14 nevjerojatnih stvari koje trebate znati o jajnim stanicama

Shutterstock
Jajne stanice su fascinantne i žene bi trebale biti svjesnije što se sve događa u njihovom tijelu. Donosimo vam neke zanimljivosti
Vidi originalni članak

Bez obzira što ste žena vjerojatno ne znate puno o jajnim stanicama i zato vam donosimo zanimljive činjenice o ovom dijelu tijela. Jajne stanice se razvijaju u tijelu i prije rođenja, a žensko tijelo ih zapravo "troši" nevjerojatnom brzinom.

1. Kada se djevojčica rodi, njezini jajnici sadrže već preko dva milijuna nezrelih jajnih stanica koje se nazivaju folikule.

Plodni dani Ovulacija se može prepoznati i kod neredovitih ciklusa

2. Smatra se da se djevojčice rađaju sa svim folikulama koje će ikad imati, ali znanstvenici još uvijek ovo proučavaju.

3. Većina folikula jajnih stanica će vrlo brzo umrijeti, kada djevojčica dođe do perioda puberteta, s početnih dva milijuna doći će do broja od oko 400 tisuća.

4. Folikule jajne stanice počinju se razvijati kad je beba u trbuhu i oko 20. tjedna trudnoće njezini jajnici će sadržavati oko 5 milijuna folikula jajnih stanica, međutim mnoge će umrijeti prije djetetovog rođenja.

plodnost po dobi Znate li koliko jajnih stanica gubite svakom menstruacijom?

5. Jajna stanica je jedna od najvećih u tijelu i veća je oko 20 puta od spermija.

6. Hormoni kontroliraju menstrualni ciklus, što zapravo kontrolira otpuštanje svake jajne stanice. 

7. Uobičajeno je da se otpušta jedna jaja stanica tijekom menstrualnog ciklusa, ali moguće je i dvije. 

8. Sa svakim menstrualnim ciklusom, oko tisuću folikula je izgubljeno, a jedna odabrana folikula će sazreti u jajnu stanicu i osloboditi se ovulacijom (jajna stanica će napustiti jajnike i putovati jajovodom do maternice).

9. Neke folikule koje bi inače umrle mogu biti spašene od strane stručnjaka za neplodnost, tako da im se omogućuje sazrijevanje u laboratoriju.

savjet stručnjaka Koji su najčešći uzroci neplodnosti?

10. Oko 400 folikula, od početnih dva milijuna, će se razviti u jajne stanice. To je samo jedan posto stanica koje će prijeći tu liniju. 

11. Jednom kad jajna stanica napusti jajnik (ovulira), živjet će još od 12 do 24 sata.

12. Sve normalne jajne stanice nose kromosom X. Dok polovica spermija nosi kromosom X, a druga polovica Y. Spol djeteta određen je kromosom X ili Y iz spermija kada se oplodi jajna stanica. 

Plodni i neplodni dani Kakve su vam šanse da zatrudnite u svim fazama menstrualnog ciklusa

13. Kada žene dođe u period menopauza, ostaje ništa ili vrlo malo folikula. 

14. Znanstvenici usavršavaju stvaranje zdravih jajnih stanica iz matičnih stanica, kako bi mogli liječiti neplodnost kod žena čije jajne stanice nisu dovoljno zdrave za oplodnju.

Savjeti stručnjaka Što trebaš znati o neplodnosti u 20-ima, 30-ima i 40-ima

Posjeti missMAMA