Koje su namirnice najbogatije vitaminima?
Najesen, pred zimu i hladne dane svi se pitamo na koji način ojačati imunitet kako sebi tako i dječici. To je zapravo cjelogodišnji zadatak jer upravo konstantnom konzumacijom svježih i sezonskih namirnica stvaramo depoe zdravlja u našem organizmu. Tu su svakako važni antioksidansi: vitamini, minerali, fitonutrijenti i aminokiseline te omega 3 masne kiseline. Vitamini koji su nam potrebni su vitamin A, C, E, minerali koji imaju antioksidativno djelovanje su: mangan, bakar, željezo, cink, selen, magnezij te fitonutrijenti karotenoidi.
Svi nabrojani sastojci najbolji su kada se konzumiraju putem hrane jer je tada najsigurnija apsorpcija. Hrana sadrži i druge hranjive tvari koje djeluju sinergijski s određenim vitaminom, mineralom, fitonutrijentom, aminokiselinom te omega 3 masnom kiselinom time potiče njegovu fiziološku funkciju u tijelu i tako pridonosi optimalnom zdravlju.
Namirnice bogate antioksidansima
Zato je važno zaviriti u svoju kuhinju i u svaki od pet obroka dnevno ubaciti neki od antioksidansa. Namirnice bogate:
- vitaminom A: mrkva, batat, tikva, marelice, suhe šljive, grejp, teleća jetra, špinat, brokula
- vitaminom C: citrusi, bučine sjemenke, batat, brokula, jagode, paprika, kupus, celer, peršin, brokula, kivi, maline, ananas;
- vitaminom E: suncokretove sjemenke, masline, bademi, kivi, raštika, kelj
- mangan: cimet, raštika, maline, češnjak, zob, slanutak, cikla, pšenica, lanene sjemenke
- bakar: teleća jetra, šampinjoni, blitva, sezam, kelj, indijski oraščići, rajčica, suncokret, đumbir, batat, kivi, bućine sjemenke
- željezo: špinat, blitva, brokula, kelj, leća, divljač, bundevine sjemenke
- karotenoidi: batat, mrkva, buča, raštika, blitva, celer, brokula; selen: češnjak, zob, ječam, srdele, teleća jetra, jaja, suncokretove sjemenke
- omega 3 masne kiseline: plava riba, lanene sjemenke.
Za imunitet je iznimno važno da organizam, pogotovo dječji ne opterećujemo nepotrebnim namirnicama poput jednostavnih šećera I ugljikohidrata iz raznoraznih slatkiša koje vrište s polica i hladnjaka trgovačkih centara, a djeca ih toliko vole, grickalica i slatkih napitaka koji su prepuni umjetnih dodataka (boja, aroma i slično).
Obroke pripremajte kod kuće
Najbolje je slatkiše i grickalice pripremati kod kuće zajedno s djetetom. Tada birate najbolje sastojke i znate što ste stavili, a i dijete je sudionik pripreme pa će rado konzumirati ono što je pripremalo.
Kao ideju za doručak možete ponuditi grejp s jogurtom i žitaricama, ručak štapići batata s kiselim zeljem, bučinim uljem i češnjakom, međuobroci su ispunjeni štapićima mrkve i celera s namazom od suncokretovih sjemenki, a za desert poslužiti kuglice od suhih šljiva. Naravno da se dane namirnice mogu kombinirati i drugačije, a u nedostatku vremena mogu se i samostalno pojesti. Eto kako uz malo truda i mašte naš organizam svakodnevno može biti ispod antioksidativnog štita.