Imam gestacijski dijabetes i na dijeti sam, ali je šećer i dalje povišen

Pregledaj članak
Izvan raspona! Odustani

Sortiraj odgovore

Najstariji
  • Najnoviji
  • Najstariji
  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Zabrinuta@

    Broj poruka: 2

    Prijavi adminu

    Drage moje imam pitanje dva tri nova sam ovdje vadila sam krv i secer u krvi mi 5.6 doktor me salje na OGTT i ponovo vadjenje krvi zeljeza ostalog jer imam non stop glavobolje umorna nennormalno a i ponekad vrtoglavice.Na OGTT ide 7.12 al on mi ke reko na dijetu vjerojatno radi secera pa me zanima sta bi trebala izbacit…trudna sam 10+5

  • muza25

    Broj poruka: 9

    Prijavi adminu

    Pregnancy is a food with a small amount of insulin.

    สมัคร gclub [goo.gl]

  • Ive90

    Broj poruka: 4

    Prijavi adminu

    Pozdrav.. nova sam ovdje.. vadila sam krv do sad dva puta. Prvi put mi je šećer bio 5.4, drugi put, nakon pokušaja da pazim s hranom 5.2. Sad me dr šalje na OGTT i kaze da moram na dijabetičku dijetu.. Smijem li jesti voće i koje? Ovo povrće blitva, brokula, cvjetača mi nikako ne ide

  • Ive90

    Broj poruka: 4

    Prijavi adminu

    Ivana Klišanić

    Drage moje imam pitanje dva tri nova sam ovdje vadila sam krv i secer u krvi mi 5.6 doktor me salje na OGTT i ponovo vadjenje krvi zeljeza ostalog jer imam non stop glavobolje umorna nennormalno a i ponekad vrtoglavice.Na OGTT ide 7.12 al on mi ke reko na dijetu vjerojatno radi secera pa me zanima sta bi trebala izbacit…trudna sam 10+5


    Meni je dr rekla da izbacim slatko, bijelo brašno, tjesteninu.

  • Ginekolog

    Broj poruka: 17

    Prijavi adminu

    Gestacijski dijabetes je, kao što sama riječ kaže, stanje u trudnoći s povišenim razinama šećera. Testiranje se obično vrši oko 24-28 tj. trudnoće jer tada fetus počinje s produkcijom inzulina. Fetalni inzulin je najjači čimbenik rasta fetusa, te zbog povećane razine glukoze(šećera) u krvi majke koja prelazi posteljicu, ulazi u krvotok fetusa i uzrokuje povećanu razinu fetalnog inzulina i posljedično povećani rast. Zbog toga kod nereguliranog dijabetesa u trudnoći nalazimo djecu s velikom prođajnom težinom(preko 4kg) i polihidramnios(povećanu razinu plodne vode, AFI>25 cm ili DVP>10 cm).
    Dijabetes u trudnoći se liječi dijetom, Metforminom ili inzulinom. Ukoliko se dijetom ne mogu korigirati razine šećera, uvodi se terapija Metforminom. Ukoliko niti to ne dovede do željenog učinka, trudnica se hospitalizira te se radi tzv. profil šećer. Tada se više puta vadi krv prije i nakon obroka te se promatra fluktuacija šećera u krvi i prema tome se uvodi inzulinska terapija.
    Dijabetes u trudnoći je stanje koje uglavnom nestaje nakon trudnoće (mali postotak prelazi u kronični dijabetes) no neke studije su pokazale da djeca rođena od majki s dijabetesom imaju povećani rizik od dijabetesa u odrasloj dobi.

  • IvanaHuzek4.11

    Broj poruka: 3

    Prijavi adminu

    Pozdrav,trudna sam 6+ 4.. na vadenju krvi mi je secer bio 5.7.. nemam nikakva iskustva sto i kako dalje, dali to utjece na dijete? 

  • IvanaHuzek4.11

    Broj poruka: 3

    Prijavi adminu

    Ive90

    Pozdrav.. nova sam ovdje.. vadila sam krv do sad dva puta. Prvi put mi je šećer bio 5.4, drugi put, nakon pokušaja da pazim s hranom 5.2. Sad me dr šalje na OGTT i kaze da moram na dijabetičku dijetu.. Smijem li jesti voće i koje? Ovo povrće blitva, brokula, cvjetača mi nikako ne ide


    Pozz imam istu situaciju.. kako se hranite i dali je sve normalno s plodom?

  • vokak

    Broj poruka: 149

    Prijavi adminu

    Pozdrav.Radil Sam ogtt rezultati:
    Nataste :4.5 (ref <5)
    Nakon 1h: 7.9(ref <10)
    Nakon 2h: 8.1 (ref <8.5)

    Pro ovim referentnim vrijednostima sve je unutar granica ali brine me ovo da je secer nakon dva sata bio veci nego nakon jednog sata…kako je to moguce zar ne bi najveci trebao bit I nakon jednog sata?

  • Deleted user

    Broj poruka: 4311

    Prijavi adminu

    vokak

    Pozdrav.Radil Sam ogtt rezultati:
    Nataste :4.5 (ref &lt;5)
    Nakon 1h: 7.9(ref &lt;10)
    Nakon 2h: 8.1 (ref &lt;8.5)

    Pro ovim referentnim vrijednostima sve je unutar granica ali brine me ovo da je secer nakon dva sata bio veci nego nakon jednog sata…kako je to moguce zar ne bi najveci trebao bit I nakon jednog sata?


    Da, tebi se još podignuo nakon 2h…a neznam, budeš vidjela, ili će ti reći da ponoviš, al vjerojatno ćeš morati kontrolirati šećer, puno je to nakon 2h. Meni je bio 4.1 natašte,  pa 6.0 i nakon 2h 5.3 , rekla je doktorka izvrsno

  • Ginekolog

    Broj poruka: 17

    Prijavi adminu

    U početku trudnoće razina šećera ne utječe toliko na sam plod (pročitajte moj prethodni post), naravno, to ne znači da se sada treba prepustiti i pretrpavati se slasticama. prehrana u trudnoći treba biti balansirana i čim više raznolika. Pažnju treba obratiti da se ne konzumiraju sirove namirnice koje mogu biti štetne, npr. sušenom meso i mesne prerađevine koje nisu termički obrađene, nepasterizirano mlijeko itd. GTT iili GCT se radi između 24 i 28 tj. trudnoće jer tada fetalna gušterača počinje proizvoditi inzulin.
    Moj savjet je uravnotežena prehrana (ukoliko ne postoji preegzistirajući dijabetes), obratiti pažnju da se ne pretjeruje sa slasticama i računati da se u zadnjem tromjesečju obično najviše dobiva na težini a preporuka je da se dobije do 14 kg u cijeloj trudnoći.
    Svakako napraviti GTT između 24 i 28 tj trudnoće.

Izvan raspona! Odustani

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.