Teta Maja iz edukativno-kreativne radionice Mali kreativci pokazala je kako sa svojim djetetom u hladnim jesenskim danima možete oživjeti ljeto i izraditi more, ribice, hobotnice i rakove i na kraju uživati u veselom ribolovu
Igra pecanja ribica
Ljeto je sad već odavno iza nas i svi se s nostalgijom sjećamo kupanja, plaža, mirisa mora. Kad moja kćer i ja razgovaramo o ljetu i pitam ju 'Tko sve stanuje u moru?' uvijek su prve ribe, a onda došetaju hobotnica, rak, morska zvijezda, čak ponekad dopliva i Mala sirena. Da bismo se što duže zadržali tople ljetne misli pokazat ćemo vam kako da izradite jedno malo more i morske stanovnike, naravno uz pomoć vaših najdražih klinaca i klinceza!
Potrebni materijal
- deblji karton
- tanji karton
- šareni papiri ili vodene boje
- velike spajalice
- plava najlonska vreća (najbolje ona za smeće)
- magneti
- tanki štap dužine 50 cm
- ljepilo
- flaks ili konac
- prazne male okrugle baterije (iz sata ili malih igračaka)
- pik traka (ako imate)
- pastele
Morsko dno od kartona
S izradom krenite tako da zagrlite i poljubite svojeg mališana ili mališanku!
Nakon toga izrežite deblji karton za morsko dno. Na taj karton zalijepite jedan papir, dajte djetetu da izabere boju. Neka vam pomogne lijepiti odabrani papir. Potičući ga na pomoć dajete mu osjećaj važnosti i šaljete poruku kako je dobro činiti dobro. Kad pohvalite njegov rad, dobiva priznanje – poruku da je sposobno. Pomažući vam, dijete razvija socijalnu kompetenciju što u budućnosti nosi samostalnu odraslu osobu svjesnu svojih kvaliteta.
Morska obala
Kad ste zalijepili papir za morsko dno, iz tanjeg kartona izrežite traku dužine oko 50 cm i visine oko 10 cm. To će biti obala. Oblikujte krug od trake, učvrstite ju ljepilom, namažite ljepilo po donjem rubu kako biste ju učvrstili na deblji karton odnosno morsko dno.
Ribice od kartona
Dok se more i obala suše, s djetetom razgovarajte o morskom svijetu i na karton crtajte životinje koje nabraja. Ponudite i njemu da nacrta koju ribicu ili hobotnicu. Kad ste nacrtali sve željene životinje, izrežite ih (ukoliko imate kod kuće, prelijepite ih s pik trakom) i djetetu ponudite da boja s vodenim bojama, možete mu izrezati malo šarenih papirića da njih lijepi po morskim životinjama ili neka jednostavno uživa u bojanju pastelama. Upoznavanje materijala i tekstura opipom vrlo je važno za razvoj kreativnosti kod djece, a istraživanje kroz igru najbolji je način za učenje. U predškolskoj dobi djeca najlakše uče kroz igru, puno lakše nego usmenom predajom.
Ukrasite obalu i morsko dno
Dok dijete ukrašava ribe i ostale morske životinje, vi na rub kruga, obale, zalijepite najlonsku vreću kako biste dobili more unutra. Rubove učvrstite selotejpom ili pik trakom. Ako vam se ne sviđa raditi s vrećom, zajedno s djetetom pobojajte morsko dno i ukrasite obalu.
Ukrasite morske životinje
Kad dovršite bojanje morskih životinjica, mora i obale, razgovarajte s djetetom o tome kakva usta, oči, peraje, tijela imaju morske životinje. I svakoj od životinja koje ste napravili zalijepite oči od magneta. Najzgodnije je imati magnetnu traku (23 kn , ima je u Elmatisu, Chipoteci i sl.) no ako ju nemate kod kuće, poslužit će i komadići magneta s ukrasa na frižideru ili neke dječje slagalice (po završetku igranja s ribama magnetić opet možete vratiti na igračku).
Štap za pecanje
Vrijeme je za izradu štapa za pecanje. Najbolje je uzeti plastični držač za balone, no poslužit će i bilo kakav drugi štap na koji možete zavezati flaks (ili čvršći konac) s jedne, i spajalicu s druge strane. Na spajalicu učvrstite komadić magneta (male istrošene baterije od igračaka su odličan izbor). Kad ste sve to napravili, igra može početi! Kad dijete svoj štap za pecanje približi ribici ili hobotnici, odnosno njenom oku, ona će se zalijepiti na spajalicu i dijete će ju moći dići iz mora. Ovaj segment igre je izuzetno dobar za razvoj fine motorike odnosno preciznosti.
Uživajte u zajedničkoj kreaciji i igri!