Roditelji na forumu raspravljaju o mogućim posljedicama korištenja hodalice za dijete, a ortoped Saša Tiefenbach objašnjava da hodalice mogu negativno utjecati na motorički razvoj djeteta, a njihova upotreba je i opasna zbog mogućih padova
Prije nekoliko desetljeća hodalica za djecu bila je gotovo uobičajen dio opreme za bebe, ali posljednjih godina više se govori o negativnoj strani ovog pomagala nego što se prije znalo. Iako stručnjaci upozoravaju na štetnost hodalica, i danas neki roditelji kupuju svojoj djeci hodalicu i nisu sigurni može li biti i koliko štetna za motorički razvoj djeteta.
Tata krunoslav.vidovic5 na našem je forumu otvorio temu o hodalici za djecu i pitao: "Naša je beba stara sedam mjeseci, dobili smo hodalicu i od njenog šestog mjeseca starosti ponekad smo je u nju stavljali po petnaest minuta. Ona je bila njome oduševljena, no mi smo ipak odustali od hodalice radi straha od mogućih posljedica. Kakva su vaša iskustva, prestanu li bebe s puzanjem radi hodalice?"
Mama martina.sormazban mu je odgovorila: "Meni je hodalica pomogla mjesec dana da se malo odmorim od upornog hodanja po stanu držeći kći za ruke. I leđa su mi pucala od tog polusavinutog položaja. Moje je mišljenje da je hodalica pogodna za djecu koja skoro pa nisu prohodala, a nikako manju. Bitno je da se hodalica može podešavati po visini tako da dijete u njoj ispruži nogice i punim stopalom dira tlo. Svaka druga visina krivi noge ili potiče hodanje na prstima. Nikako ne bih stavljala dijete od sedam mjeseci u nju. Ovisno koliko se dijete brzo razvija, možda od devetog mjeseca ako dijete već stabilno stoji na nogama. Moja kći je imala skoro godinu kad je hodala u hodalici i prohodala s trinaest mjeseci".
Neke mame na forumu kažu da imaju hodalicu, ali da njihove bebe nisu ni htjele biti u njoj, dok su neke mame napisale da su njihove bebe bile u hodalici po deset ili petnaest minuta, ali ne svaki dan.
"Mi smo hodalicu koristili od sedmog do devetog mjeseca i to u malim količinama, znači po nekih 10 do 15 minuta i to ne svaki dan. Kada je s devet mjeseci počela hodati uz namještaj i puzati, hodalicu smo izbacili totalno. Sada imamo jedanaest mjeseci i hodamo sami tako da nam nije potrebna", napisala je Lana94.
Pomoć roditeljima da se odmore
Čitateljica pod korisničkim imenom orhideja oštro se suprotstavila mamama koje su napisale da imaju hodalicu kod kuće i da ponekad svoju djecu stavljaju u nju.
"Hodalica je štetna iz više razloga i ne donosi apsolutno nikakve dobrobiti djetetu. Jedino dobro služi mamama, koje se u tom trenutku mogu malo odmoriti i predahnuti. Ali, po meni, šteta koju hodalica može uzrokovati zaista ne vrijedi tog dobivenog trenutka odmora. Pustite djecu da se razvijaju tempom koji njima paše i na način koji njima odgovara", napisala je orhideja.
Čitateljica 5ra napisala je svoje iskustvo s hodalicom. "Nas je bilo šestero i svi smo bili u hodalici, danas svi normalno hodamo i nemamo nikakvih posljedica na hodalicu. Četvero nas je rođeno jedno za drugim, tata je zbog posla bio samo vikendom doma, nekad ni onda i mama je bila sama s nama. Mislim da joj je hodalica bila i više nego od pomoći koliko god netko to smatrao sebičnim i neodgovornim roditeljstvom, ipak nas nije mogla sve voditi za ruku, hraniti i baviti se svima nama istovremeno i još uz to skuhati i obaviti kućanske poslove. Meni je ovo prva trudnoća i znam da ću i ja koristit hodalicu, možda ne puno, ni ne svaki dan, ali ne vidim u čemu je sad razlika i problem, a koristi se već godinama", pita se ova buduća mama.
Štetne posljedice
Budući da su mnogi roditelji na forumu u dilemi, savjet smo zatražili od zagrebačkog ortopeda dr. Saše Tiefenbacha.
"Hodalice i slična 'pomagala' za prohodavanje ni u kom slučaju nisu preporučljiva, a u nekim zemljama već su i zabranjena, kao što su Kanada i područje Skandinavije. Dokazano je da hodalice mogu negativno utjecati na motorički razvoj djeteta, a također mogu i uzrokovati različite torzijske deformacije ekstremiteta. Dokazano je i da je upotreba hodalica prilično opasna zbog mogućih padova i trauma. Hopsalice i takozvane 'Jumpere' također ne preporučujem iz istih razloga", kaže Saša Tiefenbach, dr. med., spec. ortopedije.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.