Ako si onaj roditelj koji se uvijek valja po podu, glumi zmaja ili dopušta još jednu epizodu crtića... možda si upravo ti "zabavni roditelj". Ali i to ima svoje prednosti i zamke.
U svakoj obitelji postoji onaj jedan roditelj koji zna kako pretvoriti dosadno popodne u mini avanturu. Onaj koji uvijek ima snage za igru, zna sve pravila društvenih igara i ne bježi od glupiranja. Zvuči poznato?
Ako ti ovo zvuči kao tvoj partner ili možda ti sebe prepoznaješ u ovoj ulozi, vjerojatno znaš da je biti „zabavni roditelj” i lijepo i izazovno. Jer, iako smijeh, igre i opuštenost zvuče idealno, ova uloga nosi sa sobom više od obične zabave.
Što zapravo znači biti „zabavni roditelj”?
Zabavni roditelj je onaj koji zna kako se spustiti na dječju razinu, doslovno i figurativno. Igra se, glupira, mašta i zna kako trenutak pretvoriti u igru. No, kako objašnjavaju psiholozi, to ne znači da taj roditelj zanemaruje pravila već jednostavno češće bira smijeh i fleksibilnost.
Psihologinja dr. Tamar Z. Kahane kaže da su zabavni roditelji spontani, opušteni i spremni pokazati djeci da ni odrasli nisu savršeni. A psihijatar dr. Sham Singh dodaje da su često upravo ti roditelji oni koji lakše popuste oko pravila, sve kako bi stvorili prostor za povezivanje s djecom kroz zabavu, piše Parents.
Kako prepoznati zabavnog roditelja?
Možda si (ne)svjesno upravo ti ta osoba ako:
- često ulaziš u maštovite igre bez previše razmišljanja
- ne stresiraš se zbog svake minute rasporeda
- planiraš izlete „samo da se klinci dobro zabave”
- znaš da nekad treba pustiti pravila i uživati u trenutku
I da, često su tate ti koji se percipiraju kao zabavni roditelji, dok su mame više zadužene za rasporede, ručkove i zubare. No to nije uvijek tako, puno mama (i tata) balansira sve uloge odjednom. Pogotovo ako su samohrani roditelji.
Dobrobiti „zabavne“ uloge
Zabava i igra donose ogroman emocionalni benefit. Djeca se lakše opuste, povežu, razvijaju maštu i osjećaju se sigurnije uz roditelja s kojim mogu biti potpuno svoja. Osim toga, zabava djeluje i na roditelja, pomaže u smanjenju stresa i vraća onu dozu djetinje radosti koju često zaboravimo.
Ali nije sve igra i pjesma
Problem može nastati kad zabava zamijeni postavljanje granica. Ako jedan roditelj postane „onaj koji sve dopušta”, a drugi ostane „strogi čuvar pravila”, to može stvoriti napetosti i među roditeljima, i kod djece koja brzo nauče koga će pitati za što.
Djeca trebaju jasnoću, granice i dosljednost. A zabava je još bolja kad se uklopi u tu strukturu.
Kako biti zabavniji roditelj (a da pritom ne izgubite živce)
Ne moraš svaki vikend organizirati avanture ni znati sve TikTok plesove. Ponekad je dovoljno:
- Pustiti dijete da te vodi kroz igru i jednostavno sudjelovati bez ispravljanja
- Uključiti dijete u ono što već voliš – kuhanje, čitanje, glazbu...
- Isplanirati večer s filmom i dekicom na podu, uz kokice i gužvanje jastuka
- Prihvatiti da će ti možda biti neugodno – ali djeci je to totalno super
I najvažnije: daj si prostora i vremena. Nitko nije zabavan 24/7. A djeci nisi drag zato što si „zabavan roditelj” – nego zato što si njihov roditelj.