Možda se može činiti da je novac najjednostavniji i najbolji izbor za rođendanski poklon, no izv. prof. dr. sc. Tomislav Franić savjetuje da ipak ne poklanjamo djeci novac nego iskustva i poklone koji će razvijati nove vještine.
Sve je bilo lako dok je vaš klinac bio mali, pa su ga veselili plišanci i likovi iz crtića - kad je trebalo kupiti mu nešto za rođendan, pidžama ili papučice s nekim omiljenim likom bile su pravi hit. No, što kad dijete preraste te sitnice, krene u školu, a još uvijek vam se čini premalo samo za to da mu date u ruke određenu svotu novca da si samo nešto kupi? Što s onima koji su krenuli u školu, pa već imaju skupe želje, poput novog mobitela ili brendiranih tenisica, jer se pomalo žele natjecati s drugom djecom iz razreda, a takvi pokloni zapravo im ne donose trajnu radost i ne predstavljaju vrijednosti kojima ih želite poučiti?
"Danas postoji objektivni pritisak na one koji poklanjaju, bilo da su roditelji, bake i djedovi, ili drugi članovi obitelji, da pronađu poklon koji neće razočarati dijete. To često uključuje pokušaj praćenja trendova koje postavljaju popularne marke i tehnologija, poput mobitela, brendiranih tenisica ili računalnih igrica. Istovremeno, tu su i unutarnji pritisci roditelja i obitelji: želja da ispune očekivanja djeteta, da ga usreće ili da na neki način pokažu svoju ljubav kroz poklon. No, takav pristup ponekad može stvoriti financijski teret i dovesti do situacije gdje se pokušava kupiti više nego što se realno može priuštiti, osobito u kontekstu natjecateljske kulture među tinejdžerima. Dodatno, djeca te dobi se često osjećaju pod pritiskom da prate svoje vršnjake, što može rezultirati dodatnim pritiskom na obitelj da odabere 'savršeni' poklon koji neće zaostajati za onime što druga djeca dobivaju. U tom procesu, lako je izgubiti iz vida važnost poklona koji nije samo skup, već ima trajnu vrijednost za djetetov razvoj", pojašnjava izv. prof. dr. sc. Tomislav Franić, psihijatar, subspecijalist dječje, adolescentne i forenzičke psihijatrije iz Klinike za psihijatriju KBC Split Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu.
Je li novac dobar poklon za djecu?
"Prije svega, ako djetetu želite dati određenu svotu novca da si samo kupi poklon, razmislite: Novac omogućava autonomiju, što im može biti privlačno, osobito u razdoblju kada grade svoj identitet i žele samostalno odlučivati. Međutim, poklanjanje novca također nosi rizik da će biti potrošen na prolazne stvari koje nemaju dugoročnu vrijednost. S druge strane, pažljivo odabran poklon, koji odražava djetetove interese i potrebe, može biti značajniji jer pokazuje da je osoba uložila trud u razmišljanje o onome što bi djetetu donijelo stvarnu radost ili korist", upozorava prof. Franić.
A čak i kad djeca ističu želju za skupim i popularnim predmetima poput najnovijeg modela mobitela, brendiranih tenisica ili računalnih igrica, imajte na umu da su ti predmeti privlačni i mogu donijeti trenutnu sreću, ali često su prolazni i ne doprinose djetetovom dugoročnom razvoju.
Darujte im iskustva koja će pamtiti
"Da biste prepoznali što vaše dijete zaista želi, važno je razgovarati s njim, promatrati njegove interese i hobije te se usredotočiti na aktivnosti koje ga motiviraju", savjetuje prof. Franić. Posebno ističe važnost darivanja iskustava umjesto materijalnih stvari.
"Umjesto fokusiranja na prolazne predmete, poklanjanje iskustava može obogatiti djetetov život i omogućiti mu nezaboravne trenutke. To mogu biti zajednički odlazak u kino, na koncert djetetovog omiljenog pjevača, sportski događaj ili čak izlet u prirodu. Putovanja, pa i kratki izleti, mogu pružiti neprocjenjive prilike za otkrivanje novih mjesta, stjecanje novih iskustava i stvaranje uspomena koje ostaju s djetetom mnogo duže od bilo kojeg materijalnog poklona. Organizacija izleta s jahanjem ili planinarenjem, posjet nekom zanimljivom mjestu ili putovanje s roditeljima i obitelji sjajan su primjer poklona koji djetetu pruža nova iskustva, ali i priliku za jačanje obiteljskih veza", ističe psihijatar.
Edukativni pokloni potaknut će razvoj novih vještina
Dodaje kako nipošto ne treba zanemariti vrijednost edukativnih poklona, koji pomažu u stjecanju novih vještina i znanja. "Online tečajevi jezika, zanimljiva predavanja ili sudjelovanje u kreativnim radionicama mogu biti idealan poklon za dijete te dobi, a predstavljaju dugoročnu vrijednost i pomažu djetetu da razvije svoje interese i vještine. Uz to, STEM igračke, koje potiču istraživanje u područjima znanosti, tehnologije, inženjeringa i matematike, prilagođene su tinejdžerima i mogu ponuditi zanimljive izazove koji razvijaju njihovu maštu, rješavanje problema i kreativno razmišljanje", ističe prof. Franić. Pun pogodak bila bi kombinacija edukativnih i zabavnih poklona, koja djetetu može omogućiti ne samo uživanje u trenutku, već i dugoročne koristi koje će ih potaknuti na učenje i osobni rast.
Jedan od primjera bio bi poslijepodne provedeno u interaktivnom muzeju, na primjer, gdje ćete se sjajno zabaviti, a dijete ima priliku istraživati kako su sve te. Druga mogućnost je da im poklonite provod u detektivskoj sobi ili Laser tag - 60 minuta virtualne stvarnosti igara. A iznimno vrijedan dar mogu biti DIY paketi tvrtke CircuitMess za male robotičare, astronaute ili inženjere, zahvaljujući kojima sami mogu složiti robota ili letjelicu za svemir i pokrenuti ih. Djeca će na taj način razvijati matematičarski i informatičarski duh i na zabavan način ovladati IT tehnologijom, što im u današnjem svijetu može biti velika prednost.
CircuitMess setovi pristupačni su za uzraste od 7 godina na dalje, a svaki je pomno testiran kako bi bio siguran i lako razumljiv djeci. Koliko su setovi korisni i zabavni nisu samo prepoznali roditelji diljem svijeta, nego i brojni stručnjaci pa su tako CircuitMess setovi dobitnici nekoliko iznimno prestižnih nagrada kao što je Warner Bros. Most Innovative Licensed Product 2003 te su proglašeni top 0,4 % Kickstarter projekata na svijetu. Sve to čini ih najboljim izborom STEM igračaka za djecu, ali i savršenim blagdanskim ili rođendanskim poklonom kojim ćete potaknuti njihovu kreativnost, logiku, ali i timski rad.
"Iskustva i edukativni pokloni često ostavljaju dublji trag nego materijalni predmeti, a pružaju priliku za stvaranje uspomena i poticanje razvoja djeteta. Poklon koji potiče na rast, učenje ili zajedničko provođenje vremena ima neprocjenjivu vrijednost u razdoblju kad se suočavaju s brojnim pritiscima i očekivanjima okoline", zaključuje prof. Franić.
CircuitMess igračke možeš naći na web shopu Pandin brlog.