Odabir pelene za bebu jedna je od prvih odluka s kojom se susreće svaka novopečena majka još dok priprema svoju torbu za rodilište. Pelene dolaze u različitim veličinama, a pravilan odabir veličine ključan je za udobnost vaše bebe i smanjenje rizika od propuštanja i iritacija pelenskog područja.
Izbor pelena za bebu često je velik izazov za majku jer svaka majka želi najbolje za svoje dijete, a istovremeno treba razmotriti razne čimbenike poput udobnosti, zaštite i nježnosti prema bebinoj koži. Mnoge majke traže pelene koje su mekane, prozračne i hipoalergene, druge žele praktične pelene koje mogu brzo promijeniti, a neke nisu sigurne kako odabrati pravu veličinu pelena. missMama donosi nekoliko važnih savjeta i trikova koji će vam pomoći u odabiru odgovarajuće veličine pelena i otkriti vam kada je vrijeme za kupnju većih pelena.
Odabir pelene prema težini bebe
Većina proizvođača dječjih pelena ima jasno navedenu preporučenu težinu na svojim pakiranjima, što je u većini slučajeva pouzdan način da odaberete odgovarajuću veličinu pelena za svoju bebu. Novorođene bebe nose pelene broj 0 ili 1, koje imaju oznaku od 2 do 5 kg, ali i te oznake se mogu razlikovati od proizvođača do proizvođača, pa je prije kupnje pelena potrebno izvagati bebu. Neke bebe se rađaju veće od drugih pa odmah prelaze na pelene za bebe od 4 do 9 kg.
Neki proizvođači imaju oznake s rednim brojevima, dok drugi imaju oznake S, M, L i XL koje koriste starija djeca s težinom preko 15 kg. Popularna vrsta pelena u prvim mjesecima je klasična pelena s ljepljivim trakama čija mekana bočna krila nježno grle bebin trbuščić i štite od propuštanja.
Obratite pažnju na tragove pelene na bebinoj koži
Osim težine, svakako obratite pažnju na to kako pelena prianja uz bebinu kožu. Dobar znak da je pelena odgovarajuće veličine je ako udobno prianja oko struka i nogu bez previše stiskanja ili ostavljanja tragova na koži. Ako su pelene previše uske, mogu izazvati iritacije ili nelagodu, dok prevelike pelene mogu izazvati propuštanje.
Ovo su sigurni znakovi da je vrijeme za veću pelenu
- Propuštanje urina: Ako primijetite da pelena propušta, da curi sa strane ili oko nogu, ako je bebina robica mokra nakon spavanja ili kretanja, to je znak da je vrijeme za veću pelenu.
- Beba često povlači pelenu: Ako vaša beba pokazuje bilo kakve znakove nelagode, poput povlačenja ili čak pokušaja skidanja pelene, može biti da pelena preuska ili premala.
- Ograničeno kretanje bebe: Ako pelena bebu ograničava u slobodnom kretanju ili više ne prianja nježno uz kožu, vrijeme je da prijeđete na veću veličinu.
- Tragovi na koži: Ako nakon skidanja pelene primijetite crvene tragove oko bebinog struka ili nogu, to je znak da pelena preuska.
Što kada dijete postane aktivnije?
Otprilike u dobi od šest mjeseci, čim se vaša beba počne samostalno okretati s leđa na trbuh i puzati, mijenjanje pelena postaje pravi izazov. Beba je u stalnom pokretu, maše rukama i nogama, okreće se i teško ju je zaustaviti čak i na tih nekoliko minuta dok čistite guzu i stavljate novu, čistu pelenu. Upravo se u ovom periodu preporučuje prelazak na pelene-gaćice koje su puno praktičnije rješenje.
Potražite pelene-gaćice koje pružaju dugotrajnu zaštitu od propuštanja, koje su dovoljno čvrste da ne padaju, a opet dovoljno nježne prema osjetljivoj dječjoj koži. Pelene-gaćice Pampers se lako oblače, pa ne morate brinuti hoćete li pelene stisnuti prejako ili prelabavo, samo ih navucite kao gaćice i gotovi ste. Za razliku od klasičnih pelena, Pampersove pelene-gaćice ne stežu bebu, savršeno se prilagođavaju njezinom tijelu u svim situacijama i tako sprečavaju propuštanja. To je posebno korisno noću jer se bebe u snu kreću dvostruko više od odraslih, tako da je odlično prianjanje ključno za mirne noći.