Planetarno poznati chef i vlasnik jednog od globalno najboljih svjetskih restorana, Heston Blumenthal, poznat je po razradi jednostavnih svakodnevnih jela, poput umaka bolognese, odrezaka, pa i pirea od krumpira
Krumpir pire jednostavno je i svakodnevno jelo i može se činiti da ne zahtijeva nikakvu posebnu recepturu i trud. Ipak, ponekad taj prilog ima izvrstan okus i konzistenciju, a nekada je bezličan , tvrd ili gumast. U čemu je tajna? Za početak u odabiru vrste krumpira. Postoji približno stotina raznih sorata jestivih krumpira različitih veličina, oblika, boja, udjela škroba i okusa. Klasifikacija krumpira može se vršiti prema raznim parametrima, primjerice prema geografskom porijeklu, sorti, boji, veličini, ali i prema kulinarskoj namjeni. Najčešće susrećemo vrste dugi bijeli, okrugli bijeli, okrugli crveni. Omiljena namirnica mališana: Njemačka krumpir salata
Za primjenu u kuhinji najbitniji je omjer škroba i vlage u krumpiru, a ovisno o tom odnosu krumpir se dijeli na "brašnasti" koji je bogat škrobom, "voštani" koji sadrži manje škroba te krumpir sa umjerenim sadržajem škroba. Pritom je brašnasta vrsta krumpira prikladnija za pečenje, prženje i pire, dok je voštani bolji za kuhanje, uz pečenja i u salatama (bolje zadržava oblik). Krumpir s umjerenim sadržajem škroba je za sve namjene, primjerice za prženje u tavi, kao sastojak u popečcima, krumpirovim palačinkama ili u brojnim drugim kulinarskim izvedbama. Krumpir bogat škrobom u pravilu je stariji i ima hrapavu koru.
Planetarno poznati chef i vlasnik jednog od globalno najboljih svjetskih restorana, Heston Blumenthal, poznat je po razradi jednostavnih svakodnevnih jela, poput umaka bolognese, odrezaka, pa i pirea od krumpira. Za BBC food otkrio je omjere i pripremu ovog omiljenog priloga koji pristaje uz gotovo sva jela. Sastojci koji će vam trebati su 1 kg krumpira, 1 žličica soli, 300 g hladnog maslaca, izrezanog na kockice, toplo mlijeko, količina prema želji (ovisno o željenoj konzistenciji).
Krumpire treba oguliti i izrezati ih na kriške debele približno 2,5 cm i potom ih isprati hladnom vodom. Potom valja ugrijati veći lonac s vodom do temperature od 80 °C (ako nemate termometar, znat ćete da je voda dosegla približno 80 °C kada krenu prvi mjehurići s dna posude). Dodajte krumpir i kuhajte 30 minuta i pritom pokušajte održavati temperaturu na 70 °C, nakon toga ocijedite ga i isperite pod mlazom hladne vode. Isperite posudu, i napunite je ponovo s hladnom vodom. Posolite vodu i zagrijte do ključanja i zatim smanjite vatru. Dodajte kuhane, ohlađene krumpire i kuhajte ih dok ne omekšaju. Ocijedite ih i potom protisnite kroz sito za krumpir u posudu s hladnim maslacem. Kako bi pire dobio svilenkastu teksturu još jednom ga protisnite ga kroz sito, dobro pomiješanog s maslacem. Na kraju ga dodatno umiješajte s toplim mlijekom na laganom izvoru topline.
Potražite još recepata na portalu Gastro.hr