Vikanjem se gubi energija za porod, a idealno bi bilo zaspati između trudova
Zbog čega je točno važno pravilno disanje na porođaju, može li se disanjem ublažiti bol i je li istina da se nekontroliranim vikanjem samo gubi energija, objašnjava fizioterapeutkinja Snježana Vojvodić Schuster koja u bolnici Sveti Duh provodi zaštitu zdravlja žena u području fizioterapije u ginekologiji i porodništvu, a u edukaciji trudnica surađuje i u Poliklinici Vili. Također je autorica knjiga 'Vježbe za trudnice' i 'Vježbe poslije porođaja'.
"Disanjem se ne smanjuje tijekom poroda osjećaj boli od trudova, već se postiže bolja oksigenacija tijela majke čime se utječe i na bolju oksigenaciju djeteta. Primijećena je i lakša prilagodba porodu kod žena, brže otvaranje grlića maternice, kraći porođaj sveukupno. Trudnica, koja nije pripremljena za porođaj, gubit će često energiju na vikanje, povećati stres i strah, a time i otežati cjelokupan proces dolaska do 'zrelog' porođaja i tijela spremnog za normalan prirodni porođaj", kaže.
Tehnike disanja na porodu
Fizioterapeutkinja Snježana Vojvodić Schuster, viša predavačica pri Zdravstvenom veleučilištu, opisala je koje su točno najčešće korištene tehnike disanja tijekom poroda, odnosno kako treba disati tijekom svake pojedine faze.
"Najčešće korištene tehnike disanja u vrijeme prvog porodnog doba u trudovima su duboko trbušno disanje i dahtanje sa specifičnim kratkim izdisajima i udisajima zraka. Disanje se provodi u vrijeme trajanja truda i olakšava osjećaj, smanjuje stres od snažnih kontrakcija maternice i potiče fiziološke procese na prirodan tijek porođaja", pojašnjava fizioterapeutkinja.
Dodaje kako se tijekom truda disanjem pokušava biti što dalje od snažnog osjećaja truda, poput "bježanja" od truda, s time da bi trudnica na edukaciji o pripremi za porođaj trebala naučiti tehnike disanja i kada točno koju koristiti.
Hipnoporođaj - priprema za aktivno sudjelovanje u porodu
Plan disanja
Snježana Vojvodić Schuster kaže kako bi se rodilja između dva truda trebala pokušati odmoriti i opustiti te prikupiti snage i koristiti sve raspoložive neštetne metode za odmor i smirenost.
"Ako su trudovi većeg razmaka, bilo bi idealno kada bi trudnica mogla zaspati", kaže Snježana Vojvodić Schuster.
Snježanu Vojvodić Schuster pitali smo što bi savjetovala budućim mamama kako mogu u rađaonici slijediti plan disanja te koliko je to uopće moguće s obzirom na nepredvidljivost poroda.
"Plan disanja ovisi o tijeku porođaja kojeg se ne može unaprijed znati točno, ali se tehnike i priprema za porod mogu naučiti i primijeniti u trudovima. U takvim uvjetima trudnica osjeća veću sigurnost i kontrolu nad svojim tijelom kojeg treba osluškivati i pustiti da se porođaj dogodi. Plan disanja nije nešto što se mora imati i napamet naučiti već je to plan kojim svaka trudnica treba učiniti porođaj događajem susreta s evolucijom u kojoj je ona ta koja porod čini, a nije objekt kojem se porođaj događa", zaključuje fizioterapeutkinja.
Je li i tebi na porodu pomoglo pravilno disanje? Uključi se u forum i podijeli svoje iskustvo!