Smije li trudnica jesti citrusno voće?
Možete li mi pojasniti zašto se u trudnoći trebaju izbjegavati citrusi? Nalazila sam odgovore, tj. samo preporuke i mišljenja, ali nikakve rezultate proizašle iz medicinskih studija. Zanima me jer sam u početku trudnoće, a pijem dnevno najmanje litru obične vode u koju iscijedim limun ili limetu. Također jedem naranče, gotovo svakodnevno.
Osnovno ograničenje vezano za citruse je zbog toga što mogu potaknuti žgaravicu koja se obično javlja u prvom tromjesečju i u kasnijim stadijima trudnoće. Tijekom drugog tromjesečja žgaravica se javlja znatno rjeđe. U ranoj trudnoći veća je učestalost žgaravice zbog hormonskih promjena te dolazi do opuštanja mišića koji kontoliraju otvaranje donjeg ezofagealnog sfinktera, koji povezuje jednjak i želudac. U kasnijim stadijima trudnoće žgaravica se javlja zbog rasta fetusa koji vrši pritisak na želudac što uzrokuje izraženiji refluks sadržaja iz želuca i jednjaka.
Poznato je da određena vrsta hrane oslabljuje gastroezofagealni sfinkter, uzrokujući i pojačavajući žgaravicu te bi je u svakom slučaju trebalo izbjegavati ili barem ograničiti. To su:
- rajčice i proizvodi od rajčica
- citrusno voće (limun, mandarina, naranča, grejp) i citrusni sokovi
- luk i češnjak
- paprika, feferoni
- krastavci
- čokolada
- kava, jaki čajevi i proizvodi s kofeinom
- pepermint i proizvodi koji ga sadrže
- pržena hrana
- hrana bogata uljima i mastima
- začini (pogotovo čili, papar)
- ocat
Izbjegavanjem "rizične" hrane i povećanim unošenjem nekih drugih namirnica/proizvoda (fermentirani mliječni proizvodi, bademi, žitarice, banane, integralna tjestenina i krekeri, proizvodi s vrlo niskim udjelom masti) može se postići odličan rezultat, a u lakšim slučajevima gotovo i izlječenje.
Potrebno se pridržavati i ostalih uputa i savjeta o promjeni navika, a to su:
- Dnevni unos hrane raspodijeliti u više manjih obroka, najbolje 5-6 manjih obroka
- Piti adekvatne količine vode
- Jesti najmanje 2 sata prije odlaska na spavanje
- Povisiti uzglavlje u krevetu
- Ne konzumirati alkohol i kavu
- Smanjiti stres
- Izbjegavati veće tjelesne napore
- Nositi udobnu i dovoljno široku odjeću
Organizam je razvio neke vlastite mehanizme kojima se nastoji zaštititi od neželjenih posljedica refluksa kiseline. Ti prirodni mehanizmi uključuju gravitaciju, gutanje i slinu koja sadrži bikarbonate koji neutraliziraju želučanu kiselinu. Nažalost, ovi su mehanizmi djelotvorni samo danju, pa refluks koji se javlja noću može uzrokovati veće smetnje od onoga koji se javlja danju.