Ovih 5 namirnica možeš dati djetetu bez grižnje savjesti
Ako si ikad stajala u redu u supermarketu, s pogledom na jogurte, pahuljice ili smrznute pileće medaljone i pomislila: “Ovo baš i nije najbolji izbor...”, nisi jedini. Ali imamo dobru vijest: jedna iskusna nutricionistica i majka četvero djece kaže da je vrijeme da skinemo taj osjećaj krivnje s jelovnika.
Caroline O’Connor, registrirana dječja dijetetičarka, svakog tjedna čuje istu priču, roditelji se osjećaju loše jer svojoj djeci kupuju “ne baš savršene” namirnice. “Hrana je hrana,” kaže Caroline. “Ne postoji dobra i loša hrana, već samo kontekst. Neke opcije možda nisu najzdravije na svijetu, ali imaju svoje mjesto u uravnoteženoj prehrani jedne realne, zaposlene obitelji.”
Dodaje da se ne trebamo sramiti ni jogurta s omiljenim crtanim likovima, ni smrznutih ribljih štapića. “Djecu hraniti je dovoljno teško i bez dodatne grižnje savjesti. ” Pa koje su to “zloglasne” namirnice koje zapravo imaju svoje mjesto u dječjoj prehrani?
Evo Carolineine top liste:
Dječji jogurti
Nisu svi jogurti puni šećera, a mnogi su odličan izvor kalcija, bjelančevina i joda. Caroline kaže da imaju svoje mjesto na stolu, posebno jer su djeci poznati i prihvatljivi.
Kupovni smoothieji
Ako imaš dijete koje ne voli voće (ili povrće), smoothieji mogu biti odlična “prečica” do vitamina D pogotovo kad su dio cjelovitog obroka.
Kečap
Da, znamo da sadrži šećer. Ali mala količina neće uništiti prehranu tvojeg djeteta. Dapače, Caroline ističe da kečap često služi kao “sigurna zona” na tanjuru koja potiče djecu da probaju nove okuse.
Bijeli kruh
Ako dijete odbija integralni kruh, ne očajavaj. I bijeli kruh ima nešto proteina, vitamina i energije. Nije idealan, ali nije ni prazna kalorijska bomba kakvom ga ponekad prikazuju.
Pahuljice
Ne, pahuljice nisu “smeće u kutiji”, kako ih neki nazivaju. Mnoge su obogaćene željezom, vitaminom B12 i folnom kiselinom i vrlo su praktičan doručak kad jutra postanu kaotična.
Smrznuta hrana (nuggetsi, vafli, riblji štapići...)
Nema ničeg lošeg u tome da posegneš za zamrzivačem kad nemaš vremena. Caroline kaže da ovakva hrana nije znak lijenosti, već često “spas u zadnji tren” za zauzete roditelje. Nema savršenih obroka svaki dan. I nije svaki zalogaj borba između "dobrog" i "lošeg". “Kada djeci nudimo hranu koju vole, koja im je poznata ili praktična to ne znači da ih hranimo loše. To znači da brinemo,” poručuje Caroline.
Roditelji, ne zaboravite: ne mjerite svoj uspjeh po tome je li djetetu ručak organski i domaći. Ponekad je uspjeh samo to što su pojeli i nasmijali se za stolom. A to je najvažnije.