Školarci 28. svibnja 2025.

Čak polovica samohranih roditelja često ne može priuštiti djeci ono što im treba

Zagreb: Održan panel Narančasta ribica o životu
Foto: Josip Regovic/PIXSELL 28.05.2025., Zagreb - Projekt Narancasta ribica o zivotu samohranih roditelja. Elizabeta Gojan, Iva Jovovic, Sanja Loncar, Tatjana Spajic, Klara Zecevic Bozic Photo: Josip Regovic/PIXSELL
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Mnogim roditeljima danas nije lako ni u dvoroditeljskim obiteljima priuštiti djeci sve ono što im treba i osigurati sve za život, a situacija je u jednoroditeljskim obiteljima još lošija. No, platforma Narančasta ribica pomaže upravo tim obiteljima.

U obiteljima u kojima oba roditelja rade i dobivaju plaću nekad je sve teže priuštiti djeci sve što im je potrebno, a da ne spominjemo činjenicu da djeci uvijek želimo priuštiti malo više od tek onog što je – potrebno. Želimo im ispuniti neke želje, želimo ih odvesti na izlete, želimo im priuštiti ljetovanje, zimovanje… To postaje sve teže, a neusporedivo je teže u jednoroditeljskim obiteljima, odnosno obiteljima u kojima je samo jedan roditelj skrbnik djeteta.

Čak polovica samohranih roditelja izjavilo je da često ne može priuštiti djeci ono što im treba u anketi koju je proveo Studenac u sklopu svoje platforme Narančasta ribica. Problemi jednoroditeljskih obitelji bili su tema panel rasprave nazvane „Kad sustav (ne) sluša: što kažu roditelji, a što struka?“. U raspravi su sudjelovale Iva Jovović, socijalna radnica iz Udruge Let, psihologinja Klara Zečević-Božić, te dvije samohrane majke – televizijska novinarka Elizabeta Gojan i poslovna analitičarka i tajnica Sonja Lončar.

Zagreb: Održan panel Narančasta ribica o životu | Author: Josip Regovic/PIXSELL Foto: Josip Regovic/PIXSELL 28.05.2025., Zagreb - Projekt Narancasta ribica o zivotu samohranih roditelja. Elizabeta Gojan, Iva Jovovic, Sanja Loncar, Tatjana Spajic, Klara Zecevic Bozic Photo: Josip Regovic/PIXSELL

Tijekom predstavljanja platforme Narančasta ribica istaknuto je posebno kako će i ove godine određeni broj djece iz jednoroditeljskih obitelji besplatno ljetovati, a svi koji koriste aplikaciju lanca Studenac mogu pripomoći tome, tako da – poklone svoje bodove u aplikaciji u ovu svrhu. Osim ljetovanja, na platformi se mogu pronaći sportski klubovi koji nude besplatan program za djecu jednoroditeljskih obitelji, besplatno psihološko savjetovanje, besplatne instrukcije, te brojni tekstovi koji bi mogli pomoći roditeljima u ovim situacijama.

"Ono što te jednoroditeljske obitelji izražavaju kao najveću potrebu su stabilnost i sigurnost, pogotovo emocionalna sigurnost, te podrška uže i šire socijalne okoline i zajednice, a posebno to da ne budu stigmatizirani", istaknula je psihologinja Klara Zečević-Božić. 

U anketi koju je proveo Studenac izneseni su brojni podatci koji su poprilično jasni i ukazuju na potrebu da se neke stvari promijene. Na primjer, čak 44 posto roditelja iz jednoroditeljskih obitelji izjavilo je da svojoj djeci ne može priuštiti dodatne tečajeve i instrukcije. S druge strane, to je izjavilo samo devet posto roditelja iz dvoroditeljskih obitelji. Zato su djeca samohranih roditelja rjeđe uključena u dodatne programe, a kao razlog navode financijska ograničenja.

Isto tako, ali i posljedično u neku ruku, u jednoroditeljskim obiteljima je veći stres. Ovim je roditeljima između ostalog vrlo teško uskladiti svoje svakodnevne obaveze – izjavilo je to 77 posto roditelja iz jednoroditeljskih obitelji, te 55 posto roditelja iz dvoroditeljskih obitelji. veći postotak roditelja iz jednoroditeljskih obitelji također osjeća zabrinutost kao roditelj – 91 posto (81 posto u dvoroditeljskim obiteljima), emocionalnu istrošenost – 76 posto (59 posto u dvoroditeljskim obiteljima), nesigurnost u sebe – 62 posto (49 u dvoroditeljskim obiteljima), te izjavljuje da su nesretni – 58 posto (32 posto u dvoroditeljskim obiteljima).

Zagreb: Održan panel Narančasta ribica o životu | Author: Josip Regovic/PIXSELL Foto: Josip Regovic/PIXSELL 28.05.2025., Zagreb - Projekt Narancasta ribica o zivotu samohranih roditelja. Elizabeta Gojan, Iva Jovovic, Sanja Loncar, Tatjana Spajic, Klara Zecevic Bozic Photo: Josip Regovic/PIXSELL

Ono što je zabrinjavajuće je da 38 posto roditelja u jednoroditeljskim obiteljima procjenjuje svoju financijsku situaciju kao vrlo lošu ili prilično lošu i nestabilnu, za razliku od dvoroditeljskih obitelji gdje je taj postotak 8 posto. To ne čudi, jer 62 posto roditelja u jednoroditeljskim obiteljima ima prihode manje od 1500 eura, dok je taj postotak u dvoroditeljskim obiteljima šest posto.

 

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.