Zaposleni roditelji neprestano su na rubu izgaranja, pokazalo je ispitivanje

Unsplash+
Roditeljstvo je zahtjevno samo po sebi i ne treba nam ništa dodatno kako bismo bili preopterećeni. A s druge strane tu je posao koji često ne nemamo opciju odbaciti…
Vidi originalni članak

Znamo koliko nas može iscrpiti roditeljstvo i koliko nas sve te obveze i sama briga oko djece mogu dovesti do krajnje iscrpljenosti, a da ne govorimo o visokim razinama stresa koje su uz ovaj „posao“, odnosno život, jednostavno neizbježne. Nije lako misliti na sve što moramo napraviti da bismo ispravno odgojili zdravo dijete u današnjem svijetu, da tako u jednu rečenicu stavimo sve.

Ispitivanje je pokazalo Ne samo da više rade, nego mame nose i daleko veći teret planiranja kućanskih poslova

A onda je tu i posao. Neki imaju tu opciju da ne moraju raditi posao od 9 do 5, kako kažu, neki ne moraju raditi uopće, a neki mogu svoj posao organizirati od doma u bilo koje vrijeme i ne neprestano. No, većina roditelja nema tu opciju i većina roditelja mora svakodnevno odlaziti na posao – uz to što ih kod kuće čeka sve drugo vezano uz djecu, roditeljstvo, dom, obitelj…

Ne čude, stoga, rezultati istraživanja provedenog u Ujedinjenom Kraljevstvu, prema kojem gotovo trećina zaposlenih roditelja i skrbnika pati od ozbiljne razine stresa, ali koje isto tako pokazuje da je velikoj većini onih koji brinu o djeci sada jako stalo do toga kakvu potporu obitelji može ponuditi poslodavac prilikom prijave za novi posao ili promaknuće.

Podatke je prikupila tvrtka Bright Horizons, koja pruža usluge čuvanja djece na radnom mjestu. Prikupljeni podatci pokazali su da je 26% očeva i muških skrbnika, te 32% majki i skrbnica „pod jakim stresom“ dok usklađuju svoje roditeljske obveze i posao. Najveću razinu stresa, pokazalo se, osjećaju oni koji se brinu za dojenčad do dvije godine te tinejdžere od 14 i 15 godina.

„Zabrinjavajući broj zaposlenih roditelja je na rubu izgaranja“, rekla je Jennifer Liston-Smith, voditeljica tvrtke Bright Horizons. Dodala je da, osim što to predstavlja veliki rizik za zdravlje i dobrobit pojedinaca, predstavlja i prijetnju za poslovanje. „Od onih koji su prijavili visoku razinu stresa, 80% kaže da im je teško usredotočiti se, a 67% da im je teško funkcionirati", rekla je Liston-Smith.

Zanimljivo je istaknuti i zašto stvari stoje tako kako sada stoje – u Ujedinjenom Kraljevstvu, ali zapravo i kod nas – odnosno zašto je potpora roditeljima i skrbnicima sve manja u tvrtkama za koje rade. Naime, u vrijeme kad su se pojavljivale neprestano gospodarske nedaće, tvrtke su prioritet davale kratkoročnim financijskim ciljevima poput operativne produktivnosti i kontrole troškova. Daleko manje – i premalo – se razmatralo kako riješiti zaposlenike tereta koji nose pojedinci, odnosno zaposlenici.

„Zaposlenici osjećaju ovu promjenu i ironično je da će se rezultat vjerojatno vidjeti kao gubitak produktivnosti, ali i odlazak, a sve to povećava troškove za poslodavce", rekla je Liston-Smith.

Jedna stvar koju su mnogi zaposleni roditelji i njegovatelji koje je ispitivao Bright Horizons naveli kao primjer toga kako poslodavci umanjuju prioritet dobrobiti zaposlenika je uvjetovanje povratkom na radu u uredu, nakon rada od doma.

Iako se zapravo neprestano pokazuje da su poslodavci općenito govoreći fleksibilniji što se radnog mjesta tiče, daleko fleksibilniji nego što je to bio slučaj prije pandemije Covid-19, oko 70 posto od 3000 ispitanih pojedinaca izjavilo je da su svjedočili trendu prema smanjenju fleksibilnosti i da su zabrinuti zbog očekivanja da se veliki dio radnika vrati u urede tijekom sljedeće godine.

Udio onih koji su rekli da njihov poslodavac „uvelike podržava obiteljski život“ bio je samo 20%, što je pad u odnosu na 29% ispitanika koji su to rekli u sličnom istraživanju provedenom prije dvije godine. Ovogodišnje istraživanje također je pokazalo da je gotovo tri četvrtine ispitanika — ili njih 73 % — reklo da bi razmotrili podršku kakvu poslodavac pruža obiteljskom životu prije nego što prihvate ili se prijave za unapređenje ili novi posao u toj tvrtki.

„Vrijeme je da tvrtke preispitaju ponudu vrijednosti za svoje zaposlenike i pokretače produktivnosti, ako žele zadržati svoj talente i stvoriti okruženje za održivu izvedbu“, rekla je Liston-Smith.

Rezultati istraživanja Gotovo dvije trećine roditelja osjećaju se usamljeno i doživjeli su burnout

Posjeti missMAMA