Opreza nikad dosta: Hrana koja može biti opasna za dijete od 1. do 5. godine

Pexels
Prelaskom na krutu hrane dijete počinje uživati u novim namirnicama i okusima. Kako dijete raste potrebno je paziti na veličinu i vrstu namirnica zbog gušenja i alergija
Vidi originalni članak

Kako dijete raste, njegova želja i potreba za novom hranom bit će sve veća i veća. Međutim, zbog opasnosti nije svaka vrsta hrana primjerena djeci mlađeg uzrasta. Namirnice koje treba izbjegavati:

Od 12. do 24. mjeseca:

  • Mlijeko s niskim udjelom masnoće

Djeca u toj dobi trebaju masnoću i kalorije iz punomasnog mlijeka za rast i razvoj. Kada vaše dijete napuni dvije godine i ako nema nikakve probleme s zdravlje, možete mu početi davati mlijeko s manje masnoće (ako je dijete sklono debljini, liječnik može preporučiti da se uzima ranije).

Znate li što napraviti ako se dijete počne gušiti komadićem hrane?

Opasnosti od gušenja:

  • Veliki komadi: Komadi hrane mogu zapeti u grlu djeteta. Američka pedijatrijska akademija preporučuje da hranu izrežete na manje komade, otprilike oko jednog centimetra. Naprimjer, voće poput grožđa, cherry rajčica i jagoda režite na četvrtine prije serviranja, ribajte ili sitno nasjeckate meso, povrće ili sir.
  • Sirovo povrće: Mrkvu, celer, brokulu i slično povrće treba skuhati i izrezati na manje komade.
  • Orašasto voće i sjemenke: Koštice i sjemenke očistite iz voća kao što su lubenica, breskve, šljive trešnje. Ne hranite dijete orašastim plodovima i sjemenkama bundeve i suncokreta. Male su i mogu ostati u dušniku, izazvati gušenje ili infekciju.  Kako djeci rezati grožđe da biste izbjegli opasnost od gušenja?
  • Hrskava i tvrda hrana: Orašasti plodovi, kokice, različiti pereci, tvrdi bomboni i kapi za kašalj opasni su zbog gušenja.
  • Ljepljiva hrana: Žvakaće gume i ljepljiva hrana, kao što su gumeni ili voćni bomboni, mogu zapeti u grlu djeteta. Ljepljiv i topljeni sir koji nije izrezan na komade trebalo bi izbjegavati.
  • Maslaci: Grumen maslaca od kikirikija može biti težak za gutanje. Nemojte ih davati s žlicom jer ih je teško progutati. Poslužite tanki sloj namazan na kruhu uz vodu, jogurt ili sok od naranče. 

savjeti za roditelje Spriječite gušenje: Grožđe i rajčice najopasniji za djecu

Od 24. do 48. mjeseca:

Iako je vaše dijete već naraslo i puno je samostalnije, trebate još uvijek biti oprezni kada su u pitanju veliki komadi hrane. Dok dijete jede trebalo bi biti fokusirano samo na hranu. Gledanje televizora, hodanje, ležanje ili bilo što slično tome treba izbjegavati kako bi se smanjila opasnost.

Namirnice koje ne želite na tanjuru svog djeteta

Od 4. do 5. godine:

Vaše dijete može jesti potpuno samostalno, međutim još uvijek trebate biti uz njih dok jedu neke vrste namirnica. Također, razvijajte naviku djeteta da dok jede bude orijentirano samo na hranu.

Alergije na hranu

Kada vaše dijete dođe u drugu i treću godinu života nije nužno da se s novim namirnicama upoznaje postepeno, osim ako nije alergično na hranu. Ako dijete ima alergije, dobro je napraviti nekoliko dana razmaka između uvođenja novih namirnica. Provjerite s liječnikom koji je najbolji način uvođenja novih namirnica koje mogu biti alergeni (jaja, kikiriki, soja, školjke, orasi). 

Zašto se javljaju alergijske reakcije na hranu, koje namirnice je najčešće izazivaju, kako se manifestira i utvrđuje te kako izgleda liječenje i eliminacijska dijeta, piše dr. med. Alemka Jaklin Kekez, uži spec. pedijatrijske gastroenterologije

Posjeti missMAMA