Popaj je znao: špinat je prava riznica vitamina
Špinat je bogat vitaminima A, C i B, odličan je izvor folne kiseline i željeza te magnezija i mangana, a izrazito zelenu boju listovima daje velika količina klorofila. Ima nisku energetsku vrijednost, bogat je vodom i dijetalnim vlaknima. Špinat je najbolje kuhati na pari ili u maloj količini vode, a nakon kuhanja treba ga izvaditi iz vode kako bi zadržao svoju boju.
5 brzih i zdravih proljetnih recepata
Važno je znati i da u špinatu ima oksalne kiseline, koja može tvoriti malene kristaliće i taložiti se u djetetovim mokraćnim kanalima i bubrezima, pa je prije kuhanja potrebno odstraniti peteljke i veće poprečne žile na listovima budući da su upravo oni bogati oksalnom kiselinom. To je i razlog zašto se špinat najčešće priprema s mlijekom. Naime, oksalna kiselina veže kalcij iz mlijeka te tvori spoj koji se lako izlučuje iz organizma.
Osim toga, voda iz špinata je puna nitrata koji prelaze u nitrite, a oni se djelovanjem bakterija u debelom crijevu mogu pretvoriti u kancerogene nitrozamine pa se špinat priprema neposredno prije posluživanja i ne smije se zagrijavati.
5 nutrijenata najvažnijih za zdravlje vašeg djeteta