Saznajte zbog čega se na vlasištu beba pojavljuju nakupine žućkastih naslaga i ljuskice te zašto je najvažnija pravilna higijena djetetove glavice
Kod dojenčadi do tri mjeseci starosti na koži glave česte su nakupine žućkastih naslaga i ljuskica koje se nazivaju tjemenica. Iako tjemenica nije opasna, vrlo je važno pravilno je tretirati. Pedijatrica Mirjana Kolarek Karakaš objasnila nam je zbog čega točno nastaje tjemenica i zašto je najvažnija pravilna higijena djetetove glavice.
"Tjemenice se obično javljaju u prva tri mjeseca života, ali je moguće da se ponavljaju i kasnije. Nastaju zbog pojačanog lučenja lojnih žlijezda, pod utjecajem majčinih hormona, koji su posteljicom prešli u krvotok djeteta prije njegova rođenja. Promjene se primjećuju u vlasištu pojavom masnih, žućkastih ljuskica. Moguće je da se prošire u područje obrva. Obično spontano prođu nakon 3-4 mjeseca. Važna je pravilna higijena. Redovito pranje glavice blagim dječjim šamponom, nakon čega blago istrljamo ručnikom kako to područje ne bismo ostavili vlažnim, što je rizični faktor za nastanak tjemenice,a osobito kako bismo otklonili mogućnost dodatne infekcije gljivicama ili bakterijama", pojašnjava pedijatrica.
Njega vlasišta uljima
Dermatološki naziv za tjemenicu je seboreični dermatitis, a pedijatrica kaže kako se češće javlja kod djece u čijoj obitelji ga već ima. Kod pojave karakterističnih ljuskica bebino vlasište pola sata prije kupanja namažite baby uljem, maslinovim, bademovim ili čak i običnim jestivim uljem koje treba prethodno malo prokuhati pa ohladiti.
"U slučaju tvrdokornih oblika moguće je ulje ostaviti tijekom cijele noći, pod kapicom i ujutro istrljati četkom ili češljićem te isprati blagim dječjim šamponom. Nikako ne ljuske skidati na silu zbog mogućeg krvarenja ili infekcije. Ako nema rezultata ovim jednostavnim metodama, moguće je u ljekarni kupiti gotove pripravke za tu namjenu", preporučuje pedijatrica te upozorava kako je u slučaju bakterijskih infekcija ili infekcije Candidom nužno potražiti liječničku pomoć.