Da! Djeca trebaju sudjelovati i pomagati roditeljima u kućanskim poslovima. Važno je samo da odaberete kućanske poslove koji odgovaraju dobi i sposobnostima djece
Kućanski poslovi pomažu djeci da nauče važne vještine i osjećaju se dobro zbog doprinosa obiteljskom životu. Ipak, stručnjaci napominju da je važno odabrati kućanske poslove koji odgovaraju dobi i sposobnostima djece. Primjerice, mala djeca mogu obavljati poslove poput pospremanja igračaka. Starija djeca mogu pomoći oko postavljanja stola, čišćenja, kuhanja i tako dalje.
Obavljanje kućnih poslova pomaže djeci da nauče što trebaju raditi kako bi se brinuli za sebe, dom i obitelj. Uče vještine koje mogu koristiti u odrasloj dobi, kao što su pripremanje obroka, čišćenje, organiziranje i održavanje vrta. Kroz uključenost u kućanske poslove djeca stječu vještine važne za međuljudske odnose kao što su jasna komunikacija, pregovaranje, suradnja i timski rad.
Kada djeca doprinose obiteljskom životu, to im pomaže da se osjećaju kompetentnima i odgovornima. Čak i ako ne uživaju u poslu, kad nastave s radom, osjećaju zadovoljstvo koje dolazi nakon uspješno ispunjenog zadatka. Dijeljenje kućanskih poslova također može pomoći u smanjenju stresa u obitelji. Kad djeca pomažu, poslovi se prije završe, a roditelji imaju manje posla, a samim time više vremena za igru i druženje s djecom.
Kako djecu uključiti u poslove?
Najbolje je započeti odabirom poslova koji odgovaraju dobi i sposobnostima djece. Preteški poslovi mogu biti frustrirajući – ili čak opasni – a prelaki poslovi mogu biti dosadni. Čak i mala djeca mogu pomoći u poslovima ako odaberete aktivnosti koje odgovaraju njihovoj dobi. Možete početi s jednostavnim poslovima poput pakiranja igračaka. Ovakvi poslovi šalju poruku da je doprinos vašeg djeteta važan, piše Raising children.
Dijete možete motivirati da se uključi u kućne poslove na sljedeće načine:
• radeći zajedno s njim sve dok ne bude moglo samostalno napraviti posao
• jasno određujući svakodnevne ili tjedne obaveze svake osobe – zapišite ih tako da ih je lako zapamtiti
• govoreći o tome zašto je sjajno što je određeni posao obavljen
• pokazujući zanimanje za to kako je vaše dijete obavilo posao
• hvaleći pozitivno ponašanje
• upotrebom nagradnog grafikona za praćenje dovršenih poslova i davanjem malih nagrada poput odabira TV programa ili obiteljskog obroka.
Kućanski poslovi za djecu različite dobi
U nastavku donosimo nekoliko ideja za kućanske poslove za djecu različite dobi.
Mala djeca (1-3 godine)
- Pokupiti igračke i knjige. Staviti obuću u ormar.
- Staviti odjeću na vješalice za odjeću.
- Postaviti podmetače na stol za večeru.
Djeca vrtićke dobi (4-5 godina)
- Postaviti stol za obroke.
- Pomoći u pripremi jela, pod nadzorom.
- Pomoći u slaganju čiste odjeće na hrpe za svakog člana obitelji, spremne za spremanje.
- Pomoći u kupnji namirnica i pospremanju namirnica.
Djeca školske dobi (6-11 godina)
- Zaliti vrt i sobne biljke.
- Nahraniti kućne ljubimce.
- Pomoći oko vješanja odjeće i slaganja oprane odjeće.
- Iznijeti smeće.
- Pomoći pri odabiru obroka i kupnji.
- Pomoći u pripremi i posluživanju jela, uz nadzor.
- Usisati ili pomesti podove.
- Očistiti umivaonik u kupaonici, obrisati radne površine u kuhinji ili obrisati podove.
- Odložiti posuđe i pribor za jelo.
Tinejdžeri (12-18 godina)
- Tinejdžeri mogu obavljati poslove koje su radili kad su bili mlađi, ali mogu ih raditi samostalno.
- Tinejdžeri mogu preuzeti i teže poslove. Na primjer, tinejdžeri bi mogli oprati posuđe, očistiti kupaonicu i WC, pripremiti obroke, složiti posuđe u suđericu ili pokositi travnjak.
- Kada birate kućanske poslove za tinejdžere, razmislite o vještinama koje biste željeli da nauče. Djecu možete motivirati tako što ćete im dopustiti da s vremena na vrijeme promijene posao. Ovo je također način poštene raspodjele poslova među članovima obitelji.