku turbo slatku bombu koja će mi napraviti zlo. Na primjer, ako vam dođe želja a sladoledom, priuštite si jedan na štapiću ili jednu kuglicu sladoleda, ali npr. voćnog okusa ili vanilije. Ako vam se jede čokolada, uzmite si kockicu dvije tamne čokolade, koja je zapravo i jako zdrava. Ako vam se jedu kolači, nemojte uzeti baklavu, nego štrudlu od jabuke ili krišku torte od sira, ili ako ćete uzeti baš taj jedan primamljiv kolač na rođendanu ili nekoj fešti, neka ostane na jednom do dva komada a ne na cijelom tucetu. ;) Iako se preporučuje izbjegavati banane, mandarine i grožđe, oni ipak sadrže tvari koje su neophodne zdravom razvoju vašeg djeteta, pa sam u vezi toga također doznala nešto jako zanimljivo: pojela sam naranču, nakon pola sata mi je guk bio 9,6, rekla dijabetologinji što sam jela, a ona mi je rekla da nakon takvog voća tream ići u laganu šetnju koja će potaknuti rad gušterače i normalizirati nivo šećera u krvi. Eto. Poanta je samo biti umjeren u svemu da vam se ne bi stvaralo previše plodne vode u posteljici što je najčešća posljedica gestacijskog dijabetesa. Nemojte se plašiti čitajući tekstove o drastičnim slučajevima. To su ipak ekstremi zabilježeni u medicini kod žena koja nisu ni bile svjesne da imaju šećer. Doslovce dijabetes, ne samo lagano povišen, nego onaj od kojeg ti lupa srce, dolazi zlo i raspadaju ti se krvne žile. Ja sam prije sedam godina rodila živu i zdravu curicu 15 dana ranije s apgarom 10, a nisam se lišila sladoleda jer mi se užasno tražio. I sve pet. Hehe, samo sam zahvaljujući dijabetičkoj prehrani izašla iz rodilišta deset kila lakša nego kad sam začela. ;)

  • IvaP2

    Broj poruka: 151

    Prijavi adminu

    Mami


    Lijepi pozdrav! Da malo osvježim ovu temu. I ja imam gestacijski dijabetes, druga trudnoća, drugi put se ponavlja, i kao za inat, ovaj put mi je teže podnositi dijetu i užasno mi se traži slatko. Međutim, naišla sam na jako dobrog starog ginekologa koji je specijalizirao patologiju trudnoće pa mi je objasnio neke stvari i olakšao mi ove "patnje". Stoga se nadam da ću barem nekoj od vas "dijabetika" pomoći njegovim savjetima. Dakle, držite se dijete i trudite se jesti što više voća i povrća, znači, razna variva i meso na lešo su vam najbolji, kao i morska riba. Trebalo bi izbjegavati bijelo brašno, ali i masnoće, a isto tako bi trebalo izbjegavati palentu, ako niste znale, jer kukuruz šećerac…pa, no, samo ime kaže što je. ;)  E sad, da budemo na čistu, u drugim državama ne rade toliku frku paniku oko povišenog šećera, a to je kada se razina glukoze u krvi kreće između 7 i 10 mmol/l. I to je samo lagano povišen šećer. To mi je priznao i doktor. Kako se moje razine ovaj put ne dižu dalje od 9, a najčešće su sasvim normalne, oko 5,2 , 5,4, ili 6,4 , rekao mi je da se ne moram mučiti i da si mogu povremeno priuštiti nešto slatko, ali ne sad neku turbo slatku bombu koja će mi napraviti zlo. Na primjer, ako vam dođe želja a sladoledom, priuštite si jedan na štapiću ili jednu kuglicu sladoleda, ali npr. voćnog okusa ili vanilije. Ako vam se jede čokolada, uzmite si kockicu dvije tamne čokolade, koja je zapravo i jako zdrava. Ako vam se jedu kolači, nemojte uzeti baklavu, nego štrudlu od jabuke ili krišku torte od sira, ili ako ćete uzeti baš taj jedan primamljiv kolač na rođendanu ili nekoj fešti, neka ostane na jednom do dva komada a ne na cijelom tucetu. ;) Iako se preporučuje izbjegavati banane, mandarine i grožđe, oni ipak sadrže tvari koje su neophodne zdravom razvoju vašeg djeteta, pa sam u vezi toga također doznala nešto jako zanimljivo: pojela sam naranču, nakon pola sata mi je guk bio 9,6, rekla dijabetologinji što sam jela, a ona mi je rekla da nakon takvog voća tream ići u laganu šetnju koja će potaknuti rad gušterače i normalizirati nivo šećera u krvi. Eto. Poanta je samo biti umjeren u svemu da vam se ne bi stvaralo previše plodne vode u posteljici što je najčešća posljedica gestacijskog dijabetesa. Nemojte se plašiti čitajući tekstove o drastičnim slučajevima. To su ipak ekstremi zabilježeni u medicini kod žena koja nisu ni bile svjesne da imaju šećer. Doslovce dijabetes, ne samo lagano povišen, nego onaj od kojeg ti lupa srce, dolazi zlo i raspadaju ti se krvne žile. Ja sam prije sedam godina rodila živu i zdravu curicu 15 dana ranije s apgarom 10, a nisam se lišila sladoleda jer mi se užasno tražio. I sve pet. Hehe, samo sam zahvaljujući dijabetičkoj prehrani izašla iz rodilišta deset kila lakša nego kad sam začela. ;)

    Mami, hvala ti od na ovim utješnim informacijama!!

  • Avatar Reeta_Mow

    Reeta_Mow

    Broj poruka: 3

    Prijavi adminu

    Nema na čemu.   bit će sve ok. I meni je laknulo kada sam naišla na doktora koji stvarno ima, što se kaže, brdo kilometara u nogama, pa zna puno i razuman je. I prošli tjedan sam bila na kontroli šećera u bolnici na 24 sata i otvoreno sam rekla doktorici da se ne mogu držati dijete od 1700 kcal jer ne mogu, ne jedem samo za sebe nego i za bebu koja ovaj put ima dosta brzi metabolizam i traži me jesti svakih dva i pol, tri sata. Ne mogu izdržati na jednoj feti crnog kruha s namazom do ručka, a jedna jabuka između me uopće ne spašava, niti mi je dovoljno večerati u šest i kasnije “pojesti jogurt”. Na to mi je rekla ne da se moram držati rigorozno dane mi dijete zbog šećera, nego “da se ne udebljam”. A ja ti lijepo otvorim trudničku i pokažem joj četiri vaganja i pitam je “koliko kila sam dobila?”. 5! Na pola trudnoće, pet kila, i kako god se izmjerim, sve je u stomaku. I u maternici je sve potpuno u redu. Nemojte me toliko driblati, gospođo, kada mi se sestrična iz Danske smije kada joj govorim šta mi radite jer mi je šećer na tašte u drugom mjesecu bio 6,4. I tako ti i taj stari ginekolog koluta očima zašto se u našem zdravstvu ne promijene već jednom vrijednosti na koje bi tek trebalo reagirati.  Ali, eto, treba pripaziti, naravno. Mene pak muči nešto drugo i voljela bih čuti i druge trudnice i mame ukoliko imaju kakvih iskustava sa zabranjenim i dozvoljenim namirnicama i ljekovitim biljem. Zašto? E pa, ne znam, ali u ovoj trudnoći mi se traži jesti sve nešto što nikad prije nisam ni voljela ni jela, npr. koromač u maneštri ili rotkvice da grickam. Međutim, guglajući sam naišla na upozorenja da se ove biljke nikako ne preporučuju trudnicama. Hmmmm…. 

  • Avatar bjap

    bjap

    Broj poruka: 1100

    Prijavi adminu

    Mami


    Nema na čemu.   bit će sve ok. I meni je laknulo kada sam naišla na doktora koji stvarno ima, što se kaže, brdo kilometara u nogama, pa zna puno i razuman je. I prošli tjedan sam bila na kontroli šećera u bolnici na 24 sata i otvoreno sam rekla doktorici da se ne mogu držati dijete od 1700 kcal jer ne mogu, ne jedem samo za sebe nego i za bebu koja ovaj put ima dosta brzi metabolizam i traži me jesti svakih dva i pol, tri sata. Ne mogu izdržati na jednoj feti crnog kruha s namazom do ručka, a jedna jabuka između me uopće ne spašava, niti mi je dovoljno večerati u šest i kasnije "pojesti jogurt". Na to mi je rekla ne da se moram držati rigorozno dane mi dijete zbog šećera, nego "da se ne udebljam". A ja ti lijepo otvorim trudničku i pokažem joj četiri vaganja i pitam je "koliko kila sam dobila?". 5! Na pola trudnoće, pet kila, i kako god se izmjerim, sve je u stomaku. I u maternici je sve potpuno u redu. Nemojte me toliko driblati, gospođo, kada mi se sestrična iz Danske smije kada joj govorim šta mi radite jer mi je šećer na tašte u drugom mjesecu bio 6,4. I tako ti i taj stari ginekolog koluta očima zašto se u našem zdravstvu ne promijene već jednom vrijednosti na koje bi tek trebalo reagirati.  Ali, eto, treba pripaziti, naravno. Mene pak muči nešto drugo i voljela bih čuti i druge trudnice i mame ukoliko imaju kakvih iskustava sa zabranjenim i dozvoljenim namirnicama i ljekovitim biljem. Zašto? E pa, ne znam, ali u ovoj trudnoći mi se traži jesti sve nešto što nikad prije nisam ni voljela ni jela, npr. koromač u maneštri ili rotkvice da grickam. Međutim, guglajući sam naišla na upozorenja da se ove biljke nikako ne preporučuju trudnicama. Hmmmm…. 

    Ja sam si baš danas kupila svežanj rotkvica , baš mi se jedu. bila sam neki dan radila OGTT, na tašte je vrijednost bila 5,4, a nakon 2h 8,2. Sutra idem doktoru da vidim jel opasno i koliko. Psihički se pripremam na dijetu, na bolnicu, ali što više mislim o tome sve više sve sam više gladna i sve mi se više jede slatko 

  • Avatar Lilica

    Lilica

    Broj poruka: 1031

    Prijavi adminu

    ja jedem kao i prije sve (nisam ni imala mucnine) samo mrvicu raznolikije i uvela sam ipak malo vise voca i povrca

  • Avatar Lida2

    Lida2

    Broj poruka: 324

    Prijavi adminu

    Evo i meni u ovoj trudnoci dijagnosticiran gestacijski dbt sa gukom nataste 6mmol. Poludila sam jer znam da je granica do 6.4! ALi jedan dr meni poznat je smanjio sa 6.4 na 5.1.Idiot! Al dobro.
    Uglavnom ne drzim se njihove dijete sa VUk Vrhovca jer mrzim pisanre dijete. Uglavnom jedem hranu sa niskim glikemijskim indeksom. U prijevodu ne jedem UH, slatko ni bijeli kruh. Za dorucak pojedem snitu kukuruznog kruha s necim i to je to od kruha u danu. Jedem sve vrste mesa na sve nacine sa salatom ili kuhanim povrcem. VOce ako mi se da. Znam koje namirnice imaju niski GI pa pazim. Jako sam opterecena sa ovim dbt iako misim da ga nemam al mi neda mira. Sad sam u 21tt i nisam dobila nijednu kilu. AL ja sam debela mama otprije pa mi ni nedaju da se udebljam iako ima dana kad bi pojela vola. Priustim si nekad ako mi bas jako dodje nesto slatko al malo i ne svaki dan. Al popijem onda malo vise vode da se brze resorbira

  • Avatar Nalah

    Nalah

    Broj poruka: 2037

    Prijavi adminu

    Cure dajte napišite neke recepte,nemam više ideja kaj da kuham za ručak ili večeru

  • Avatar Švrćo

    Švrćo

    Broj poruka: 86

    Prijavi adminu

    Jel zna možda koja kakav restač ili sl. zdrave hrane jer mi je zlo više od pizze i ostalih gluposti (Zagreb/Samobor) jer imam bebača i jaaaako malo prostora za kuhanje?!

  • Avatar Tina160

    Tina160

    Broj poruka: 78

    Prijavi adminu

    trudna sam 8t .. i ogromno apetita imam :D no jedem što god želim i mislim da ću tako i dalje.. jedino što se promijenilo da više vode pijem i voća više jedem

    11.7. <3 can't wait :)

Izvan raspona! Odustani

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.