Native sadržaj Digni prstić za svoj vrtić 17. veljače 2025.

Koliko često bebi treba mijenjati pelenu?

Foto: Gettyimages

Powered by:

klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Količina potrebnih pelena mijenja se kako beba raste, pa novopečene majke promijene čak 10 do 16 pelena dnevno nakon što se vrate kući iz rodilišta.

Prvi dani s bebom su poput sna, ispunjeni beskrajnom ljubavlju i nježnošću. Svaki bebin osmijeh, svaki novi zvuk i pokret donose veliko uzbuđenje u naše živote.

Jedna od prvih uzbudljivih avantura za svaku majku je mijenjanje pelena koje u početku može biti pravi izazov, praćen istovremeno nesigurnostima i smiješnim trenucima. U početku vam se čini kao prava borba, ali ubrzo postaje rutina. U prvih nekoliko dana života, novorođenčad će koristiti u prosjeku oko 12 pelena dnevno. To je zato što dobivaju majčino ili adaptirano mlijeko svaka dva sata. U tom razdoblju, majke moraju biti spremne na čestu promjenu pelena tijekom dana i noći. S vremenom, kako beba raste, broj pelena se smanjuje.

Iza trećeg mjeseca, bebe počinju koristiti oko 8 do 10 pelena dnevno, ali i to je dosta individualno i ovisi najviše o bebinom načinu prehrane, je li još uvijek dojena i kada je započelo uvođenje krute hrane, što utječe na učestalost pražnjenja crijeva.

 | Author: Stocksy Foto: Stocksy

Dojene bebe imaju češće stolice

Dojene bebe imaju češće stolice od beba koje se hrane na bočicu adaptiranim mlijekom. Nema pravila oko broja stolica tijekom dana: neke imaju stolicu jednom, neke dvaput dnevno, dok druge to čine nakon svakog obroka. Potrebna količina pelena ovisi o broju stolica tijekom dana.

 | Author: Gettyimages Foto: Gettyimages

Koža novorođenih beba je osjetljivija

Koža novorođenih beba je vrlo osjetljiva. Pelenski osip, crvenilo, svrbež, osjećaj peckanja u pelenskoj regiji simptomi su koji se mogu pojaviti ako predugo ostavite bebu u istoj peleni. Osim redovitog mijenjanja pelena važno je koristiti proizvode bez kemikalija, svakodnevno kupati bebu i mazati joj pelensko područje odgovarajućom kremom.

Mijenjanje pelena je vrlo naporno u prvim mjesecima bebinog života. U prosjeku, roditelji mijenjaju pelenu svaka 2 sata. Provjeravanje bebine pelene postaje vrlo važan dio u rutini njege djeteta. Pelene moraju biti sigurne i udobne za bebu, pa svakako odaberite one koje odgovaraju bebinom uzrastu i težini kako biste izbjegli bilo kakve iritacije pelenskog područja.

Nakon šestog mjeseca isprobajte pelene-gaćice

Popularna vrsta pelena u prvim mjesecima je klasična pelena s ljepljivim trakama čija mekana bočna krila nježno grle bebin trbuščić i štite od propuštanja. Otprilike u dobi od šest mjeseci, kad je beba već jako aktivna, uštedjet ćete na vremenu i smanjiti stres prilikom mijenjanja pelene ako prijeđete na pelene-gaćice. Potražite pelene-gaćice koje pružaju dugotrajnu zaštitu od propuštanja, koje su dovoljno čvrste da ne padaju, a opet dovoljno nježne prema osjetljivoj dječjoj koži.

Pelene-gaćice Pampers se lako oblače, pa ne morate brinuti hoćete li pelene stisnuti prejako ili prelabavo, samo ih navucite kao gaćice i gotovi ste. Za razliku od klasičnih pelena, Pampersove pelene-gaćice ne stežu bebu, savršeno se prilagođavaju njezinom tijelu u svim situacijama i tako sprečavaju propuštanja. To je posebno korisno noću jer se bebe u snu kreću dvostruko više od odraslih, tako da je odlično prianjanje ključno za mirne noći.

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.