Video: Bebu sam pustila puziti do dojke i bilo je nevjerojatno
Wendy Wisner, mama dvojice sinova i savjetnica za dojenje za portal Scary Mommy opisala je svoje iskustvo oba poroda i s breast crawl, tzv. 'puzanjem do dojke'.
Prvi sati i dani nakon rođenja mog prvog sina bili su nejasna slika šoka, suza i frustracije. Oboje smo bili zdravi, ali bez obzira što sam učinila - nisam ga mogla navesti na sisanje. Jednostavno nije htio otvoriti svoja usta i zahvatiti bradavicu. To me je dosta istresiralo i isfrustriralo.
Fascinantno: Beba odmah nakon rođenja puže do majčine dojke
Do vremena kada se moj drugi sin rodio, ne samo da sam bila iskusna mama dojilja (jer smo ipak uspjeli s dojenjem nakon puno suza i muke), već sam postala i savjetnica za dojenje. Naoružana iskustvom i informacijama, bila sam odlučna u tome da imam puno bolje inicijalno iskustvo s dojenjem nego prvi put.
Jedna od stvari za koje mislim da mi je otežala dojenje prvi put je da je moj sin odmah nakon poroda odveden na kupanje, pregled i injekciju vitamina K. Nakon toga sam tek pročitala sve o čaroliji prvog sata nakon rođenja i kako se bebe tada zapravo pripremaju na dojenje. Tada sam čak vidjela snimke beba kako instinktivno pužu do dojke nakon rođenja i same počinju sisati.
Upravo to sam planirala učiniti drugi put i moja primalja se složila da ću, ako ćemo i beba i ja biti zdrave, imati barem sat vremena staviti ju na prsa prije prvog pedijatrijskog pregleda u rodilištu.
Sve mame potičem da isprobaju puzanje do dojke s novorođenčetom
Srećom, nakon brzog i intenzivnog poroda, smjestile smo bebu na moja prsa i čekale. Isprva je samo mirisao oko sebe i zapravo provjeravao teritorij. Zatim, oko 20 minuta kasnije, osjetila sam njegovu malu nožicu kako se miče i počeo je puzati do moje bradavice i sam zahvatio dojku.
Što se mene tiče, to je bilo poput malog čuda. I najiskrenije mogu potvrditi kako nakon toga, nismo imali nikakvih problema s dojenjem i sisanjem.
Ako je moguće, potičem sve nove mame da isprobaju 'puzanje do dojke'. Osim beba s nepredvidivim zdravstvenim problemima, gotovo sve bebe mogu puzati do dojke i možete to isprobati bez obzira je li vam cilj isključivo dojiti ili ne. Jednostavno se radi o super iskustvu, odličnom načinu za povezivanje s bebom, poticanjem dojenja i zapravo je osnažujuće vidjeti što tvoje tijelo i tvoja beba mogu učiniti.
Pogledaj kako 'puzanje do dojke' izgleda:
Kako 'puzanje do dojke' funkcionira?
Stručnjaci vjeruju kako su bebe rođene s instinktom koji im pomaže u ovom nevjerojatnom fenomenu. Taj termin seže još iz 1987. kada su švedski znanstvenici utvrdili da će novorođenče naći put do majčine dojke čim se rodi. Nakon poroda bebe su oprali i osušili, a zatim ih stavljali na majčina prsa i svaki put beba bi dopuzala do majčine dojke kako bi došla do hrane.
"Sve novorođene bebe imaju sposobnost puzati do majčine dojke i početi same sisati", objašnjava Vidya Kulkarni iz UNICEF-a.
Također, Breastcrawl.org naglašava kako su novorođene bebe programirane poput kompjutera s instrukcijama da pronađu majčinu dojku. "Pokazalo se da novorođene bebe, baš kao i bebe sisavci, znaju kako pronaći majčinu dojku. 'Puzanje do dojke' je povezano s raznim osjetnim, motoričkim i neuroendokrinološkim komponentama, koje sve direktno ili indirektno pomažu bebi da se kreće i olakšavaju joj preživljavanje u novom svijetu", piše na stranicama Breastcrawl.org.
7 nevjerojatnih činjenica o tek rođenim bebama
Oni objašnjavaju kako bebina osjetila mirisa, okusa i vida funkcioniraju kako bi pronašli majčinu dojku te im je za to uglavnom potrebno oko 30-60 minuta, stoga mama mora biti strpljiva. Isto tako, mama može, ako želi, pomoći svojoj bebi kako bi joj olakšala da pronađe put jer ne postoje pravila kako bi 'puzanje do dojke' trebalo izgledati. Zapravo, ono najvažnije je samo da tvoja beba ostane s tobom neposredno nakon rođenja, u kontaktu 'koža na kožu'.
Brojne prednosti
UNICEF ističe kako dopuštanje bebi da puže do dojke potiče povezivanje između majke i novorođenčeta, ali ima i nekoliko drugih prednosti.
"Pomaže bebi da joj bude toplo. Beba počinje dobivati kolostrum, koji ima visoku razinu antitijela, a to omogućuje zaštitu od infekcija i važno je za bebin opstanak. Mame također imaju prednosti jer 'puzanje do dojke' pomaže kontrakcijama maternice i izbacivanju posteljice te smanjuje gubitak krvi i sprječava anemiju", ističe UNICEF.