Skrb s poštovanjem temelji se na informiranom izboru i zajedničkom donošenju odluka žene, njezine obitelji i medicinskog tima. To je ključno za pozitivno iskustvo rađanja i može umanjiti strah od porođaja.
Određena razina straha od porođaja je potpuno prirodna i uobičajena kod trudnica. Nije važno jesu li prvorotke ili višerotke, trudnice strahuju od toga hoće li moći izdržati bol, hoće li porođaj biti dug i iscrpljujuć, hoće li biti sve u redu s njima i bebom.
Nerijetko trudnice strahuju i od toga što mogu očekivati od zdravstvenih radnika i radnica, kako će oni skrbiti o njima, hoće li im biti podrška kakvu trebaju. S obzirom na to da majke sve više dijele svoja osobna iskustva iz rodilišta na društvenim mrežama, a neka od njih su negativna pa i traumatična to može dodatno pojačati osjećaj straha.
Zato je važna dobra priprema za porođaj, a ona, osim informiranja o tijeku, mogućim postupcima i intervencijama, treba uključivati i poznavanje prava koja se jednako odnose na sve pacijente i pacijentice, a propisuje ih Zakon o zaštiti prava pacijenata.
Ta su prava i dio modela Skrbi s poštovanjem (eng. Respectful Maternity Care) koju promoviraju i podržavaju velike svjetske stručne organizacije poput Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), Međunarodne federacije ginekologa i opstetričara (FIGO) te Međunarodne konfederacije primalja (ICM).
Taj model skrbi ističe važnost nepristranog informiranja trudnica, rodilja i majki što je preduvjet za informirani izbor (eng. informed choice). Informirani izbor podrazumijeva da žena na temelju nepristranih informacija koje je dobila u razgovoru sa zdravstvenim radnicima i radnicama donosi odluku o tijeku porođaja, postupcima i intervencijama, koja je u skladu s njezinim željama. To možda zvuči utopistički, ali je zapravo najbolja klinička praksa na koju svaka žena ima pravo.
Kroz koncept Skrbi s poštovanjem promovira se i zajedničko donošenje odluka (eng. shared decision making), proces zajedničkog donošenja odluka tijekom kojega zdravstveni radnici i radnice trebaju u potpunosti informirati ženu i njezinu obitelj i komunicirati s njima tijekom donošenja odluka.
Leksikon skrbi s poštovanjem za trudnice, rodilje i majke udruge Roditelji u akciji – Roda približit će ti ove i druge pojmove, ali te i upoznati s preporukama stručnih društava.
Ako se u praksi primjenjuje skrb s poštovanjem, strah od porođaja se zasigurno smanjuje, trudnica je informirana zbog čega se osjeća sigurnije, ima povjerenja u svoj medicinski tim što onda omogućuje bolju suradnji svih koji prisustvuju porođaju.
Skrb s poštovanjem omogućuje da svaka rodilja ima pozitivno iskustvo rađanja bez obzira na to je li rodila u terminu, prije termina, vaginalno ili carskim rezom ili je pak imala inducirani porođaj. Majka koja kući, osim s bebom, odlazi i s pozitivnim iskustvom rađanja zato što je bila poštovana, lakše će se nositi s izazovima tranzicije u majčinstvo i uspostavom dojenja, što će pridonijeti njezinom bržem oporavku.
Želiš li znati koja su tvoja prava na porođaju, pogledaj plakat o skrbi s poštovanjem koji je pripremila udruga Roditelji u akciji – Roda.