Iako se najčešće javlja u jesen i zimu, zbog naglih promjena temperature, prehlada je postala cjelogodišnja bolest. Virusi prehlade mogu preživjeti na rukama čak nekoliko sati, a rukovanje je jedan od načina širenja infekcije
Prehlade uzrokuju virusi koji se uvlače u nos i grlo i tamo se razmnožavaju, a organizam se s njima bori na način da ih pomoću sluzi iz nosa, izbacuje. Osim kihanja i sekreta iz nosa, moguće je da ćete, ako ste prehlađeni, imati i upaljeno grlo, kašalj, glavobolju, povišenu temperaturu, bolne mišiće i da, zbog otežanog gutanja, manjak apetita.
Iako se najčešće javlja u jesen i zimu, zbog naglih promjena temperature, prehlada je postala cjelogodišnja bolest. Zamislite, virusi prehlade mogu preživjeti na rukama čak nekoliko sati, a rukovanje je jedan od načina širenja infekcije. Kihanje i kašljanje ostali, i zato su nas učili da je, kada kišemo ili kašljemo, pristojno i obzirno na usta staviti ruku.
Evo što možete napraviti kako biste usporili širenje virusa prehlade:
- Češće prati ruke!
- Ne stavljati prljave ruke u usta i s njima ne kopati nosi!
- Pomoći mami očistiti kvake, drške na ladicama, daljinski, telefon…sva mjesta koja se u domaćinstvu često diraju.
- Baciti papirnate maramice odmah nakon upotrebe.
- Redovito provjetravati zatvorene prostore.
- Špricati nos Aqua Maris sprejem za nos.
Ako ste nažalost "pokupili" prehladu, morate pomoći organizmu da ojača i pobijedi viruse koji su je uzrokovali. Pijte puno toplog čaja s medom i limunom, jedite finu juhicu i hranu koja je bogata vitaminima. Pomoći će vam i sprej Meralys jer smanjuje natečenost i obnavla sluznicu nosa te omogućava normalno disanje.