7 fraza koje ne bi smjela govoriti partneru pred djecom
Tko god je rekao 'Nije bitno ono što govoriš, već ono što radiš', nikad nije imao djecu. Djeca uče mnogo o tome kako komunikacija funkcionira promatrajući svoje roditelje u interakciji. Ako ste zajedljivi, i djeca će biti zajedljiva. Ako ste ljuti, i djeca će vjerojatno biti ljuta. Ako koristite ružne riječi, i oni će koristiti ružne riječi. Naravno, to se odnosi i na onaj malo manje očit teritorij: nesvjesno govorenje fraza koje, na prvi pogled, zvuče bezopasno. Nekoliko stručnjaka za odnose izdvojilo je sedam fraza koje se ne bi smjele upotrebljavati u komunikaciji s partnerom u prisustvu djece:
1. 'Previše si osjetljiv/a'
Generalno, nitko nema pravo govoriti drugoj osobi kako da se osjeća. Ova loša navika šalje jako lošu poruku djeci. "Izjava poput ove poništava osjećaje vašeg partnera i govori im da nemaju pravo biti uzrujani", govori terapeutkinja za parove, Kimberly Hershenson i dodaje kako vam nitko nema pravo reći koja je odgovarajuća reakcija na situaciju jer se radi o vašim osjećajima.
2. 'Nije me briga'
"Ako vas partner pita za mišljenje ili za ideju, fraze poput 'nije me briga' ili 'ne zanima me' šalju signal da niste zainteresirani za ono što ima reći", govori terapeutkinja. Postoje pristojniji načini kojima možete pokazati da ste nezainteresirani ili hoćete li naručiti meksičku ili talijansku hranu za večeru jer pod A) obje su ukusne, i pod B) nakon dugog dana, ova odluka vas posebno ne interesira.
15 istina o partnerskom odnosu nakon što dobijete dijete
3. 'Zauzet/a sam'
Ljudska bića su povezana više nego ikad, a opet usamljena više nego ikad - a fraze poput ove su razlog tome. "Govoreći da ste zauzeti ili da nemate vremena dok istovremeno radite nešto, poput dopisivanja ili odgovaranja na mail, dok vaš partner pokušava dobiti povratnu informaciju od vas - čini ga da se osjeća usamljeno", objašnjava terapeutkinja. Dodaje kako takve fraze također šalju lošu poruku djeci, čineći ih da se osjećaju kao da nisu dovoljno važni za vas.
4. 'Moram vježbati jer je moje tijelo _______'
"Bez obzira na činjenicu da niste vidjeli svoje nožne prste neko vrijeme, ova primjedba može imati potresni učinak na djetetovu sliku o vlastitom tijelu", govori dr. Fran Walfish, psihoterapeutkinja. "Ako vaše dijete vidi kako svakodnevno stajete na vagu i čuje vas kako govorite da ste 'debeli', moglo bi razviti nezdravu sliku o tijelu. Budite svjesni svega što govorite i što činite jer je djeci to svojevrsni predložak pomoću kojeg upijaju poruke o sebi."
5. 'Rekao/la sam ti'
"Ovaj izraz ne pomaže ni u kojem odnosu pa tako ni kod kuće", objašnjava savjetnik za parove, Jonathan Bennett. "Možda se čini bezopasno reći partneru da ste vi u pravu, a on/ona nije, ali djeci se šalje poruka da je svrha komunikacije u tome da pokažete da ste u pravu i da je cilj kontrolirati situaciju umjesto postizanja zajedničkog cilja."
6. 'Pogledaj što si učinio/la'
Fraza poput ove podrazumijeva da je pogreška sama po sebi velika stvar, što je nekonstruktivno i nepristojno. "Umjesto toga, fokusirajte se na to kako se pogreška može popraviti na zadovoljstvo svih osoba", govori Bennett i dodaje kako se pogreške uvijek trebaju shvaćati kao prilika za učenje umjesto da se shvaćaju kao 'neuspjeh'.
7. 'Nikad ništa ne napraviš'
"Govoreći partneru da 'nikad' ništa ne radi po kući podrazumijeva da, ako ste vi prezauzeti s kućanskim poslovima - drugi u vašoj obitelji ne rade jednako kao vi i nemaju jednak teret. Budući da djeca provode puno vremena u kući, to bi im moglo dati utisak da partner koji na neki drugi način doprinosi kućanstvu, zapravo ne radi ništa", objašnjava savjetnik. Pročitajte pet stvari koje žene najviše živciraju kod muževa