Curenje mlijeka u trudnoći: Treba li kolostrum skupljati?
Kasno u trudnoći, mnoge žene primjećuju kolostrum kako curi iz njihovih bradavica. Savjetnica za dojenje Lisa Amir, ginekologinja Susan Walker i primalje Anita Moorhead te Della Forster na portalu The Conversation objasnile su je li sigurno sakupljati svoj kolostrum tijekom trudnoće i postoje li neke situacije koje su više riskantnije od drugih.
Iako sakupljanje kolostruma prije rođenja djeteta nije ništa novo, sada se puno više govori o tome. Naime, neki su zabrinuti da bi sakupljanje kolostruma tijekom trudnoće moglo uzrokovati prijevremeni porod i povećati potencijalni rizik za mamu i bebu.
Što je kolostrum i kako ga žene sakupljaju
Kolostrum je prvo mlijeko koje se stvara u majčinim prsima, katkad već tijekom trudnoće, a najčešće prva dva do tri dana nakon poroda. Kolostrum sadrži visoke razine antitijela, proteina koji ne samo da se bore protiv infekcija već razvijaju bebin imunološki sustav. Ne zna se zašto se nekim ženama kolostrum pojavljuje već u trudnoći.
Ako se ženama savjetuje da sakupljaju kolostrum u trudnoći, one obično 'istiskuju' to rano mlijeko na način da stimuliraju bradavice rukom umjesto da upotrebljavaju pumpicu za izdajanje.
Količina koju žene sakupe varira od ničega, nekoliko kapi do čajne žličice ili više njih. Obično ju sakupljaju u špricu ili malenu sterilnu staklenku koju pohranjuju u zamrzivač kod kuće. Zatim tu staklenku ponesu u rađaonu gdje se staklenku odmrznu i spremne su za davanje novorođenoj bebi tijekom prvog ili drugog dana njezina života.
Zašto žene sakupljaju kolostrum
Najuobičajeniji razlog zašto žene sakupljaju kolostrum tijekom trudnoće je ako imaju dijabetes, bez obzira radi li se o već postojećem dijabetesu ili onom koji se pojavio tijekom trudnoće - gestacijskom dijabetesu.
Prije rođenja, sve bebe imaju konstantnu zalihu hrane u obliku glukoze od svojih majki. To prestaje čim se bebe rode i zbog tog prijelaza mogu imati razdoblje niske razine šećera u krvi - hipoglikemiju.
Međutim, prilagodba na vanjski život traje duže za bebe čije majke imaju dijabetes. Otprilike jedna od četiri tih beba razvije hipoglikemiju nakon poroda. Ako se ne liječi ispravno, može uzrokovati napadaje ili oštećenje mozga.
Savjeti za pripremu dojki za dojenje
Kako bi se liječila hipoglikemija, ove bebe često dobivaju adaptirano mlijeko budući da majčino mlijeko neće doći još nekoliko dana nakon poroda. Zbog toga što je majčino mlijeko bolja opcija od adaptiranog za vraćanje razine šećera u normalnu razinu, nekoliko mililitara kolostruma može pomoći.
Druge žene možda žele istiskivati mlijeko prije poroda jer su imale malo mlijeka s prijašnjom bebom ili znaju da njihova beba ima zdravstveno stanje koje bi moglo otežati dojenje, poput problema sa srcem.
Iako mogu postojati kratkoročne prednosti hranjenja novorođenčeta kolostrumom koji je sakupljen prije poroda - nitko nije proučavao postoje li dugoročne prednosti. Također ne postoji velika razlika između kvalitete kolostruma koji je istisnut prije poroda i kolostruma koji je istisnut 24 sata nakon poroda.
Rizici za mamu i bebu
Stimuliranjem bradavica i istiskivanjem mlijeka u trudnoći, žene mogu izazvati kontrakcije maternice i time prijevremeni porod. To se događa jer stimulacija bradavica vodi povećanju hormona oksitocina, koji igra ulogu u otpuštanju mlijeka i kontrakciji maternice.
Zbog tog razloga, žene koje trebaju roditi carskim rezom - savjetuje se da ne istiskuju mlijeko dok su trudne. Još jedna briga je da stimulacija bradavica i povećanih kontrakcija može smanjiti protok krvi u maternicu. Stoga se istiskivanje mlijeka tijekom trudnoće ne preporučuje kada se fetus ne razvija dobro ili ima druge probleme poput makrosomije.
U svakom slučaju - ako imaš pitanja o istiskivanju mlijeka tijekom trudnoće, najbolje je da razgovaraš s liječnikom o svojoj situaciji jer će ti on ili ona najbolje moći objasniti prednosti i rizike.