Kako voda pomaže ublažiti trudničke tegobe?

Guliver
Pijenje vode rehidrira naše tkivo i poboljšava ten, a neke trudnice kažu da pijenje vode u redovitim razmacima zapravo može ublažiti simptome jutarnje mučnine, žgaravice i probavne smetnje
Vidi originalni članak

Čestitamo, trudna si! Umjesto podizanja čaše vina za nazdraviti, podignimo čašu vode (ili točno njih deset). Kao buduća mama, sada je više nego ikad važno ostati adekvatno hidrirana tijekom cijelog dana.

Bilo da si trudna ili ne, tvojem tijelu je potrebna voda da bi pravilno funkcionirala. Međutim, voda tijekom trudnoće je dvostruko važnija kako za tvoje zdravlje tako i za zdravlje tvoje bebe. 

Potrebna je za ispiranje toksina, pomaže probavi i osigurava da naša tijela apsorbiraju esencijalne hranjive tvari iz hrane koju jedemo. Također pomaže u obnavljanju i revitalizaciji naših tijela. Tijekom trudnoće ove važne funkcije su još važnije jer nastojimo nositi se s 'promjenljivim' tijelom i održavati zdrav okoliš za naše nerođeno dijete. Voda je također ključna komponenta majčinog mlijeka tako da je neophodna za dobru laktaciju.

PREPOZNAJ ZNAKOVE DEHIDRACIJE Od koje dobi bebi treba nuditi vodu i koliko često?

Voda čini oko 60% organizma odraslog čovjeka i, bez njene redovite nadoknade, vrijeme preživljavanja našeg tijela je ograničeno na nekoliko dana.

Glavna je komponenta naše krvi, prenosi esencijalne hranjive tvari u stanice i ispire one štetne. Voda doprinosi urednom odvijanju tjelesnih i kognitivnih funkcija, kao i normalnoj termoregulaciji organizma. Prosječna odrasla osoba treba oko dvije litre vode dnevno - čak i više u vrućem vremenu, tijekom vježbanja kao i u trudnoći i dojenju. Važno je odgovarajućim unosom tekućina nadoknaditi izgubljeno.

Pomaže kod trudničkih tegoba

Kada tijelo ne dobije dovoljno tekućine postaje dehidrirano što, čak i u blagim slučajevima, može dovesti do zdravstvenih problema kao što su zatvor, glavobolje, tjeskoba, umor i suha koža. 

"Posebna je važnost odgovarajuće hidracije u trudnoći, uzimajući u obzir promjene u metabolizmu majke i razvoj fetusa u vodenoj okolini. Već u šestom tjednu trudnoće povećava se majčin volumen krvi i srce dobiva dodatan zadatak, kao i bubrezi. I trudnicama pokazatelj odgovarajuće hidriranosti može biti svijetlo žuta boja urina. Trudnoća je vrijeme velikih promjena na tijelu žene, pri čemu su uravnotežena, raznovrsna i umjerena prehrana uz dovoljan unos vode, jedan od temelja zdravlja i raspoloženja a time i ljepote buduće mame", naglasila je nutricionistica Mašenjka Katić. 

KLJUČ JE U RAZNOVRSNOSTI Kako znati koji vitamini i minerali nedostaju djetetu?

Neke trudnice kažu da pijenje vode u redovitim razmacima zapravo može ublažiti simptome jutarnje mučnine, žgaravice i probavne smetnje. Odgovarajući unos vode razrjeđuje urin i tako se smanjuje rizik od infekcija mokraćom, što može biti uobičajeno u trudnoći.

Prema Europskoj agenciji za sigurnost hrane (EFSA) referentni unos vode je od 1,5 do 2 litre. "Trudnice trebaju taj iznos povećati u prosjeku za oko 300 ml dnevno, jer im je dodatna tekućina potrebna za povećani volumen krvi, placentu i tekućinu koja okružuje plod te razvoj fetusa", kaže nutricionistica.

6 načina za povećanje dnevnog unosa vode

  • Umjesto kave ili čaja, ujutro kad se probudiš popij čašu vode.
  • Svaki put kada ideš na toalet, skreni u kuhinju i popij nekoliko gutljaja vode kako bi nadoknadila izgubljenu tekućinu. 
  • Popij nekoliko gutljaja vode i neposredno prije spavanja.
  • Nemoj čekati da budeš žedna. Žeđ je simptom dehidracije. 
  • Poboljšaj unos tekućine i jedenjem voća i povrća. 
  • Izbjegavaj napitke s kofeinom i visokom razinom šećera, jer oni zapravo mogu pogoršati dehidraciju. 

Prirodna mineralna voda Jana zbog svojih jedinstvenih karakteristika idealan je odabir. Na svom tisućama godina dugom podzemnom putu, kristalno bistra i čista, poprimila je izbalansirani mineralni sastav koji joj daje blag i nježan okus.

kad idemo s djecom van Mame blogerice: Bez čega ne izlazimo van s djecom?

Jana se osobito preporučuje zbog ovih karakteristika:

  • Iz okrilja starih dolomitnih stijena izvire s 800 m dubine, prirodno zaštićena od svih rizika onečišćenja
  • Ušla je na svoj podzemni put prije 7000 godina čime je sačuvana njena superiorna iskonska kakvoća
  • Dodatno prokuhavanje nije potrebno, ona je prirodno čista i zadovoljava sve higijenske standarde
  • Jedinstvenog je mineralnog sastava u kojem se posebno ističe balans kalcija i magnezija u omjeru 2:1
  • Boce u koje se puni zadovoljavaju najstrože zahtjeve kvalitete i u potpunosti su bez BPA (“BPA free”)

Zapamti, voda je važna za tebe i tvoju bebu i zato dignimo čašu vode za zdravu trudnoću!

Posjeti missMAMA