Native sadržaj Veza probiotika i antibiotika - istina ili mit? 27. studenoga 2024.

Istina ili mit: Probavne smetnje neizbježna su posljedica kure antibiotika i ništa tu ne vrijedi poduzimati

Foto: Pexels

Powered by:

klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Antibiotici mogu izazvati probavne smetnje poput proljeva i nadutosti jer narušavaju ravnotežu crijevne mikrobiote, ali te nuspojave nisu neizbježne. Probiotici pomažu obnoviti korisne bakterije, smanjujući rizik od tegoba te ubrzavajući oporavak probavnog sustava tijekom i nakon terapije antibioticima.

Antibiotici su neophodni lijekovi u borbi protiv bakterijskih infekcija, no suočavamo se često s neugodnim nuspojavama poput probavnih smetnji tijekom ili nakon njihove uporabe. Proljev, nadutost, bolovi u trbuhu i drugi probavni problemi često su povezani s korištenjem antibiotika zbog čega mnogi smatraju da su ove tegobe neizbježne. Međutim, je li to doista tako? Iako antibiotici mogu izazvati probavne smetnje, postoji način kako se nositi s tim problemom i smanjiti rizik od ovih nuspojava – a odgovor leži u probioticima.  

Kako antibiotici utječu na probavni sustav?

Antibiotici su lijekovi koji se koriste za liječenje bakterijskih infekcija uništavanjem samih bakterija ili inhibiranjem njihova rasta. Iako su izuzetno korisni u borbi protiv infekcija, oni ne djeluju selektivno – uništavaju i korisne bakterije koje prirodno nastanjuju naš probavni sustav. Naša crijeva sadrže milijarde bakterija koje obavljaju važne funkcije poput probave hrane, jačanja imunosnog sustava i održavanja ravnoteže mikrobiote. Kada antibiotici unište ove korisne bakterije, dolazi do poremećaja u ravnoteži crijevnih mikroorganizama, što može dovesti do probavnih smetnji, a to potvrđuju i brojna istraživanja

Proljev izazvan antibioticima jedan je od najčešćih nuspojava, a može nastati zbog smanjenja broja korisnih bakterija koje obavljaju ključnu ulogu u probavi hrane. Osim toga, antibiotici mogu uzrokovati prekomjerni rast patogenih bakterija poput Clostridium difficile, koje mogu izazvati ozbiljnije probavne smetnje i upale crijeva. Prema istraživanjima, čak 30 % osoba koje uzimaju antibiotike može doživjeti proljev ili druge probavne smetnje. 

 | Author: Unsplash Foto: Unsplash

Kako probiotici mogu pomoći u smanjenju probavnih smetnji?

Probiotici su živi mikroorganizmi koji, kada se konzumiraju u odgovarajućim količinama, imaju pozitivan učinak na zdravlje probavnog sustava. Probiotici, poput bakterija iz rodova Lactobacillus i Bifidobacterium, pomažu obnavljanju ravnoteže crijevne mikrobiote, čime smanjuju negativne učinke antibiotika na probavu. Osim bakterija, posebno su korisni kvasci koji se mogu uzimati u isto vrijeme kada i antibiotik. Takav primjer su, recimo, Bu Oni mogu povećati broj korisnih bakterija koje podržavaju probavu, jačaju crijevnu sluznicu i smanjuju upalu u crijevima. Također, neki probiotici pomažu u smanjenju rasta patogenih bakterija, čime sprječavaju razvoj infekcija i smanjuju rizik od proljeva uzrokovanog antibioticima.  

Istraživanja su pokazala da probiotici mogu smanjiti rizik od proljeva izazvanog antibioticima za čak 50 %. Uzimanje probiotika tijekom i nakon antibiotske terapije može pomoći u bržem obnavljanju crijevne mikrobiote, čime se smanjuje dugoročni učinak antibiotika na probavni sustav. Također, probiotici mogu pomoći u ublažavanju drugih probavnih smetnji, poput nadutosti i bolova u trbuhu, koji su česti nuspojave antibiotske terapije.  

Bulardi®  linija dodataka prehrani sadrži kvasac Saccharomyces boulardii, koji se može koristiti istovremeno uz antibiotike, a sprječava nastanak proljeva izazvanih antibioticima. Liniju čine Bulardi® za odrasle s najmanje 5 milijardi živih stanica, Bulardi® 500 s vitaminom D te najmanje 10 milijardi živih stanica i 1000 IU vitamina D, Bulardi® Junior uz dodatak cinka koji je namijenjen korištenju kod djece od 2 mjeseca života i Bulardi® Junior s cinkom u vrećicama, namijenjen djeci od najranije dobi. 
 | Author: Kako bi proizvodi Bulardi® linije bili što učinkovitiji, proizvodi  imaju garantirani broj živih mikroorganizama na kraju roka upotrebe, naznačeno na samoj kutiji. Zato je između ostaloga važno i inovativno pakiranje @TECH koje čuva proizvod od visokih temperatura, UV zraka i garantira učinkovitost a dolazi iz Probiotic Excellence Centra, Abela Pharme.

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.