Roditelji 20. veljače 2025.

Pedijatrica ima kontroverzan savjet, ali ima smisla: 'Odmah jednostavno popustite djeci, recite da'

Foto: TikTok
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Kada tvoje dijete traži još jedan komad čokolade ili dodatnih 15 minuta na tabletu, vjerojatno ti prvo dođe da kažeš odlučno: "Ne!" No, pedijatrica objašnjava zašto bi ponekad bolje bilo reći – "Da."

"Ako stalno govorite 'Ne, ne, ne', a onda ipak popustite, djeca će brzo naučiti da 'ne' zapravo znači 'možda' ili čak 'da',” objašnjava dr. Nika Douvikas, pedijatrica iz New Jerseyja i mama troje djece (2, 4 i 6 godina), u videu koji je podijelila na TikToku.

"Zvuči ludo, ali poslušaj me."

Kako zapravo funkcionira "da"?

Dr. Douvikas objašnjava da kad imaš loš dan, osjećaš se iscrpljeno ili si jednostavno preopterećena, a dijete traži nešto sitno – primjerice, dodatnih 10 minuta crtića ili još jednu čokoladu – možda je najbolje odmah reći "da".

Možda te zanima... ‘Prestani govoriti djeci da idu pospremati’ Mama podijelila četiri načina kako natjerati djecu na pospremanje Vrtić

"Jer ako kažete 'ne', a znaš da ćeš popustiti nakon što te dijete iscrpi cendranjem i negodovanjem, ono će brzo shvatiti da upornost donosi pobjedu."

A to znači da će idući put, kada stvarno želiš  da "ne" ostane "ne", biti još teže održati granice.

Naravno, Douvikas naglašava da ovo ne znači popuštanje kod važnih stvari poput sigurnosti ili obiteljskih vrijednosti. Ali kada su u pitanju "sitnice" – dodatnih pola sata ekrana ili još jedan keks – ponekad je bolje reći "da" ako će to sačuvati svoje mentalno zdravlje.

@niky.mamamd You are much better off just saying “yes” immediately than saying “no” ten times and then giving in. So on those hard days, give yourself some grace, and say “yes” to the little things. And when it is time to say no, follow through every time. This will set you up for less battles in the future! #parenting #parentingtips #consciousparenting #gentleparenting #pediatrician #momof3 #toddlerparents ♬ Metamorphosis - Danilo Stankovic

Kako pravilno reći "da"

Roditelji mogu reći "da" na dva načina:

  • Bezuvjetno – Na primjer, "Da, možeš još malo gledati crtiće, ali kad kažem da je gotovo, gotovo je."
  • S uvjetom – "Možeš sad još 10 minuta ekrana, ali onda popodne nećemo gledati crtiće."

Što god dogovorite, važno je da se pravila poštuju. Ako dijete kasnije zaboravi na dogovor i traži još, podsjeti ga na vaš dogovor. Možda će se ljutiti, ali ključno je da roditelji ostanu dosljedni.

Djeca trebaju učiti pregovarati

Iako roditelji postavljaju granice, važno je i da djeca nauče pregovarati i razumjeti dogovore.

"Ne želimo da djeca misle da su autoriteti uvijek u pravu," objašnjava Douvikas. "U mojoj obitelji pregovaramo dok ne nađemo rješenje koje odgovara svima."

Ponekad, umjesto borbe oko svake sitnice, pravo "da" u pravom trenutku može značiti mirniji i sretniji dan – i za tebe i za tvoje dijete.

Možda te zanima... Ovo je savjet koji ti treba, ako ga možeš slijediti: 'Prestanite djeci govoriti što da NE rade' Beba

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.