Mama nakon poroda - sve što trebaš znati o babinju
Babinje je razdoblje koje počinje završetkom četvrtog doba poroda i traje 6-8 tjedana. Tijekom tog razdoblja nestaje najveći dio promjena koje su obilježavale prilagodbu genitalnih i ekstragenitalnih organa u trudnoći. Nakon šest tjedana od poroda vrijeme je za prvi ginekološki pregled nakon poroda.
Maternica se smanjuje i vraća u dimenzije prije trudnoće
Nakon završenog III. doba poroda maternica je čvrsto stegnuta i svojim dnom dosiže do sredine između pupka i simfize. Nakon 24 sata ona se, zbog vraćanja tonusa mišića dna zdjelice, svojim dnom uspinje do pupka. Tijekom idućih dana, zahvaljujući brzom gubljenju mišićnog tkiva, dno maternice spušta se dnevno za 2-3 poprečna prsta, pa je maternica koncem drugog tjedna babinja čitava u maloj zdjelici. Nakon 6-8 tjedana svojom je veličinom tek nešto veća no maternica prije trudnoće.
Nakon ljuštenja posteljice, u maternici ostaje sluznica, zovemo ju decidua koja se dijelom izbacuje zajedno s krvlju, tekućinom, upalnim stanicama i detritusom kao lohije, a iz njenog se dubokog sloja obnavlja endometrij. Novi endometrij oblaže materničnu šupljinu do početka trećeg tjedna babinja.
Neposredno nakon poroda posteljice vrat maternice je mlohav i ranjav s brojnim laceracijama iz kojih oskudno krvari. Idućih nekoliko dana polako se steže i oblikuje no u koncem prvog tjedna babinja prohodan je za 2- 3 cm. U drugom tjednu babinja cervikalni kanal prohodan je za prst do u materište. U pravilu, unutrašnje ušće vrata maternice zatvoreno je koncem drugog tjedna babinja.
Vanjsko ušće vrata maternice žene koja je rodila ostaje poprečno lacerirano i jasno se razlikuje o vanjskog ušća vrata maternice nulipare koje je okruglo, točkasto i centrirano.
Nakon poroda, rodnica je prostrana i rastezljiva. Tijekom prvih tjedana babinja mišići dna zdjelice poprimaju svoj tonus, nestaje otok i novostvorene krvne žile i volumen rodnice vraća se u predgraviditetne okvire.
Trbušna stijenka
Tijekom nekoliko tjedana nakon poroda gotovo se u potpunosti vraća tonus trbušnih mišića. Koža, međutim, ostaje rastezljivija, posebice u koliko je tijekom trudnoće postojalo značajnije razaranje elastičnih vlakana.
Koža i kosa
Nakon kratkotrajnog gubitka kose, najjače izraženog tijekom prvih 1-5 mjeseci nakon poroda, obnavljanje i rast kose nastavljaju se normalno. Strije mijenjaju boju iz ružičaste u blijedu, ali nikada ne nestaju u potpunosti. Različitim intenzitetom i brzinom nestaje kloazma i hiperpigmentacije nevusa i linee albe.
Gubitak tjelesne težine
Prosječan gubitak težine u porodu djeteta, posteljice i istjecanju plodove vode je oko 6 kg. Tijekom daljeg babinja gubi se zadržana tekućina, a tjelesna težina smanjuje i involucijom maternice - sve skupa za dodatnih 2-8 kg.
Promjene vrijednosti HCG-a nakon završene trudnoće
Vrijednosti HCG-a postaju negativne oko 4 tjedna nakon poroda. Slično je i nakon pobačaja, namjernog ili spontanog jer je poluvrijeme HCG-a 21 dan. Dakle, pozitivne vrijednosti ovog hormona postoje tjednim nakon poroda ili pobačaja, ali je, za procjenu odvija li se proces oporavka nakon trudnoće normalno,bitno da se one pravilno smanjuju.
Ako žena ne doji ovulacija se javlja prosječno 45 dana nakon poroda, a prva menstruacija nakon 7-9 tjedana. Ako žena doji, zbog inhibicije pulzatilnog izlučivanja gonadotropina prolaktinom, povratak ovulacije i menstruacija je neizvjestan.
Tijekom razdoblja nakon poroda, ali različitim intenzitetom, nestaju promjene ostalih organa i organskih sustava babinjače.
Kada dojenje je, a kada nije kontracepcija?
Tijekom akta dojenja povećava se lučenje hormona prolaktina. Prolaktin smanjuju količinu i pulzatilnost sekrecije hormona koji potiče lučenje gonadotropina (CRF) u hipotalamusu. Bez CRF-a nema gonadotropina LH i FSH koje luči hipofiza, a koji potiču sazrijevanja folikula u jajniku, nema ovulacije ni trudnoće. Zato se tijekom dojenja javlja tzv. laktacijska amenoreja.
Dojenje može biti djelotvorna kontracepcija samo ako se dijete hrani isključivo majčinim mlijekom i dojenje provodi tijekom čitavih 24 sata: noću svakih 6 sati i danju svaka 4 sata, i to u pravilnim razmacima. To je tzv. „potpuno dojenje“ . Potpuno dojenje jednako je djelotvorno kao i uzimanje peroralne kontracepcije .
One žene koje ne provode potpuno dojenje nisu u potpunosti zaštićene tijekom babinja i, u koliko ne žele ponovnu trudnoću, trebale bi izabrati neku drugu metodu kontracepcije.
Koju metodu kontracepcije izabrati u babinju?
U žena koje od prvih dana babinja doje, ali odmah nadoknađuju manjak količine mlijeka nadomjesnim, ili doje u rjeđim razmacima, povratak menstruacije nemoguće je predvidjeti. Za njih je, u koliko ne žele dalje radjati ili to ne žele učiniti odmah, najbolje razmisliti o nekoj pouzdanoj metodi kontracepcije. Odluku kako se zaštititi najbolje je donijeti u razgovoru s iskusnim ginekologom. Najpopularnije su i dalje peroralna ili intrauterina kontracepcija, a što odabrati ovisi o brojnim paramaterima, ali i preferencijama žene.