Beba Zdravlje i njega bebe 14. prosinca 2018.

Uz ovih 7 stvari vaša beba će se brzo riješiti prehlade

Foto: Pexels

Powered by:

klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Beba se prehladila i vi činite apsolutno sve kako biste joj pomogli. No, kad je riječ o običnoj prehladi, davanje lijekova se ne preporučuje. Što onda činiti? Donosimo nekoliko učinkovitih koraka

Obična prehlada je virusna bolest od koje djeca godišnje obole 4 do 7 puta, a u slučaju boravka u vrtiću, čak 10 do 12 puta. Simptomi bolesti su blagi, obično su to kihanje, začepljenost nosa, pečenje očiju te blaga grlobolja. Naravno, uz svaku prehladu dolazi i curenje iz nosa pa se obično pojavljuje bistri, tekući ili sluzavi iscjedak iz nosa. Povišena temperatura i drugi opći simptomi uglavnom izostaju, ali ako je riječ o infekciji patogenijim uzročnicima, onda se na početku bolesti mogu pojaviti glavobolja, bol u mišićima te osjećaj umora.

Davanje antibiotika i lijekova zaista nije potrebno, ako pedijatar ne utvrdi drugačije Ako krenu curenje nosa i kašalj, tada nos treba čistiti hipotoničnim otopinama morske soli te se preporučuje povećani unos tekućine. Ako dijete nema temperaturu i dobro je općeg stanja, može se igrati vani, kaže doktor Milivoj Jovančević i dodaje da nema koristi od primjene lijekova protiv alergije jer se time može pogoršati infekcija.

Određeni sirupi se mogu koristiti, ali najbolje uz konzultaciju liječnika i ljekarnika, dok u ostalim slučajevima možete primjenjivati kapi za nosPri izrazito otežanom disanju kroz nos i/ili popratnoj upali uha mogu se tijekom nekoliko dana primijenjivati kapi za nos koje smanjuju otok i cijeđenje sluznice, kaže doktor Jovančević.

Prehlada je obično samoizlječiva te traje od 4 do 6 dana. Iako će kašalj i začepljenost nosa proći, svakom roditelju je teško gledati svoje dijete kako se muči pa zato čini sve što može da mu olakša period oporavka. Ako se nalazite u istoj situaciji, ovo su neke od opcija kojima možete pomoći svom mališanu tijekom prehlade.

Nosni aspirator

Riječ je o aspiratoru koji sve više roditelja upotrebljava zbog njegove jednostavnosti i efikasnosti. Kad je riječ o bebama, nemoguće je očekivati da će znati kako ispuhati nos, zato postoji nosni aspirator koji taj posao radi umjesto njih. Dizajniran je tako da jednim krajem upravlja roditelj , dok je drugi smješten unutar ruba bebine nosnice. Nakon što aspirator usisa sluz iz nosa, bebino disanje je na neko vrijeme olakšano.

 | Author: Pexels Foto: Pexels

Sprej za nos

Sprej za nos jedna je od najčešćih metoda za kojima roditelji posežu. Koristi se za ispiranje sekreta, čestica prašine, bakterija, virusa i alergena iz bebina nosa. Pri odabiru spreja za nos, potrebno je obratiti pažnju na njegove sastojke te tražiti onaj koji nema konzervanse i aditive, poput Aqua Maris spreja za nos, kako biste ga mogli koristiti svakodnevno. Kod začepljenog nosa, primjena spreja će ukloniti bakterije i viruse iz djetetova nosa te olakšati uklanjanje nakupljenog sekreta.

Ovlaživač zraka

Osim suhe kože, suh zrak može uzrokovati i učestale prehlade i grlobolje kod male djece jer isušuje sluznicu. Korištenjem ovlaživača zraka, vaša beba će lakše disati te će joj uravnoteženi zrak pomoći da se othrva prehladama i virozama. Kad je riječ o električnim ovlaživačima zraka, oni imaju zvuk sličan šumu koji može djelovati umirujuće na vaše dijete te mu pomoći da brže zaspi. Riječ je o efektu ''bijele buke'', za koji je u istraživanju iz 1990. godine, dokazano da pomaže bržem uspavljivanju bebe. Naime, čak je 80% beba zaspalo za pet minuta. Ali, novija studija objavljena u ''American Academy of Pediatrics'' pokazala je da neki od tih uređaja odašilju veću količinu decibela od dopuštenih 50. Zato, predlažu da aparat  postavite 2 metra od bebina kreveta.

Vazelin

Uz otežano disanje i kašljanje, prehlada također uzrokuje crvenilo nosa, koje nakon učestalog brisanja i trljanja nosa, može prerasti u ranice. Čak i oni roditelji koji su uvijek spremni s maramicom u ruci, ne mogu spriječiti crvenilo i bebino trljanje nosa. Upravo tu u pomoć priskače vazelin. Naime, on je odlična pomoć kad je u pitanju crvenilo nosa jer pruža barijeru vlage preko osjetljive i nadražene kože. Nanesite malo vazelina oko djetetova nosa, kako biste spriječili pucanje i suhoću kože. Za bolji učinak, posudu s vazelinom najprije stavite u hladnjak kako bi hladnoća kasnije smirila nadraženu kožu.

 | Author: Pexels Foto: Pexels

Para

Ponekad su najjednostavniji lijekovi za prehladu ujedno i najučinkovitiji. Ako je vašoj bebi začepljen nos, kupaonica je idealno mjesto za olakšavanje tegoba. Pustite toplu vodu dovoljno da ispuni prostoriju parom, nakon toga primite bebu u naručje te je potaknite da bar nekoliko puta duboko udahne i izdahne. Ako vašoj bebi para smeta i odbija biti u prostoriji, nemojte je prisiljavati, već probajte neku drugu opciju.

Svježi zrak

Mame i tate provode većinu zimskih mjeseci pokušavajući zaštititi dijete od hladnog zraka, ali kada dijete ima kašalj koji mu ne dopušta da spava, malo svježeg nije nimalo loša ideja. On može pomoći da se pluća opuste te da se zaustave kontinuirani grčevi, koji mogu dovesti do neprestanog kašljanja, s čme se slažu i pedijatri Potreban je boravak na svježem zraku, što dulje tijekom dana, zrak u kući također treba biti svjež, do 21°C, napominje doktor Milivoj Jovančević.

 | Author: Pexels Foto: Pexels

Klinasti jastuk za bebe

Uobičajeno se preporučuje od rođenja do 10 mjeseca života, ali i u kasnijem periodu, kad pomaže kod prehlada i začepljenog nosića. Podignuta razina djetetove glave tijekom spavanja može mu olakšati disanje kroz začepljen nos te iskašljavanje. Baš kao što dodatni jastuk olakšava začepljen nos odraslim osobama tijekom spavanja, tako klinasti jastuk može pružiti bolji san vašoj bebi. Kada beba spava na takvom jastuku, sav se sekret iz nosa cijedi prema dolje i tako se tekućina ne nakuplja u grlu.

Simptomi koji upozoravaju na ozbiljnije stanje

Iako je u većini slučajeva riječ o običnoj prehladi, nekad se znaju javiti simptomi koji su znak da je vrijeme za posjet pedijatru.

Kako ne biste jurili u ordinaciju uzalud, ovo su znakovi na koje morate obratiti pažnju i na vrijeme reagirati:

  • visoka temperatura koju ne možete spustiti
  • glavobolja
  • jak kašalj poput laveža
  • teško i bolno gutanje
  • uhobolja
  • teško disanje

Iako je prehladu teško izbjeći, možete poduzeti neke mjere prevencije, kao što su redovito pranje svojih i bebinih ruku te pravovremeno cijepljenje, kako se vaše dijete ne bi mučilo s tegobama poput začepljenog nosa.

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.