Hormoni

Izvan raspona! Odustani

Sortiraj odgovore

Najstariji
  • Najnoviji
  • Najstariji
  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Avatar kambiana

    kambiana

    Broj poruka: 47

    Prijavi adminu

    Hej cure jel ima koja s Hashimotom s malo više iskustva od mene da mi da savjet. Poći ću privatno vaditi krv da provjerim hormone al ne znam koje trebam kontrolirat osim TSH, što od navedenog: t3, t4, ft3, ft4, anti-tpo, anti-tg? Ja sam u situaciji da u zadnjih 6 godina svako dvije godine mi tsh padne nisko i budem u hipertireozi. Tek prošle godine su mi rekli da je to Hashimoto, samo još nisam došla do stadija hipotireoze. Prošlo ljeto sam pila athyrazol 3 mjeseca i stanje se stabiliziralo, zadnji put sam kontrolirala hormone u 3.mj i sve ok. Mislim da sam tad vadila tsh, ft3, ft4 i anti-tpo. Jel dovoljno opet isto vaditi ili da budem sigurna izvadim i anti tg i t3, t4 ?

    👩26
    👨27
    🤞pokušavamo od 3/2021
    Ciklusi 29 dana
    Hashimoto hipertireoza - stabilno ✅

  • Avatar Leky

    Leky

    Broj poruka: 226

    Prijavi adminu

    jedan_tuzni_leptir

    Drage moje , voljela bih ako bih mi neka mogla pomoci. 2 godine sam u braku i jos uvijek nemamo bebicu 😔. U februaru izostala mi je menst. pomislila sam trudnoca ali testovi su negativni. Onda 2 i pola mjeseca sam imala pa 10ak dana prestane i opet iznova. Odem na pregled kaze doktorica poremecaj hormona ali mi ne da nikakve pilule kaze samo omrsavi. Osjecam se jako umorno i nervozno predpostavljam zbog velikog gubitka krvi. Da li je neka imala slicne probleme , kako rjesiti na prirodan nacin? Malo sam oduzila ali nadam se da cete me razumjeti .


    Ja bi ti savjetovala da izvadis hormone stitnjace, nekako svi simptomi koje si navela bi se mogli odnositi na nekakav disbalans s njom. Svakako doktorica ti je bila skrta na rijecima, disbalans hormona nije dijagnoza, ja bi na tvom.mjestu trazila drugo misljenje

    Ja 32, M 33 / KbcRi
    Zenska neplodnost povezana sa muskim cimbenicima (teratozoospermia), endometrioza, adenomioza, Hashimoto, povisen prolaktin, niski AMH
    11/2021 stimulirani postupak (Decapeptyl, Gonal, Ovitrelle), 1 🥚, beta + ❤
    Mini anomaly, kombinirani probir, Anomaly scan ✅
    01.08. nasa princeza Elena 👶❤
    [lilypie.com]

  • Avatar Leky

    Leky

    Broj poruka: 226

    Prijavi adminu

    kambiana

    Hej cure jel ima koja s Hashimotom s malo više iskustva od mene da mi da savjet. Poći ću privatno vaditi krv da provjerim hormone al ne znam koje trebam kontrolirat osim TSH, što od navedenog: t3, t4, ft3, ft4, anti-tpo, anti-tg? Ja sam u situaciji da u zadnjih 6 godina svako dvije godine mi tsh padne nisko i budem u hipertireozi. Tek prošle godine su mi rekli da je to Hashimoto, samo još nisam došla do stadija hipotireoze. Prošlo ljeto sam pila athyrazol 3 mjeseca i stanje se stabiliziralo, zadnji put sam kontrolirala hormone u 3.mj i sve ok. Mislim da sam tad vadila tsh, ft3, ft4 i anti-tpo. Jel dovoljno opet isto vaditi ili da budem sigurna izvadim i anti tg i t3, t4 ?


    Hey, 
    Vadis tsh, ft4, ft3, atg i atpo, a onda ovisno o tome sta je poviseno moze ti dati jos dodatne pretrage krvi i urina pa promjeniti terapiju 

    Ja 32, M 33 / KbcRi
    Zenska neplodnost povezana sa muskim cimbenicima (teratozoospermia), endometrioza, adenomioza, Hashimoto, povisen prolaktin, niski AMH
    11/2021 stimulirani postupak (Decapeptyl, Gonal, Ovitrelle), 1 🥚, beta + ❤
    Mini anomaly, kombinirani probir, Anomaly scan ✅
    01.08. nasa princeza Elena 👶❤
    [lilypie.com]

  • Avatar kambiana

    kambiana

    Broj poruka: 47

    Prijavi adminu

    Leky

    kambiana

    Hej cure jel ima koja s Hashimotom s malo više iskustva od mene da mi da savjet. Poći ću privatno vaditi krv da provjerim hormone al ne znam koje trebam kontrolirat osim TSH, što od navedenog: t3, t4, ft3, ft4, anti-tpo, anti-tg? Ja sam u situaciji da u zadnjih 6 godina svako dvije godine mi tsh padne nisko i budem u hipertireozi. Tek prošle godine su mi rekli da je to Hashimoto, samo još nisam došla do stadija hipotireoze. Prošlo ljeto sam pila athyrazol 3 mjeseca i stanje se stabiliziralo, zadnji put sam kontrolirala hormone u 3.mj i sve ok. Mislim da sam tad vadila tsh, ft3, ft4 i anti-tpo. Jel dovoljno opet isto vaditi ili da budem sigurna izvadim i anti tg i t3, t4 ?

    Hey,
    Vadis tsh, ft4, ft3, atg i atpo, a onda ovisno o tome sta je poviseno moze ti dati jos dodatne pretrage krvi i urina pa promjeniti terapiju


    Hvala na odgovoru!
    Nisam više na terapiji, već godinu dana, nadam se da će tako i ostati 🤞

    👩26
    👨27
    🤞pokušavamo od 3/2021
    Ciklusi 29 dana
    Hashimoto hipertireoza - stabilno ✅

  • Schinin

    Broj poruka: 267

    Prijavi adminu

    kambiana

    Hej cure jel ima koja s Hashimotom s malo više iskustva od mene da mi da savjet. Poći ću privatno vaditi krv da provjerim hormone al ne znam koje trebam kontrolirat osim TSH, što od navedenog: t3, t4, ft3, ft4, anti-tpo, anti-tg? Ja sam u situaciji da u zadnjih 6 godina svako dvije godine mi tsh padne nisko i budem u hipertireozi. Tek prošle godine su mi rekli da je to Hashimoto, samo još nisam došla do stadija hipotireoze. Prošlo ljeto sam pila athyrazol 3 mjeseca i stanje se stabiliziralo, zadnji put sam kontrolirala hormone u 3.mj i sve ok. Mislim da sam tad vadila tsh, ft3, ft4 i anti-tpo. Jel dovoljno opet isto vaditi ili da budem sigurna izvadim i anti tg i t3, t4 ?


    za kontrolu ti je dovoljno TSH, fT3, fT4. antitijela principijelno ne moras vaditi jer akutno nemaju nikakve konzekvence, to da ti je dijagnosticiran Hashimoto znaci da ces imati povisen anti-TPO do kraja zivota, nekad manje, nekad vise, ali akutno nema kao sto rekoh nikakve terapijse konsekvence, tako da nemoj bacati pare na to. T3 i T4 isto ne moras vaditi jer ti na kraju nista pametno u tvom slucaju nece reci, fT3i fT4 su puno vazniji, jer su to bio aktivne forme hormona, koliko imas ne aktivnih hormona ti principijelno nista ne znaci.
    Hashimoto je autoimuna bolest tj upala stitnjace koja na pocetku ide u fazama dok ne dodje do stadija kad je “izgorena” i tada ne moze vise producirati hormone. to sto sam rekla da ide u fazama znaci da imas malo akutniju upalu kada se stanice stitne unistavaju i u tom stadiju moze doci do hipertireoze jer stanice stitne osim sto produciraju hormone one su i skladiste za iste, tako kad se stanica unisti sve to hormona sto je bilo u toj stanici se otpusti u krvotok i moze nastati transijetna hipertireoza. Za taj stadij NIJE potrebno uzimati thyreostatika (athyrtazol), cak su i kontraidnikatorni jer moze napravit vise 💩 nego koristi, ustvari u toj fazi nema neke koristi jer athyrazol sprijecava produkciju T3 i T4 a oni se u toj fazi ne produciraju nego samo luce u krvotok. dok stitna ne izgor zbog hashimota, najbolje je pratiti stanje svakih 4-6 tjedana, da se pravovremeno krene sa terapijom. U fazama hipertireoze se NE daje thyreostatik nego pratis simptome i njih po potrebi tretiras (napr. beta-blocker za ubrzan rad srca).
    nadam se da sam ti malo pojasnila kako to funkcionira. ako imas jos pitanja rado cu ti odgovoriti

    👩🏻‍⚕️40 👨🏻‍⚕️53
    [lilypie.com]
    [lilypie.com]
    [lilypie.com]

  • Schinin

    Broj poruka: 267

    Prijavi adminu

    jedan_tuzni_leptir

    Skoro sam radila nalaze stitne i bili su svi super, medjutim moguce je da je doslo do toga. Cim prije cu uraditi i te nalaze ali za sad ove tablete su mi okej . Krvarenje se je dosta smanjilo , cak je doslo i do prestanka. Nadam se da ce se vratiti sve u normalu . Kontrolu imam 15.12 pa vidjet cemo tad , planiram uraditi sve moguce nalaze.


    drago mi je da si bolje  nadam se da ce tako i ostati. 
    ako si radila nalaze stitne kad je sve to krenulo i oni su bili u redu onda ih ne moras hitno ponavljati, jer to sto si ti opisivala, tesko da bi bolo uzrokovano disfunkcijom stitne. Naravno i stitna ima svoje ucinke na spolne hormone, ali disfunkcija stitne bude obicno povezana sa drugim simptomima, ne ovim sto si ti imala.

    👩🏻‍⚕️40 👨🏻‍⚕️53
    [lilypie.com]
    [lilypie.com]
    [lilypie.com]

  • Avatar kambiana

    kambiana

    Broj poruka: 47

    Prijavi adminu

    Schinin

    za kontrolu ti je dovoljno TSH, fT3, fT4. antitijela principijelno ne moras vaditi jer akutno nemaju nikakve konzekvence, to da ti je dijagnosticiran Hashimoto znaci da ces imati povisen anti-TPO do kraja zivota, nekad manje, nekad vise, ali akutno nema kao sto rekoh nikakve terapijse konsekvence, tako da nemoj bacati pare na to. T3 i T4 isto ne moras vaditi jer ti na kraju nista pametno u tvom slucaju nece reci, fT3i fT4 su puno vazniji, jer su to bio aktivne forme hormona, koliko imas ne aktivnih hormona ti principijelno nista ne znaci.
    Hashimoto je autoimuna bolest tj upala stitnjace koja na pocetku ide u fazama dok ne dodje do stadija kad je “izgorena” i tada ne moze vise producirati hormone. to sto sam rekla da ide u fazama znaci da imas malo akutniju upalu kada se stanice stitne unistavaju i u tom stadiju moze doci do hipertireoze jer stanice stitne osim sto produciraju hormone one su i skladiste za iste, tako kad se stanica unisti sve to hormona sto je bilo u toj stanici se otpusti u krvotok i moze nastati transijetna hipertireoza. Za taj stadij NIJE potrebno uzimati thyreostatika (athyrtazol), cak su i kontraidnikatorni jer moze napravit vise💩 nego koristi, ustvari u toj fazi nema neke koristi jer athyrazol sprijecava produkciju T3 i T4 a oni se u toj fazi ne produciraju nego samo luce u krvotok. dok stitna ne izgor zbog hashimota, najbolje je pratiti stanje svakih 4-6 tjedana, da se pravovremeno krene sa terapijom. U fazama hipertireoze se NE daje thyreostatik nego pratis simptome i njih po potrebi tretiras (napr. beta-blocker za ubrzan rad srca).
    nadam se da sam ti malo pojasnila kako to funkcionira. ako imas jos pitanja rado cu ti odgovoriti


    hej bok! hvala ti na pojašnjenju!
    Samo da napomenem, nisam samoinicijativno uzimala athyrazol već mi je to propisao endokrinolog na temelju nalaza. Pila sam ga prošle godine nekih 3 mjeseca skupa s tabletom za smanjivanje ubrzanog rada srca (to sam čak i kraće pila). Tad sam vadila nalaze svako mjesec dana dok se stanje nije stabiliziralo i od onda ne pijem.
    Svjesna sam da su ovo prolazne faze hipertireoze nakon čega ću past u hipotireozu, samo nekako se nadam da ću to navikama i prehranom uspjet odgodit što više.

    👩26
    👨27
    🤞pokušavamo od 3/2021
    Ciklusi 29 dana
    Hashimoto hipertireoza - stabilno ✅

Izvan raspona! Odustani

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.