10 stvari kojih se ne trebaš odreći u trudnoći
1. Seks
Mnoge mame vjeruju da kad zatrudne njihov seksualni život treba nestati dok se beba ne rodi. Međutim, to nije istina! Seks neće uzorkovati spontani pobačaj ili naštetiti bebi na bilo koji način, kaže ginekolog i opstetričar Mark Bland. Ustvari, rani spontani pobačaji povezani su s kromosomskim nepravilnostima. Uz to beba je zaštićena amnionskom tekućinom i snažnim mišićima maternice, tako da ništa ne osjeća dok vi uživate sa svojim partnerom.
Jednom kada prvo tromjesečje završi (jutarnje mučnine, bolne grudi i umor) vjerojatno je da ćete biti jako raspoloženi. Iskoristite to za uživanje u seksu jer kada beba stigne vremena će biti sve manje, a umor će biti sve veći. "Žene bi trebale iskoristiti osjetljivost koja se često javlja u trudnoći, a zbog toga neke žene imaju najbolje orgazme u životu", objašnjava Terreece Clarke, mama troje djece, za web stranicu The Bump.
2. Vježbanje
Žene bi i u trudnoći trebale nastaviti s aktivnostima kojima su se bavile i prije. "Opće pravilo je da što god ste radili prije trudnoće - trčanje, plivanje, teretana - je u redu. Ako možete razgovarati dok vježbate, onda vježbate kako treba. Čak i ako žena nije vježbala prije trudnoće, može započeti s nekim oblikom vježbanja, može to biti samo i hodanje", objašnjava Bland.
3. Kofein
Ako ne možeš započeti dan bez šalice crne kave, ne brinete se niste jedini. Nedavna anketa otkrila je kako bi se 78 posto ljudi radije odreklo društvenih mreža ili seksa na cijelu jednu godinu nego jutarnje kave. Srećom, i buduće mame mogu uživati u šalici kave - sve dok je umjereno. Može vam se dogoditi da vam kava uopće neće odgovarati pogotovo prvih 12 tjedana.
4. Suhomesnati proizvodi
Možeš jesti pršut i suhomesnate proizvode, ali jako je važno da budu skuhani odnosno pasterizirani prije konzumacije jer mogu biti izvor zaraze - listerioze. Bakterija zbog koje mogu oboljeti trudnice, a i može imati teške posljedice za nerođeno dijete. Trudnice imaju 20 puta veću šansu od ostalih odraslih osoba da obole od listerioze.
5. Putovanja
Naravno da možeš putovati, a ne se samo kretati u mjesto gdje živite. Kao buduća mama, možeš još uvijek letjeti na različite destinacije, budi oprezna kada je u pitanju dugo sjedenje u jednom položaju jer to nije dobro za cirkulaciju. Probaj uživati u putovanjima.
6. Spavanje na leđima
Trudnicama se preporučuje spavanje na lijevoj strani jer to poboljšava protok krvi u posteljicu, dok spavanje na leđima smanjuje cirkulaciju djetetu, a maternica leži na kralježnici, crijevima i glavnim krvnim žilama što nije dobro ni za vas ni dijete. Ali biti u jednom položaju cijelu noć također može biti nemoguća misija, zato nemojte paničariti ako se probudite na leđima tijekom noći. "Mi se dovoljno gibamo tijekom spavanja tako da ovo nije problem. Čak i ako žena spava na leđima neće dugo biti u tom položaju", kaže liječnik Bland.
7. Kupke
Neke žene mogu izbjegavati vruću kupku iz straha da bi topla voda mogla naškoditi djetetu. No, tijekom trudnoće možete slobodno uživati u smirujućoj kupki. "To je važno za ublažavanje bolova i ne trebate odustati. Ipak, nemojte kupaonicu pretvoriti u saunu", objašnjava medicinska sestra, primalja Mallon.
8. Bojanje kose
Ne morate nositi svoje sijede ili tamni korijen cijelu godinu. Većina ginekologa preporučuje da se pričeka dok ne izađete iz prvog tromjesečja, a onda se smatra da je sigurno redovno bojanje kose, kaže Bland. Da biste smanjili moguće rizike, pokušajte se bojati tako da boja ne dotiče vašu kožu, odaberite proizvode s manje kemikalija i provjerite je li prostorija dovoljno prozračena.
9. Mliječni proizvodi
Svi znamo da treba izbjegavati nepasterizirane proizvode tijekom trudnoće. Žene mogu uživati u sirevima, mliječnim proizvodima koji su pasterizirani, a izbor takvih mliječnih proizvoda je sigurno velik na vašoj lokalnoj tržnici.
10. Masaže
Sigurno ste čuli već neku strašnu priču o trudnici na masaži koja je dobila prijevremene trudove. Zna se pritisak na određene točke na gležnjevima i zglobovima mogu stimulirati mišiće zdjelice, uključujući i maternicu, ali pravi masažer će znati izbjeći ta područja. "Da je tako lagano dobiti trudove, više ne bismo trebali inducirane porode", objašnjava Mallon. U stvari, istraživanja pokazuju da masaža tijekom trudnoće može smanjiti tjeskobu, simptome depresije, ublažiti bolove u mišićima i zglobovima te poboljšati trudove i zdravlje novorođenčeta.