Dr. Rajović o ovisnosti djece o mobitelu: Problem nisu djeca, nego roditelji
Može li zabrana mobitela u školama riješiti probleme? Stručnjak za dječji razvoj i autor NTC programa dr. Ranko Rajović gostovao je na N1 Srbija i rekao kako zabrana neće riješiti sve probleme poput manjka koncentracije kod djece i vršnjačkog nasilja, ali ipak je potrebno nešto napraviti.
Mnoge zemlje zabranile su korištenje mobitela, a dr. Rajović odavno ukazuje na štetnost korištenja mobitela za razvoj djece te da je to borba koja bi mogla potrajati idućih 10 do 20 godina.
"Imamo problem koji traje godinama i sve više se upozorava koliko mobilni telefoni mogu biti štetni. Sada polako sve države počinju shvaćati koliko upotreba tableta i telefona za djecu nije dobra. Postoji jedno veliko istraživanje koje kaže da djeca koja puno gledaju u telefon povećavaju stupanj agresivnosti, imaju manjak empatije, prag tolerancije im je nizak - kakva je to generacija djece? Ako mi njima ne pomognemo, tko će im pomoći?", rekao je.
Dr. Rajović smatra da nisu problem djeca, nego roditelji.
"Prvo roditeljima moramo objasniti da je to štetno i zašto je štetno, kao i koje su posljedice, a onda ćemo lako objasniti i djeci", dodao je.
Ovisnost djece o mobitelima je problem, ali doktor Rajović smatra da nije kasno da se počnemo boriti protiv nje.
"Telefoni i svi dopaminski receptori izazivaju ovisnost kod djeteta i ona se javlja vrlo brzo. Evo jednog primjera. Mačka je dobila tablet i leži, sa šapicama drži tablet i gleda druge mačke na ekranu. Potom joj uzimaju tablet, a ona ga hvata sa sve četiri noge i ne da da joj ga uzmu. Zamislite, mačka je razvila ovisnost, pa kako će se onda djeca tome oduprijeti?" upozorio je dr Rajović.