Granice u odgoju tinejdžera: Kako pregovarati i ne popustiti?
Svako razdoblje odrastanja djeteta nosi sa sobom svoje izazove. Ako baš sada muku mučiš sa svojeglavim tinejdžerom koji želi sve i odmah, nauči postaviti zdrave granice kako bi osigurala da vaš odnos bude čvrst, a tvoje dijete odrasta sigurno (i uz dovoljno slobode).
Granice meni, granice tebi
Ulaskom u tinejdžersku dob odnos između roditelja i djeteta se mijenja. Zdravo je da dijete traži veću samostalnost i neovisnost od roditelja. To znači da će neminovno doći do nekih promjena: tinejdžer će htjeti veću intimu, a za podršku će se okrenuti vršnjacima.
Granice koje roditelj postavlja djetetu jačaju obiteljsku strukturu i odnos roditelj - dijete. Iako možda nisi toga svjesna, postavljanjem granica komuniciraš mnogo toga:
- Daješ djetetu do znanja da ti je stalo do njega i da se brineš o njemu, čak i kada niste zajedno
- Stvaraš osjećaj sigurnosti i potpore
- Olakšavaš djetetu proces donošenja informiranih i zdravih odluka
- Daješ mu okvir unutar kojega može ostvariti vlastitu autonomiju
Koje granice su važne?
Ne postoji zatvoren popis granica koje možeš ili moraš dogovoriti sa svojim tinejdžerom. One su stvar dogovora između tebe i tvog djeteta i specifične su za vašu obiteljsku situaciju.
Neka od pitanja koja si možeš postaviti prije nego što odlučiš razgovarati o granicama su:
- Koje granice su nam najvažnije?
- O kojim granicama možemo pregovarati, a o kojima ne?
- Koje su posljedice nepoštivanja granica?
- U kojoj dobi možemo promijeniti granice?
Pravo vrijeme za razgovor
Ova pitanja možeš postaviti u vezi s bilo kojim dijelom života i odrastanja tinejdžera - izlasci i zabave, konzumacija alkohola i droga, seksualna iskustva, korištenje društvenih mreža, način provođenja slobodnog vremena i slično.
Granice možeš postaviti spontano, u trenutku kada se određena situacija pojavi i tvoj tinejdžer bude zahtijevao više slobode, ili možeš unaprijed odlučiti sjesti i porazgovarati o različitim situacijama u kojima su granice nužne.
Važno je da se ovaj razgovor odvija bez ometanja, u trenutku kada svi ukućani imaju dovoljno vremena. Poželjno je da između vas nema nedavnih konflikta i da su svi dobro raspoloženi.
Neke od smjernica koje možete imati na umu dok odlučujete o granicama su:
- Pregovaraj: tinejdžeri će lakše prihvatiti ograničenja ako osjećaju da su dio tima, da je i njihovo mišljenje važno. Svakako dajte djetetu da izrazi svoj stav o temi o kojoj razgovarate, slušajte ga i odgovorite na eventualna pitanja.
- Budi spremna na kompromise: malo je vjerojatno da jednom postavljenu granicu nećete trebati proširivati kako vaš tinejdžer bude rastao, imao nova iskustva i tražio više slobode. Budite fleksibilni i spremni na promjene.
- Odaberi ono što ti je važno: ne trebate na sve postaviti granice. Previše granica može biti nemoguće provesti i može izazvati ogorčenost. Razmislite na koje ponašanje najviše želite utjecati i što želite postići, a ostalo pustite sa strane.
- Budi izravna i jasna: komunicirajte jednostavno, kratko i konkretno recite vašem tinejdžeru što želite i zašto.
Još malo o pregovorima: kada pregovarati, a kada ne
Kako bi pregovaranje prošlo što uspješnije, uzmi u obzir sljedeće:
- Vrijeme je sve: već smo naglasili da je bitno odabrati vrijeme koje odgovara svim ukućanima, kada nemaju obaveze i nisu pod stresom, ali važno je i dati si dovoljno vremena za razmišljanje tijekom samog razgovora i pregovaranja o granicama. Možda dođe do neslaganja i emocionalnih reakcija. Ako osjetite da situacija izmiče kontroli, radije napravite pauzu. Nemojte donositi brze odluke, one kasnije mogu samo dovesti do nezadovoljstva i pobune.
- Aktivno slušajte: tehnika aktivnog slušanja zahtijeva puno pažnje i koncentracije. Probajte biti stvarno prisutni tijekom razgovora, slušati što vam tinejdžer govori i postavljati mu pitanja o njegovom doživljaju svega o čemu raspravljate.
- Dogovorite povoljan ishod: predložite takve dogovore koji će zadovoljiti i vaše i potrebe vašeg tinejdžera. Ako je tinejdžer zadovoljan postignutim kompromisom, lakše će prihvatiti granicu.
- Ponovite: na kraju razgovora još jednom ponovite što ste dogovorili kako biste izbjegli nesporazume.
Naravno, postoje situacije u kojima ne želiš ili ne možeš pregovarati, primjerice puštanje tinejdžera da ostane vani nakon ponoći radnim danom.
Ako je zahtjev tvog tinejdžera nerealan, morat ćeš uvažiti njegove želje i osjećaje (i pretrpjeti gunđanja), ali mu mirnim i čvrstim tonom dati do znanja da ovdje nema rasprave. Ako je potrebno, ponovi svoju poruku nekoliko puta koristeći druge riječi i završi razgovor kada se više nema što za reći.
Zapamti, tvoja situacija je individualna, kao i odnos tebe i tvog tinejdžera. Sve što odlučiš treba biti za dobrobit vašeg odnosa, a uvijek ostavi mjesta za kompromis jer će on sigurno biti potreban.
Piše: PSIDRA, psiholog Rijeka