Beba Zdravlje i njega bebe 17. rujna 2022.

Atopijski dermatitis kod beba i djece: Dermatologinja prof. Brajac objašnjava uzroke, simptome i liječenje

Atopijski dermatitis kod beba
Foto: shutterstock ;Atopijski dermatitis kod beba i djece: Dermatologinja objašnjava uzroke, simptome i liječenje
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Atopijski dermatitis najčešća je kožna bolest u djece. To je kronična upalna bolest koja je genetski uvjetovana i pojavljuje se  u 15-20% djece. U 60% djece simptomi se pojavljuju prije 1. godine života, a 80% njih razvije bolest do 5 godine života. Dermatologinja prof. dr. sc. Ines Brajac objašnjava što je atopijski dermatitis, koji su simptomi i uzroci atopijskog dermatitisa u djece te kako se liječi.

Atopijski dermatitis ili ekcem je kronična upalna bolest kože koja dovodi do svrbeža i rizika od razvoja kožnih infekcije. To je najčešća kožna bolest u djece, procjenjuje se da 10% do 20% djece u Europi ima atopijski dermatitis. Dermatologinja prof. dr. sc. Ines Brajac iz Poliklinike 3DERM u Rijeci u nastavku odgovara na najčešća pitanja roditelja o atopijskom dermatitisu u djece.

Što je atopijski dermatitis i kako ga prepoznati?

Atopijski dermatitis je obilježen suhom kožom i ekcemskim upalnim kožnim promjenama po licu i pregibima, a praćen je intenzivnim svrbežom kože. Riječ je o alergijskoj reakciji na niz alergena iz hrane i okoliša. 

Znakovi i simptomi atopijskog dermatitisa su uglavnom suha koža koja svrbi. Svrbež je intenzivan i glavna je značajka bolesti.  Na koži je vidljivo crvenilo, ljuštenje i sitne kvržice. Simptomi imaju tendenciju dolaziti u „valovima“. Kada se pogoršaju, to se zove rasplamsavanje bolesti, objašnjava prof. Ines Brajac. 

Atopijski dermatitis kod beba 

Djeca mlađa od 1 godine obično imaju ekcemski osip na obrazima, čelu ili tjemenu. Može se proširiti na koljena, laktove i trup (ali obično ne na područje pelena). Starija djeca i tinejdžeri obično dobiju osip u pregibima laktova, iza koljena, na vratu ili na unutarnjim zapešćima i gležnjevima. Njihova je koža često više suha nego kada je ekcem prvi put počeo. Koža također može biti deblja, tamnija ili s ožiljcima od grebanja (tzv. lihenifikacija).

Koji su najčešći uzroci atopijskog dermatitisa u djece?

Genetika igra veliku ulogu u razvoju atopijskih bolesti, stoga u osoba s genetskom podlogom može doći do reakcije na okidač u okolišu koji uzrokuje bolest. Obiteljska povijest atopijskih bolesti je čimbenik rizika za razvoj ovih stanja kod djece. Iako postoji genetska predispozicija, izloženost alergenima iz okoliša, iritansima i infekcijama odrediti će osjetljivost na različite prehrambene i inhalacijske alergene, pojašnjava prof. Ines Brajac. 

Kako liječiti atopijski dermatitis u dječjoj dobi?

Ne postoji lijek kojim ćemo izlječiti atopijski dermatitis, ali tretmani mogu pomoći kod simptoma, napominje profesorica Brajac te dodaje: "Liječnik će preporučiti različite tretmane na temelju toga koliko su teški simptomi, djetetova dob i gdje se nalazi osip. Neki se lijekovi nanose se na kožu, drugi se uzimaju na usta."

Najčešće se koriste neutralne hidratantne kreme u svrhu obnove kožne barijere. Najbolje vrijeme za nanošenje hidratantne kreme je nakon kupke ili tuširanja. Kožu treba često vlažiti (idealno dva ili tri puta dnevno). Uz kreme i masti nanose se i vlažni povoji koji se stavljaju na nadražena područja kože.

Lokalni kortikosteroidi se primjenjuju u obliku kremi ili masti. Oni ublažavaju upalu kože. Ove kreme i masti razlikuju se po jačini, a korištenje pogrešne jačine na osjetljivim područjima može oštetiti kožu, osobito kod dojenčadi. Međutim, u fazama rasmplamsavanja ekcema potrebno ih je kratkotrajno koristiti u dogovoru s liječnikom. Ostali lokalni protuupalni lijekovi uključuju lijekove koji mijenjaju način na koji imunološki sustav kože reagira.

Lijekovi koji se uzimaju na usta uključuju ​​antihistaminike (lijekovi protiv alergija) koji pomažu djeci koja se svrbe da bolje spavaju noću, antibiotike ako se osip inficira bakterijama, te kortikosteroide ili druge lijekove koji potiskuju imunološki sustav. Druge vrste liječenja mogu uključivati fototerapiju (liječenje ultraljubičastim svjetlom), objašnjava dermatologinja prof. dr. sc. Ines Brajac. 

Kako izgleda atopijski dermatitis - slike

Atopijski dermatitis u djece | Author: Shutterstock Foto: Shutterstock

Kako roditelji mogu pomoći?

Profesorica Ines Brajac iz Poliklinike 3DERM objašnjava na koji način roditelji mogu pomoći djeci koja imaju atopijski dermatitis.

Pomozite u prevenciji ili liječenju ekcema tako što ćete spriječiti da koža vašeg djeteta postane suha i izbjegavajući okidače koji uzrokuju upalu. Djeca bi se trebala kratko kupati ili tuširati u toploj (ne vrućoj) vodi. Koristite blage sapune bez mirisa ili sredstva za čišćenje bez sapuna i osušite kožu prije nego nanesete kremu ili mast. Tinejdžeri bi trebali koristiti šminku bez mirisa i hidratantne kreme za lice bez ulja.

Djeca bi trebala nositi mekanu odjeću koja "diše", poput one od pamuka. Vuna ili poliester mogu biti previše grubi ili iritantni.

Držite nokte vašeg djeteta kratkim kako biste spriječili oštećenje kože od grebanja. Pokušajte da vaše dijete nosi udobne, lagane rukavice u krevet ako je grebanje noću problem. Djeca bi trebala izbjegavati pregrijavanje, što može dovesti do rasplamsavanja bolesti.

Riješite se poznatih alergena u svom kućanstvu i pomozite djetetu da izbjegava druge, poput peludi, plijesni i duhanskog dima. Stres može pogoršati ekcem. Pomozite svom djetetu da pronađe načine kako se nositi sa stresom (poput vježbe, dubokog disanja ili razgovora sa savjetnikom), savjetuje dermatologinja prof. dr. sc. Ines Brajac. 

Ekcemi u dječjoj dobi

Uz atopijski dermatitis, kao najčešći oblik ekcema, u nastavku donosimo još nekoliko vrsta ekcema koji se mogu pojaviti u dječjoj dobi. Postoji nekoliko oblika ekcema koji se, iako su slični, razlikuju po uzrocima nastanka i načinu liječenja. Zbog toga je pravilno postavljena dijagnoza prvi pravi korak u terapiji.

1. Atopijski ekcem

Najčešći oblik bolesti i dovodi se u vezu s astmom i alergijskim rinokonjuktivitisom. Podjednako se javlja među djecom i odraslima i obično se nasljeđuje. Zato će, ako vi ili suprug patite od alergije, beba biti sklonija obolijevanju.

Jedan od osnovnih simptoma ovog tipa ekcema je svrbež koji može biti zaista nepodnošljiv. Ostali simptomi uključuju suhu kožu, crvenilo i upalu. Češanje uzrokuje pucanje kože, čime se povećava mogućnost infekcije. Kada se ekcem inficira, koža puca, to je tzv. “vlažan” ekcem.

Najbolji način liječenja

Ukoliko pouzdano znate koji su “pokretači” ekcema, potrudite se da dijete što manje dolazi u kontakt s njima. Također, liječnik može napraviti i alergijske testove (na koži ili analizom krvi) da bi pouzdano utvrdio uzrok pojave ekcema. Neophodna je primjena krema i masti, radi održavanja vlažnosti kože, a u težim slučajevima, primjena steroidnih krema može ublažiti upalu. U ostale metode liječenja ubrajaju se fototerapija (izlaganje UV-zrakama) i antibiotici za suzbijanje infekcije.

2. Iritativni kontaktni dermatitis

Ovaj tip ekcema nastaje kao posljedica učestalog kontakta sa svakodnevnim tvarima, kao što su deterdžent i kemijska sredstva koja iritiraju kožu.

osip beba dijete dermatitis virus | Author: Shutterstock Foto: Shutterstock

Najbolji način liječenja

Najbolje je izbjegavati kontakt s iritansima i neprestano vlaženje kože. Ponekad mogu pomoći i antihistaminici (posebna vrsta lijekova), ali ih nikada nemojte davati djetetu bez prethodne konzultacije s liječnikom.

3. Alergijski kontaktni dermatitis 

Nastaje kao reakcija imunološkog sustava nakon kontakta kože s određenim kontaktnim alergenima. Alergijska reakcija obično se razvija s vremenom, učestalim kontaktom kože s tom tvari (na primjer, s određenom mirisnom tvari koju sadrže vlažne maramice ili kreme).

Najbolji način liječenja

Kako bi spriječili pojavu učestalih reakcija, najbolje je da izostavite kontakte s tvarima za koje ste se uvjerili da uzrokuju osip. Liječnik će možda odrediti primjenu kreme na bazi kortizona (steroida) kako bi se spriječila upala. 

4. Dječji seboreični dermatitis ili ekcem (tjemenica)

Ovo je vrlo česta kožna bolest među bebama mlađima od godinu dana, čiji uzrok još nije otkriven. Obično se prvo pojavljuje na tjemenu ili u dijelu tijela koji pokriva pelena i brzo se širi. Iako ovaj oblik ekcema izgleda ružno, nije praćen svrbežom, niti iritacijom kože, te beba ne osjeća nikakve tegobe.

Najbolji način liječenja

U najvećem broju slučajeva, ovaj tip ekcema povlači se bez primjene lijekova nakon nekoliko mjeseci. Ipak, kako bi ubrzali proces njegovog povlačenja, koristite hidratantne kreme i ulja za kupanje. Redovno kupajte bebu, ali izbjegavajte korištenje sapuna.

Prof.dr.sc. Ines Brajac predstojnik Klinike za dermatovenerologiju KBC-a Rijeka, specijalist dermatologije i venerologije u Poliklinici 3DERM i redoviti profesor na Katedri za dermatovenerologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci. Prof.dr.sc. Ines Brajac član je više hrvatskih i svjetskih stručnih udruženja: Hrvatske liječničke komore, Hrvatskog liječničkog zbora i Hrvatskog dermatovenerološkog društva, Europske Akademije za Dermatovenerologiju (EADV) i Hrvatskog društva za estetiku lica.

Urtikarija kod djece Možda te zanima... Urtikarija (koprivnjača) kod djece: Dermatologinja objašnjava uzroke, simptome i liječenje Vrtić Možda te zanima... Impetigo kod djece: Evo kako se liječi, te koji su uzroci i simptomi zarazne bolesti koja se naziva i 'slatke kraste' Vrtić

 

 

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.