Kasniji polazak u školu ima svoje prednosti u odrasloj dobi?
Često se roditelji pitaju trebaju li poslati dijete ranije ili kasnije u vrtić ili školu (naravno ako imaju taj izbor). Koje je pravo vrijeme za polazak u školu i kako će to utjecati na daljnji život djeteta? Mnogi roditelji žele da im djeca što ranije uđu u sustav edukacije, dok drugi čekaju školu (oko djetetove šeste godine) jer misle da će na taj način dijete biti spremnije za odgovornost i obveze koje ga očekuju.
Svaka zemlja ima svoj odgojni i školski sustav i u skladu s njim roditelji odlučuju što je najbolje za njihovo dijete. U svijetu i kod nas vlada trend da se djeca kasnije upisuju u školu jer roditelji djeci žele "produžiti djetinjstvo".
Puno veća razina samokontrole kod starije djece
Istraživači sa Sveučilišta Standford utvrdili su "da su djeca koja su krenula u vrtić godinu dana kasnije imala veću vjerojatnost da će bolje paziti u školi i imati puno veću razinu samokontrole za razliku od svojih vršnjaka koji su krenuli ranije. Ta prednost održavala se godinama kasnije".
Osim toga, znanstvenici su istaknuli da odgađanje polaska u vrtić može smanjiti mogućnost hiperaktivnosti i smanjenje poremećaja pažnje. Roditelji dječaka posebno su reagirali na nove trendove odgode polaska u vrtić jer dječaci u toj dobi obično pokazuju veće probleme s pažnjom nego djevojčice.
Istraživači ovo objašnjavaju kao "relativni dobni učinak", što znači da starija djeca u razredu u usporedbi s mlađima posjeduju više prednosti, što ih u konačnici čini više uočljivima.
Razlika među djecom se može smanjiti
Ima li odgađanje polaska u dječji vrtić dugoročne učinke ili se ta djeca na kraju izjednače s ostalim vršnjacima u višim razredima osnovne škole?
Nedavno istraživanje američkog Nacionalnog ureda za ekonomska pitanja koji je jedan od prvih koji prati polazak djece u vrtić i školu u svom izvješću pokazali su da su "djeca koja započinju školu u starijoj dobi bolja od svojih mlađih kolega i imaju veću vjerojatnost za odlazak na fakultet i za diplomiranje".
U Sjedinjenim Državama, oko 20 posto djece kreće u školu kasnije, što znači da u školu kreću kao šestogodišnjaci, a ne kao petogodišnjaci. Istraživači iz Nacionalnog ureda za ekonomska pitanja predlažu da se djeca u ranoj dobi grupiraju prema dobi kako bi se ublažila dramatična razlika od jedne godine koja se jako može osjetiti u toj dobi. Također smanjenje naših pretjeranih očekivanja kada dijete krene vrtić ili školu može mlađem djetetu olakšati prilagodbu.
Idealno vrijeme za polazak u školu
U Velikoj Britaniji, primjerice, djeca kreću u školu već s pet godina, iako se mnogo djece u privatne škole upisuje čak i s četiri godine. Na pitanje koje je idealno vrijeme za polazak u školu, odgovor je dala mag. rehab. educ. Stela Horvat iz Kabineta za razvojnu podršku Korneo, koja je godinama bila članica upisnih komisija za polaznike prvog razreda.
"Idealno vrijeme za polazak u školu je upravo negdje u dobi od šest godina. Naime, oko šeste godine dijete bi trebalo imati razvijene sve vještine potrebne za polazak u školu. Tu ne mislim samo na predvještine potrebne za usvajanje čitanja i pisanja, nego i na emocionalnu zrelost, samostalnost, fizičku zrelost, dobro razvijenu grafomotoriku i finu motoriku šake", pojašnjava Horvat.
Za dijete je najbolje da u školu krene sa šest godina?