UZV kratice, ginekološki rječnik i lijekovi u trudnoći

Izvan raspona! Odustani

Sortiraj odgovore

Najstariji
  • Najnoviji
  • Najstariji
  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Avatar DOCKY

    DOCKY

    Broj poruka: 311

    Prijavi adminu

    eh pitanje za nekog tko bi možda znao odgovor… pise mi u knjižici posteljica :STRAGA XY.. sto bi to xy trebalo značiti??????????????????????

    DOCKY

  • Avatar PlavaBorovnica

    PlavaBorovnica

    Broj poruka: 416

    Prijavi adminu

    Hvala Proud na ovim pojašnjenjima! :)
    Upravo prevodim iz trudnicke knjižice.

    [lilypie.com]

  • Deleted user

    Broj poruka: 5449

    Prijavi adminu

    PlavaBorovnica

    Hvala Proud na ovim pojašnjenjima! :)
    Upravo prevodim iz trudnicke knjižice.


    Jedan od mojih staaaarih postova 😉 al i dalje koristan! Nema na cemu 😉

    http://proudmomy.blog.hr/ [proudmomy.blog.hr]

    10.03.2013. Maksim 💙 [lilypie.com]
    04.06.2018. Aleksandar 💙
    [lilypie.com]

  • Avatar pepillu

    pepillu

    Broj poruka: 509

    Prijavi adminu

    Hvala na ovome a dali itko zna sto znaci fc? 

    [lilypie.com]

  • Avatar Omerta

    Omerta

    Broj poruka: 1479

    Prijavi adminu

    Da li je itko uzimao IPP (Controloc i sl.) prije i u trudnoci?

    Be the change you wish to see in the world..


  • Avatar Schinin

    Schinin

    Broj poruka: 498

    Prijavi adminu

    Omerta

    Da li je itko uzimao IPP (Controloc i sl.) prije i u trudnoci?


    IPPs su principijelno sigurni u trudnoci (i prije) samo sto se preporucuje prije omeprazol neg pantoprazol (cotroloc) jer je jednostavno iskutstvo sa omeprazolom vece

    [lilypie.com]

    [lilypie.com]

  • Avatar Schinin

    Schinin

    Broj poruka: 498

    Prijavi adminu

    pepillu

    Hvala na ovome a dali itko zna sto znaci fc?


    fc u kojem kontextu? kao mjera na UZ ili sto? kao mjera na UZ mi ne kaze nista…

    [lilypie.com]

    [lilypie.com]

  • Avatar Omerta

    Omerta

    Broj poruka: 1479

    Prijavi adminu

    Schinin

    Omerta

    Da li je itko uzimao IPP (Controloc i sl.) prije i u trudnoci?

    IPPs suprincipijelno sigurni u trudnoci (i prije) samo sto se preporucuje prije omeprazol neg pantoprazol (cotroloc) jer je jednostavno iskutstvo sa omeprazolom vece


    A zasto onda Omeprazol svrstavaju u C kategoriju?

    "Food and Drug Administration je klasificirala omeprazol u kategoriju C (animalne studije su pokazale rizik za fetus kada se koristi u većim dozama, međutim nema adekvatnih podataka glede sugurnosti primjene kod ljudi).

    Ostali inhibitori protonske crpke su klasificirani u kategoriju B (animalne studije nisu pokazale rizik za fetus, ali podaci sa humanim studijama nisu dostupni)."

    https://www.zdravobudi.hr/clanak/289/inhibitori-protonske-crpke-nisu-stetni-u-trudnoci [zdravobudi.hr]

    Be the change you wish to see in the world..


  • Avatar Schinin

    Schinin

    Broj poruka: 498

    Prijavi adminu

    FDA smjernica je malo zastarjela, nakon te odluke je publicirano jos dosta studija u kojim se vecinom koristio omeprazol (zato kazem najvise iskutsva) i nije nadjena nikakva stetnost za fetus. naravno da nema, kao ni za vecinu lijekova, neka dugo prospektivna studija da se vidi ima li razlike kad djeca napune 5,10 ili koliko vec godina ako su mame uzimale PPi za vrijeme trudnoce ili ne. vecina ginekologa u svijetu ce preporuciti omeprazol ako se bas mora dati PPI
    https://www.embryotox.de/arzneimittel/details/omeprazol/ [embryotox.de]
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3966174/ [ncbi.nlm.nih.gov]
    pitala si samo za PPI, pa sam ti i odgovorila samo za PPI. principijelno se u trudnoci ne preporucuje uzimati odmah PPI nego poceti sa “lifestyle” - promjenama tipa izbaciti jako zacinjenu hranu, namirnice koje ti izazivaju zgaravicu… ako je vec imas pojedi saku badema, suh kruh, popij sodu itd. kao slijedeci korak ako to ne pomaze i imas dalje problema onda se preporucuju antacidi (koji nemaju stetnosti za plod) ka napr. calcium- i/ili magnesium- carbonat. ako ni to ne pomaze slijedeci korak su H2-blokeri kao naprimjer ranitidin (u Hr peptoran, na uputsvu peptorana pise NE za trudnice, sto je cista glupost, jer je definitivno siguran u trudnoci). i ako to sve ne pomaze, a trudnica bas pati  tek onda se ide na PPIs. 
    principijelno bi se treablo ici ovim koracima i kad pacijent nije trudan, jer dugorocno uzimanje PPIs sigurno nije za preporuciti zbog nekih nuspojava, a na kraju se moze dobiti bolji menagement sa svim ovim nabrojanim prije PPI

    [lilypie.com]

    [lilypie.com]

  • Avatar Omerta

    Omerta

    Broj poruka: 1479

    Prijavi adminu

    Nemam nikakvu zgaravicu, ali nakon dugo godina sa odredjenim simptomima dijagnosticiran mi je LPR - Laringofaringealni “tihi” refluks i prepisana terapija od strane ORL: Controloc (pantoprazol) 2x40mg mj dana i 1x40mg 3 mjeseca. Tako sam negdje pocela i prije prve trudnoce uzimati, ali prestala nakon tjedan dana jer sam saznala za trudnocu. Sad nakon 3 godine pokusavamo opet, a ja na terapiji pa me zanimalo da li da prekinem/promjenim lijecenje ako opet zatrudnim. Naravno da cu se savjetovati sa dr., ali se isto tako nadam da ne cinim neku stetu koristeci lijek dok smo u procesu pokusavanja, ne cekanja menstruacije i eventualnog plusa.

    Be the change you wish to see in the world..


Izvan raspona! Odustani

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.