Za većinu djece i roditelja polazak u jaslice i vrtić predstavlja velik emocionalan stres, pa je izuzetno važno dobro se pripremiti i zadržati pozitivan stav roditelja prema vrtiću. Kako da adaptacija na jaslice ili vrtić prođe sa što manje stresa za roditelje i dijete pitali smo odgojiteljicu Riu Viličić iz Dječjeg vrtića Jelsa.
Polazak vašeg djeteta u jaslice stvara vam strah i nervozu? Razmišljate radite li ispravan korak upisom djeteta u jaslice? Ne brinite, mnogo roditelja čija djeca kreću u jaslice susreće se sa svakodnevnim sumnjama u svoju odluku. Da budem iskrena, velika je mogućnost da neće sve „ići glatko“ na samom početku, ali kao i za većinu stvari u životu potrebno je neko vrijeme.
Polazak u jaslice velika je promjena, kako za roditelja, tako i za dijete. Velika je vjerojatnost da će kasnije, kada završi proces adaptacije, vaše dijete rado odlaziti u jaslice. U ovom procesu vrlo je bitno da vi kao roditelj(i) osvijestite vaše potrebe i potrebe djece, ali i mogućnosti, te da kada donesete odluku o polasku u jaslice, spremno i uvjereno krenete u proces.
Bitno je da vi budete snažni jer dijete osjeća nesigurnost
Splet emocija i nesigurnosti snažno utječu na dijete i njegovo prihvaćanje nove sredine, zato je bitno da vi budete snažni i prihvatite prije svog djeteta tu promjenu koliko god vam to bilo teško. Na taj način i dijete će osjećati sigurnost i velika je vjerojatnost da će se lakše priviknuti na novo razdoblje u svom životu.
U potpunosti je u redu da ono negoduje, pogotovo u prvim danima. Upravo zato adaptaciju provodimo s puno strpljenja, korak po korak. Prije samog polaska djeteta u jaslice povedite dijete u obilazak zgrade vrtića/jaslica, vrtićkog dvorišta (ako ga ima), te mu svakodnevno pričajte kako će mu u jaslicama biti lijepo, kako će upoznati nove prijatelje, „tete”, imati novu sobu za igranje.
Prve dane, preporučujemo da ostanete s djetetom u sobi u dogovoru s odgojiteljicom. Prvi dani boravka nešto su kraći, a nakon nekog vremena napuštate sobu i dijete ostaje samo s odgojiteljem. Prilikom izlaska jako je važno da se javite svom djetetu i objasnite mu zašto i gdje idete i kada ćete se vratiti. Na taj način šaljete mu poruku da je ono tu samo privremeno, da ga nećete napustiti.
Pozitivan stav, strpljenje i dobar odnos s odgojiteljicom
Potrebno je mnogo strpljenja i pozitivnog stava, a od velike važnosti je ostvariti dobar odnos sa odgojiteljicom i vjerovati joj. U ovom razdoblju svi imaju isti cilj – zbrinuti dijete, ostvariti sigurnu okolinu, pružiti toplinu i ljubav te zadovoljiti djetetove potrebe.
U trenutku kada dijete veselo i bez straha ulazi u sobu dnevnoga boravka, u aktivnostima sudjeluje bez negodovanja, a kod kuće zadovoljno prepričava dogodovštine iz jaslica, spominje svoje „tete" i prijatelje, to je to - uspjeli smo!
Kada dijete nakon određenog vremena (i nakon 2 mjeseca od polaska u jaslice) negoduje, razdražljivo je u jaslicama i kod kuće, ima određene tjelesne reakcije poput boli u trbuhu i temperaturu, sve to ukazuje da se nalazi u razdoblju teže adaptacije. U takvim situacijama najbolje bi bilo posavjetovati se sa stručnim timom vrtića, pedagogom, psihologom i ostalima.
Mogu se pojaviti i regresije u ponašanju, primjerice da dijete koje je prohodalo opet pribjegava puzanju, ili da dijete koje se odviklo od pelena iznenada počne opet nekontrolirano mokriti u gaćice. Neka djeca koja su već razvila govor, počinju više koristiti neverbalne geste od govora. Vašem djetetu tada treba podrška kako bi se nosilo sa stresom kroz koji prolazi te bi trebali povećati njegov osjećaj sigurnosti. Imajte na umu da su sve ovo prolazne reakcije.
Tješilica pruža utjehu djeci
Kao svojevrsnu utjehu djeca od kuće donose nekakav prijelazan objekt, ili kako mi to nazivamo „tješilicu”. Ona im pruža sigurnost i utjehu te ih podsjeća na dom i roditelje. Jednom prilikom smo u skupini imali dječaka koji bi svako jutro donosio maminu potkošulju te je cijeli dan ne bi ispuštao iz ruke. Dječaku je majčin miris pružao mir iako je u tome trenu bio odvojen od nje.
Na prvom roditeljskom sastanku roditelje uglavnom upoznajemo sa svakodnevnim rasporedom aktivnosti u jaslicama, koji je vrlo bitan za dijete te ih potičemo da isti provode kod kuće i prije samog polaska u jaslice. Roditelje osnažujemo u procesu adaptacije jer ipak je ovo razdoblje kako za djecu tako i za njih velika prekretnica u životu.
Savjetujemo im da djeci u ruksak stave rezervnu odjeću, dva bodija, dva para gaćica, dvije majice, dva para čarapa te gaze i tetra pelene ako ih djeca koriste. Naravno, odjeća treba pratiti vremenske prilike.
Pelene-gaćice olakšavaju presvlačenje u vrtiću
Na samom dolasku roditelji donose paket pelena, maramica i kremu za guzu, ako je dijete koristi, te ih dopunjavaju po potrebi. Paket pelena uglavnom traje oko mjesec dana, ali važno je napomenuti da je sve to individualno.
U razdoblju kada djeca postaju aktivnija najbolje su nam se pokazale Pampersove pelene-gaćice. Kao i što samo ime govori, imaju oblik gaćica koji djetetu daje dojam da nosi iste. Često dijete koje počinje obavljati nuždu na toaletu ili na tuti nosi pelene-gaćice zbog lakšeg oblačenja i skidanja. Ako je pelena ostala suha pri svlačenju, ponovno je oblačimo. Ako je treba zamijeniti, potrgamo je sa strane, zamotamo i učvrstimo trakicom.
Nadam se da će vam moji savjeti pomoći da lakše prođete kroz period adaptacije i polazak u jaslice. U sigurnom, radosnom i poticajnom okruženju dijete usvaja nova znanja uz pažnju i ljubav odgojiteljica.
Tekst je napisala odgojiteljica Ria Viličić, Dječji vrtić Jelsa