Frenulum gornje usne i jezika

Sortiraj odgovore

Najstariji
  • Najnoviji
  • Najstariji
  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Avatar Anci2702

    Anci2702

    Broj poruka: 8

    Prijavi adminu

    O kako sam ljuta i jadna. 
    Mi od početka bijemo bitku sa stavljanjem na ciku. U bolnici mi to nikako samoj nije uspijevalo, uvijek sam morala zvati sestre. One su se isto mučile. S vremenom je mali miš naučio prihvatati ciku, ali problem je što i nakon više od mjesec dana mene to užasno boli. Najgori su prvih 10-tak sekundi nakon što prihvati bradavicu. Doslovno se grčim od bolova. Tješila sam se da su bradavice preosjetljive i da će one vremenom očvrsnuti. Ali kako se bol nikako ne smanjuje počela sam pretraživati net u nadi da ću naći neko rješenje. Jednostavno mi nije bilo jasno da nešto što bi trebalo biti predivno iskustvo i povezivanje s bebicom može tako boljeti. 
    Prije tjedan dana bili smo na pregledu kod pedijatrice i ona je vidjela da malac ima lagani frenulum jezika, ali kao nije strasno. Tek sam kod pretraživanja neta naišla da to utječe na prihvat dojke, pogotovo ako je u kombinaciji sa frenulumom gornje usne (što je slučaj kod nas, a doktorica to nije ni vidjela). Našla sam mnogo stručnih članaka o tome na stranim stranicama, ali ovo možda najbolje opisuje i moju situaciju (moram priznati da su mi suze tekle u potocima kad sam ovo čitala jer sam skužila da nisam luda, da postoji stvarni razlog moje boli):
    http://santabarbaralactation.com/blog/mothers-experience-her-infants-tongue-tie [santabarbaralactation.com]

    Ono što me šokira je kako je moguće u danasnje doba kada se toliko propagira dojenje da nitko u bolnici ne pregledava novorođenčad da li ima frenulum gornje usne i jezika (frenulum jezika zahvaća 4-11% novorođene djece). Pogotovo jer se to lako može rješiti dok su mama i beba još u bolnici sa 5-minutnim zahvatom. I da to nisu vidjele ni patronažna sestra ni pedijatrica, već ja kao potpuni laik moram pretraživati net i tražiti uzroke.

    Evo malo sam se pojadala, da mi bude lakše. Probat ćemo dobiti uputnicu za otorinolaringologa, pa da vidimo jel se to može riješiti. Ako netko od vas ima iskustva vezano za ovu temu molila bih da ih napiše.

  • Avatar MAMA X2

    MAMA X2

    Broj poruka: 444

    Prijavi adminu

    Anci2702


    O kako sam ljuta i jadna. 
    Mi od početka bijemo bitku sa stavljanjem na ciku. U bolnici mi to nikako samoj nije uspijevalo, uvijek sam morala zvati sestre. One su se isto mučile. S vremenom je mali miš naučio prihvatati ciku, ali problem je što i nakon više od mjesec dana mene to užasno boli. Najgori su prvih 10-tak sekundi nakon što prihvati bradavicu. Doslovno se grčim od bolova. Tješila sam se da su bradavice preosjetljive i da će one vremenom očvrsnuti. Ali kako se bol nikako ne smanjuje počela sam pretraživati net u nadi da ću naći neko rješenje. Jednostavno mi nije bilo jasno da nešto što bi trebalo biti predivno iskustvo i povezivanje s bebicom može tako boljeti. 
    Prije tjedan dana bili smo na pregledu kod pedijatrice i ona je vidjela da malac ima lagani frenulum jezika, ali kao nije strasno. Tek sam kod pretraživanja neta naišla da to utječe na prihvat dojke, pogotovo ako je u kombinaciji sa frenulumom gornje usne (što je slučaj kod nas, a doktorica to nije ni vidjela). Našla sam mnogo stručnih članaka o tome na stranim stranicama, ali ovo možda najbolje opisuje i moju situaciju (moram priznati da su mi suze tekle u potocima kad sam ovo čitala jer sam skužila da nisam luda, da postoji stvarni razlog moje boli):
    http://santabarbaralactation.com/blog/mothers-experience-her-infants-tongue-tie [santabarbaralactation.com]

    Ono što me šokira je kako je moguće u danasnje doba kada se toliko propagira dojenje da nitko u bolnici ne pregledava novorođenčad da li ima frenulum gornje usne i jezika (frenulum jezika zahvaća 4-11% novorođene djece). Pogotovo jer se to lako može rješiti dok su mama i beba još u bolnici sa 5-minutnim zahvatom. I da to nisu vidjele ni patronažna sestra ni pedijatrica, već ja kao potpuni laik moram pretraživati net i tražiti uzroke.

    Evo malo sam se pojadala, da mi bude lakše. Probat ćemo dobiti uputnicu za otorinolaringologa, pa da vidimo jel se to može riješiti. Ako netko od vas ima iskustva vezano za ovu temu molila bih da ih napiše.

    Moja beba ima skracen frenulum jezika i to nam je receno u bolnici kad je roden na pocetku smo imali problema sa dojenjem al zbog tog jer je imao zuticu i bio uspavan i nije htio prohvatit i vuci al uspijeli smo i dojimo vec 9 mj pedijatrica nas nije nikud slala na rezanje jer kaze da nema potrebe da to zna rasti kako beba raste ….

  • Jelena911

    Broj poruka: 1

    Prijavi adminu

    Imam isti problem. Beba 7 tjedana, od pocetka se mucimo sa dojenjem. Ne moze izvrnuti gornju usnu, los je usis i ne radi vakum. Danas idemo privatno na pregled. Skuzila sam da sigurno ima frenulum gornje usnice, totalno je evidentno. Jos cemo vidjeti za donji dio sto kaze pedijatar. Molim vas kako je kod vas to proslo?

  • Luna1405

    Broj poruka: 1

    Prijavi adminu

    Kako je to proslo na kraju kod vas?
    Kako ste skuzili?
    Ja se bojim da mi.imamo taj problem jer ocigledno mj beba ne izvrce gornju usnu kako treba ;/
    I dojenje nam ide slabije..mucimo se…a skroz slabo smo upoznati s tim problemom..
    Hvala na odg :)

  • Antartika

    Broj poruka: 192

    Prijavi adminu

    I moj malac je imao frenulum jezika, a ja ravne bradavice. On ne moze isplaziti jezik da uhvati dojku, a bradavice ravne, pa sam mislila problem u dojkama dok obitelj nije rekla da se mali ne moze izbeljiti. S 3 mj. Smo ga vodili rezati frenulum. Bez anestezije se odradilo i sisao je nakon sat vremena. Puno drugacije i puno jace je vukao dojku nakon rezanja. 
    Ne razumijem zasto to nisu pregledali u rodilistu. to je valjda banalna stvar. 
    Kupi sesirice za dojenje i nosi ih oko vrata (onak na lancic ih zakaci) da dijete lakse uhvati dojku. -to je lakse nego da pregledaju dijete, da se bave s prvorotkinjama koje nemaju pojma o dojenju. 

    [lilypie.com]

  • Ninoolino

    Broj poruka: 2

    Prijavi adminu

    Pozdrav mame, mi smo napravili frenulotomiju bebi od 10-ak dana. Nakon dva dana smo primijetili da na donjoj usnici iznutra ima tri mjehurića , svaki druge veličine. Išli smo kod pedijatra i rečeno nam je da vjerojatno došlo do male ozljede prilikom zahvata. Od tada je prošlo evo desetak dana, mjehurići se ne povlače. Ima li tko kakva slična iskustva??
    Hvala 

  • Avatar Danci22

    Danci22

    Broj poruka: 129

    Prijavi adminu

    Moj ima na jeziku ali dojimo ljepo od pocetka nemamo problem s tim iako sam i ja kao potpuni laik sama to primjetila niko mi to nije rekao 

    Danci23

  • Avatar Malena1122

    Malena1122

    Broj poruka: 970

    Prijavi adminu

    Bok mame,
    Dali je netko uklanjao bebi franulom jezika laserom? 

    💁🏽‍♀️ 34
    💁🏽‍♂️31
    👧🏻 2022
    Panorama low risk✔️💙
    Fragmin 2500 💉
    Eutirox 100
    [tickerfactory.com]

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.