Beba Zdravlje i njega bebe 14. travnja 2015.

Kako odabrati platnene pelene?

Matea Lukarić
Foto: Privatni album
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Mama-savjetnica Matea Lukarić objašnjava koji modeli platnenih pelena postoje, po čemu se razlikuju, koji su najpraktičniji, u kojim veličinama dolaze, od kojih materijala se izrađuju te koliko komada je potrebno svakoj mami

Ako imate pitanje u vezi dojenja, atopijskog dermatitisa, platnenih pelena ili odgoja djece, zanimaju vas iskustva i mišljenje ili trebate podršku drugih mama, sada možete potražiti savjet izravno od naših mama-savjetnica.

Matea LukarićRenata Kovačić te naša kolumnistica Ana Katarina Sansević, naše su mame savjetnice kojima se možete javiti izravno preko poruka na društvenoj mreži.

Jedna trudnica koja bi sa svojom bebom željela koristiti platnene pelene, postavila je pitanje našoj mami-savjetnici Matei Lukarić.

"Imam mjesec dana do termina i pripremam se za dolazak bebe, a jako sam se zainteresirala za platnene pelene. Zanima me koje vrste i modeli postoje, po čemu se razlikuju, od kakvih materijala se izrađuju, koji materijali su najbolji?"

Iskustvo jedne mame

Matea Lukarić, mama dvogodišnjeg Patrika i osmomjesečnog Dina, počela je koristiti platnene pelene kad je njen mlađi sin imao tri mjeseca.

Matea Lukarić | Author: Privatni album Foto: Privatni album

"Mama s Klokanice s kojom se privatno družim stalno je pričala o platnenim pelenama i zainteresirala me. Počela sam istraživati i čitati o njima, a kada sam prvi put vidjela i opipala njenu kolekciju znala sam da ne mogu pogriješiti prelaskom na njih. Prvo sam mislila da će mi trebati tri godine da pohvatam sve nazive, modele, tete šivalice, međutim svi su bili ljubazni i pristupačni da su i po sto puta odgovarali na ista pitanja i već za mjesec dana smo potpuno izbacili jednokratne i prešli na platnene. Kako se kolekcija povećavala tako su mi stvari postajale jasnije. Od svake tete šivalice sam naručila po pelenu, dvije, birala sam što različitije modele i kombinacije materijala i brzo sam shvatila što nam najbolje odgovara", kaže mama Matea te objašnjava da postoji više vrsta platnenih pelena.

Modeli platnenih pelena

POCKET pelena ima džepić na guzi pelene ili naprijed u koji se stavlja uložak, a radi poboljšanja upijanja može i tetra pelena. Prednost ovog modela je brzo sušenje jer su pelene tanke, a uložak se suši posebno od pelene, tj. odvojiv je. Ovaj model treba zaštitne gaćice, tj. cover.

Mene osobno opušta briga o platnenim pelenama, tako da mi nije problem nakon sušenja slagati uloške i tetre i puniti pocket pelene, dok drugima to može biti nedostatak pa uložak stave na džep pelene.

SPLIT pelena je pelena sa odvojivim uloškom koji je za pelenu pričvršćen jednim ili dva drukera, može biti i bez drukera, obično dolazi s manjim i većim uloškom koji također mogu biti spojeni drukerom. Ove pelene također trebaju cover.

Mi imamo najviše pelena u split varijanti jer se brzo suše i lako se namjeste na guzu, a po potrebi stavim jedan ili dva uloška. 

FITTED pelena je 'futrana' pelena, tj. ulošci su ušiveni u samu pelenu. Također je potreban cover.

Prednost ovakvih pelena je što se lako namjeste na guzu, nema kompliciranja s ulošcima pogotovo kada beba postane aktivna pa je presvlačenje ustvari igra lovice kao kod nas, nedostatak je svakako dugo sušenje. Fitted s dodatnim uloškom ili tetrom možemo koristiti kao noćnu pelenu.

Matea Lukarić | Author: Privatni album Foto: Privatni album

Svi modeli modernih platnenih pelena mogu biti u AIO ili AI2 verziji. AIO (all in one) pelena, kao što i naziv kaže, sve je u jednom pelena, znači da je vanjski sloj od PUL materijala i nisu potrebne zaštitne gaćice. PUL je vodonepropusan i zrakopropusan materijal koji zadržava vlagu, a pušta zrak tako da bebina guza diše.

AI2 pelena je je također pelena koja ima sve u jednom, ali je PUL odvojiv od same pelene. Ovakav tip pelene je super isplativ jer se PUL može iskoristiti kao cover za bilo koju drugu pelenu ili tetre.

Pelene mogu biti po veličini i OS (one size), što znači da je drukerima smanjujete odnosno povećavate od prvog dana do kraja pelenaštva.

Najbolji materijali

Moderne platnene pelene mogu biti od različitih materijala, a nama su se kao najbolji upijači pokazale bambus - konoplja.

Za noć svakako koristimo bambus pelenu s dodatnim bambus uloškom koji nam najbolje izdrži i spavanje po 10 do 12 sati. Volimo još i pamučni velur, pamučni flanel, mako i druge.

shop | Author: missMAMA Foto: missMAMA

Platnene pelene u bojama Klokanice!

malom dućanu na Klokanici nudimo vam posebnu,limitiranu kolekciju platnenih pelena i drugih stvari za bebe. Natura pelene u bojama Klokanice - nježno plave s ružičastim srcem na stražnjoj strani izrađene su od 10 slojeva vrhunskog pamučnog pletiva iznimne mekoće i izvrsne moći upijanja. Anatomski su oblikovane i dolaze u jednoj univerzalnoj veličini, koja se drukerima može podesiti u tri različite veličine i u dubinu i u širinu, tako da istu pelenu možete koristiti za bebu od rođenja pa sve do odvikavanja od pelenaPosjetite naš dućan!

Koliko pelena treba svaka mama?

Moja preporukama mladim mamama je svakako tetranje za početak jer postoji 1000 načina slaganja tetra pelena. Definitivno se najbrže osuše, novorođenče može imati stolicu poslije svakog podoja, a to je jako puno prematanja u danu, pa su tetra pelene najiskoristivije

Svakoj mami je potrebno oko 25 do 30 komada, ovisno koliko često ih perete, korištene pelene do pranja mogu biti na suhom ili mokrom čuvanju. Nakon što bebu presvučem, ja pelenu isperem i držim u kanti u hladnoj vodi, a nemaju nikakav miris.

Definitivno su nam se isplatile i financijski, uložili smo oko 2000 kuna, postepeno, imamo pelena do kraja pelenaštva i više nego što treba, a sve pelene može naslijediti i druga beba, odnosno treća. Mogu reći da si ne mogu oprostiti što s prvim sinom nisam imala pojma o platnenim pelenama. Nadam se što većem broju PP mama i malenih PP guza, zaista su praktične, zdrave i prije svega prekrasne.

Sprijateljite se s mamom Mateom Lukarić na društvenoj mreži i pošaljite joj privatnu poruku!

  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Avatar tena123
    tena123

    sve je rečeno.. bravo za mamu [:20a:]

  • Avatar MarijaŠ
    MarijaŠ

    Super članak, baš lijepo objašnjeno o vrstama MPP. Kratko, jasno i dorečeno!  Bravo mama! [:02a:]

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.