Život nakon poroda: 15 savjeta za nove mame nakon rođenja bebe
Trudnoća i porod nisu "med i mlijeko" i majčinski instinkti neće se pojaviti odmah kada tvoja beba ugleda svijetlo dana, kaže Rebekah Henderson.
Iako je u današnje, digitalno doba do informacija lakše doći nego ikada prije, mlade majke ponekad su upravo zbog toga "zatrpane" njima. "Kupi ovo, naruči ono, ovo će ti sigurno trebati, ja sam koristila ovo konstantno" sigurno su riječi koje svaka buduća majka prepoznaje.
Zbog toga, Henderson koja je i sama majka, odlučila je napisati 16 savjeta za nove majke kako bi im bilo lakše u prvim mjesecima nakon poroda koje prenosimo s Mom.com.
1. Spakiraj torbu za bolnicu nekoliko tjedana prije roka.
"Ja ovo nisam napravila jer sam imala zakazan termin carskoga reza. No, moj sin odlučio je požuriti i vodenjak mi je puknuo tjedan dana ranije", navela je Henderson. Zato, spakiraj svoju torbu nekoliko tjedana ranije, kakav god plan da imaš, kako bi izbjegla panično trčane supruga po kući i naguravanje robice, dekica i ručnika u torbu.
2. U bolnici moraš mijenjati pelene djetetu.
"Možda drugi to znaju, ali mi nismo", priznala je Henderson.
3. Pripremi se da nećeš moći ići obaviti veliku nuždu nakon poroda.
Razgovaraj sa svojim doktorom o hrani i suplementima koje da konzumiraš kako bi omekšala stolicu. Tablete za bolove i epiduralna utječu na to da imaš tvrđu stolicu zbog čega je prvi odlazak na wc nakon poroda posebno bolan.
4. Zamoli roditelje ili prijatelje za pomoć kod kuće.
Pogotovo ako je riječ o prvom djetetu, iako vjerujemo da ćeš htjeti biti sama ili samo sa svojim partnerom kako bi se mogli dodatno povezati sa svojom novorođenom bebom. No, jednom kada beba krene plakati, a ti ne znaš što trebaš uraditi i hormoni još uvijek imaju velikog utjecaja svakako je dobro da imaš nekog iskusnoga uz sebe. Ako imaš obitelj ili prijatelje koji žive blizu to bi bilo odlično.
5. Drži bebu na svojoj koži, no pazi na nezgode.
Jako je lijepo kada držiš bebu na svojoj koži i kada se povezuješ s njom. No, pripazi na to da njenu pelenu omotaš dodatno ili da joj obučeš donji dio robice jer njihova velika nužda često zna pobjeći iz okvira pelena. Pogotovo ako je beba nešto manja i mršavija pa joj pelene ne prianjaju tik uz kožu.
6. Dojenje ti možda neće uspjeti.
I to je u redu. Svi znaju da je najbolje kada bi dojila svoje dijete. Sve majke planiraju dojiti, no nekad na to ne možeš utjecati. Možda dijete jednostavno bude odbijalo, možda ne budeš imala mlijeka, možda, možda, možda... No, sve je u redu i ne brini. Dohrane za bebe danas su odlične kvalitete i sadržavaju sve potrebne nutrijente koje tvoj mališan treba.
7. Obrati pažnju na postporođajnu depresiju.
"Mislila sam da sam tužna i da hormoni utječu na mene te da sam pogriješila u odluci da imam dijete. No, imala sam postporođajnu depresiju. Upravo zato, veoma je važno na vrijeme otići i tražiti pomoć - važno za tebe, ali i za tvoje dijete", rekla je Henderson.
8. Vjerojatno nećeš (samo tako) izgubiti kilograme nakupljene u trudnoći.
"Ako se to dogodi, imaš sreće i mrzim te", našalila se Henderson. Zapravo je velika šansa da se dodatno udebljaš. Zbog nepravilnog ciklusa sna i nedostatka vremena vjerojatno ćeš tu i tamo zasladiti se ili počastiti se grickalicama. No, ne brini o tome. To je najmanji problem.
9. Budi spremna na svađe s partnerom.
Nije važno koliko će tvoj muž biti divan, zbog hormona i umora bit ćeš nervoznija nego inače i nije isključivo da ti kroz glavu prođe misao "tko je mene natjerao na vezu s njim." Pokušaj ga ne probosti pogledom i mirno mu reci "samo sam umorna, oprosti."
10. Posjetitelji i gosti te moraju nečim obradovati.
"Nemoj dopustiti da posjetitelji koji dođu vidjeti tebe ili bebu sa sobom ne ponesu neku hranu ili nešto čime će te obradovati. Po mogućnosti neka i naprave nešto što zbog brige o bebi ne stigneš", kaže Henderson. NEMOJ. TO. DOPUSTITI. ;)
11. Nabavi robotsku ljuljačku.
Znamo da su sve bebe drugačije, no robotska ljuljačka mogla bi te spasiti kada tvoja beba ne bude htjela spavati. Za to vrijeme, ti popi čašu vina.
12. Pridruži se zajednici novih mama na Internetu.
Jednom kada tvoja beba dođe više ne budeš slobodno mogla izaći iz kuće kao prije. Zbog toga je ideja pridruživanja online zajednici odlična za tebe. Tamo ćeš moći razgovarati s drugim mamama, postavljati pitanja i čitati njihove odgovore. Možeš i samo promatrati društvenu stranicu s novim mamama, pogotovo ako je postavljeno neko pitanje koje i tebe zanima.
13. Pretplati se na Netflix.
Novorođenčad puno spava, ali nažalost, to ne čini uzastopno. Zbog toga, uzmi pretplatu na Netflix, HBO ili Prime Video i uživaj u nastavcima svoje omiljene serije i novim filmovima.
14. Misterija mokrenja iz pelena.
Kada presvlačiš svojega mališana, ako imaš dječaka, njegov spolni organ usmjeri prema dolje i onda zalijepi pelenu. Također, kada je gol, možeš držati pamučnu krpicu preko njegova spolovila kako ne bi bilo mokraće svuda oko vas dvoje.
15. Zaboravi bodije koji se navlače preko glave.
Nemoj si priuštiti to. Kupi bodi koji se kopča od guze do vrata ili onaj s patentnim zatvaračem.