S obzirom na to da se Halloween sve više uvlači i u naše krajeve, važno je sagledati obje strane „bundeve“ – kako bi mogla donijeti najbolje odluke za svoju obitelj.
Halloween je možda najkontroverzniji praznik. Na prvi pogled, to je doba godine kada se sve vrti oko zabave – maštovitih kostima, ukrašenih bundeva, slatkiša i uzbuđenja. Međutim, ispod te površinske zabave leži niz pitanja koja brinu mnoge mame. Je li Halloween previše strašan za malu djecu? Je li poruka ovog praznika prikladna za najmlađe? I, naravno, kako se nositi s morem slatkiša koji stignu na ovaj dan?
S obzirom na to da se Halloween sve više uvlači i u naše krajeve, važno je sagledati obje strane „bundeve“ – kako bi mogla donijeti najbolje odluke za svoju obitelj. Krenimo od početka: što zapravo slavimo i zašto je Halloween postao toliko popularan?
Povijest Halloweena: Od drevnih Kelta do modernog praznika
Halloween, ili „Noć vještica“, ima korijene u drevnom keltskom festivalu Samhain, koji se obilježavao 31. listopada. Kelti su vjerovali da se u toj noći granica između svijeta živih i mrtvih tanji, a duhovi pokojnika vraćaju na Zemlju. Ljudi su palili vatre i nosili maske kako bi se zaštitili od zlih duhova. Kada je kršćanstvo stiglo u Europu, Crkva je pokušala prilagoditi ovaj poganski običaj stvaranjem blagdana Svih svetih (1. studenoga), dok se dan prije slavio kao Noć svih svetih – Halloween.
U 19. stoljeću, irski doseljenici donijeli su Halloween u Sjedinjene Američke Države, gdje je ubrzo postao nacionalna tradicija. Od tada je Halloween postao komercijalni praznik, posebno omiljen među djecom zbog kostima, slatkiša i zabava – piše History.com.
Zašto je Halloween dobar za djecu?
Halloween je praznik koji potiče djecu da na jedan dan postanu tko god požele, a mogućnosti su beskrajne. Djeca biraju svoje kostime – od superjunaka do princeza, vještica i omiljenih crtanih likova. Planiranje i stvaranje kostima može postati prava obiteljska aktivnost. Roditelji i djeca zajedno smišljaju detalje, izrađuju maske ili traže savršene kostime u trgovinama. Sve to potiče kreativnost kod djece i omogućuje im da se izraze na zabavan način. Kostimiranje i preuzimanje različitih uloga također omogućuje djeci da istražuju alternativne identitete.
„Zamislite dijete obučeno kao vatrogasac. Na trenutak, to dijete se vidi kao snažna i hrabra osoba koja pomaže drugima i radi u timu. Korištenje mašte na ovaj način pomaže djeci da razvijaju različite vještine, poput pričanja priča, razumijevanja tuđih osjećaja i istraživanja vlastitih emocija. Također, pomaže im da prepoznaju razliku između stvarnosti i fantazije“, tvrdi Jacqueline Woolley, predsjednica Odjela za psihologiju na Sveučilištu Texas.
Zašto Halloween možda nije najbolji za djecu?
Iako je Halloween prilika za kreativnost i zabavu, postoji i tamnija strana ovog praznika – strašni prizori i dekoracije koji mogu biti previše za mlađu djecu. Maskirani likovi, krvavi prizori i jezive priče ponekad su preintenzivni za osjetljiviju djecu. Dekoracije s temom duhova, čudovišta ili zombija mogu izazvati strah, osobito jer najmlađi često ne znaju razlikovati stvarnost od fikcije.
Kao što je naglasila Alison Steier, voditeljica usluga za mentalno zdravlje na Harris Institutu: „Mala djeca razvijaju sposobnost razlikovanja stvarnog od izmišljenog. Halloween je doba godine kada roditelji trebaju biti posebno osjetljivi prema djeci koja tek uče o tamnijim elementima tog praznika.“ Osim toga, „kuće strave“ i horor-tematski događaji često su previše za osjetljive mališane. Intenzivni podražaji, poput zastrašujuće glazbe i mračnih scenarija, mogu izazvati tjeskobu i nelagodu te dovesti do noćnih mora. Roditelji bi trebali pažljivo pratiti kako dijete reagira na strašne prizore i, po potrebi, prilagoditi aktivnosti – sugerira Steier.
Umjesto zaključka – pronađi odgovor za svoju obitelj i njene vrijednosti
Halloween može biti prilika za djecu da razviju svoju maštu, stvaraju uspomene i uživaju u čaroliji kostimiranja. Međutim, trebaš biti svjesna potencijalnih izazova koje ovaj praznik može donijeti – poput strašnih dekoracija i priča koje mogu izazvati strah i nelagodu.
Ključ je u pronalaženju ravnoteže – pruži djeci priliku da se zabave, ali istovremeno osiguraj da se osjećaju sigurno i zaštićeno. Također, važno je napomenuti da slavljenje ili neslavljenje Halloweena treba biti u skladu s obiteljskim vrijednostima. Ne moraš se osjećati loše ako odlučiš sudjelovati u proslavi ili ako odlučiš preskočiti ovaj praznik – najvažnije je donijeti odluku koja odgovara tvojoj obitelji i njezinim vrijednostima.