Beba Zdravlje i njega bebe 28. prosinca 2017.

Pravilna njega kože kod atopijskog dermatitisa je najvažnija

beba, atopijski dermatitis
Foto: Thinkstock
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Atopijski dermatitis neugodna je kožna bolest koja se najčešće javlja u najranijoj dobi. Pravilnom njegom kože moguće je prorijediti pa i spriječiti epizode pogoršanja tijeka bolesti

Suha i crvena dječja koža, koja svrbi i osjetljiva je na dodir, vrlo je čest problem u hladnim mjesecima, a može se pojaviti i kod djece koja inače nemaju problema s kožom.

Činjenicu da kožna bolest neće samo tako nestati i da je potrebna konstantna njega roditeljima je ponekad vrlo teško prihvatiti, istaknula je Elizabeta Kralj Kovačić s Telefončića. No, pravilnom njegom moguće je prorijediti pa i spriječiti epizode pogoršanja tijeka bolesti koje su, naravno, najteže za dijete.

"Kod atopijskog dermatitisa najvažnija je njega kože. Manjak lipida u atopičnoj koži treba nadoknaditi nanošenjem hidratantnih krema i masti – emolijensa, koji kožu vlaže, nadoknađuju lipide, sprečavaju prolazak alergena kroz kožu i gubitak vode iz kože. Emolijense treba nanositi redovito, najmanje dva puta dnevno, na zahvaćene dijelove tijela i češće, a obvezno nakon kupanja", kaže dr. med. Nives Pustišek, spec. dermatolog i venerolog.

beba, ručnik Možda te zanima... Vaša iskustva s atopijskim dermatitisom Beba

Uljne kupke i lagana odjeća

Elizabeta Kralj Kovačić s Telefončića objašnjava da je glavni razlog svrbeža je suha koža i za kupanje je stoga potrebno koristiti uljne kupke, a nikakvi lijekovi, niti pripravci protiv dermatitisa ne bi se smjeli koristiti bez konzultacije s liječnikom. Odlično je kad se pronađe uzrok bolesti, tj. započne s alergološkom obradom te je izuzetno važno redovito se kontrolirati kod specijaliste alergologa. Najvažnije je eliminirati iz djetetove okoline ili prehrane uzročni alergen.

Kupke na koži stvaraju sloj umjetnih masnoća koje osiguravaju vlažnost kože. Dijete treba nositi laganu pamučnu odjeću, sa što manje direktnih i čvrstih dodira s kožom. Dodatnu provokaciju kože može izazvati pretjerano utopljavanje i izlaganje suncu, kontakt s deterdžentima ili omekšivačima kao i sapunima, emocionalni stresovi te boravak u zadimljenim prostorijama.

Tea Pintar, korisnica Možda te zanima... 'Mame s foruma pomogle su nam u borbi s atopijskim dermatitisom' Roditelji

Maženje je važno za emotivni razvoj

Treba napomenuti da, unatoč tome što djecu na dodir bole ranice od dermatitisa, roditelji ni na koji način ne smiju djetetu uskraćivati fizičke dodire koji su važni za emotivan razvoj.

"Ako se mama boji da će svojim dodirima i zagrljajima izazvati bebi bol, lagana masaža uljem idealno je rješenje za razvijanje kontakta između mame i bebe“, savjetuje dr. sc. Maja Vurnek Živković, prof. psihologije s Hrvatskih studija, koja je radila i u Ambulanti za psihodermatologiju u Klinici za kožne i spolne bolesti KB "Sestre milosrdnice" u Zagrebu.

Kožna bolest ne smije biti prepreka maženju

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.