Pedijatri otkrivaju pet načina za poticanje bebinih osjetila
Jeste li se ikad zapitali može li vaša beba zaista vidjeti svoj glazbeni vrtuljak iznad krevetića ili uznemiruje li ju zvonjava vašeg mobitela? Činjenica je da bebe opažaju i osjećaju stvari potpuno drugačije od odraslih osoba.
Pedijatar Ray Tsai objašnjava kako bebe koriste svoja osjetila kako bi primile informacije, reagirale na svoje okruženje, tražile hranu i utjehu te kako bi se povezale sa svojim roditeljima. Neka osjetila, poput dodira i sluha, u potpunosti su razvijene pri porodu. No, drugim osjetilima, primjerice vidu, potrebno je nekoliko mjeseci kako bi se razvili.
Pročitajte što očekivati i što vi, kao roditelji možete učiniti kako bi potaknuli bebina osjetila:
1. Vid
Isprva, vaša beba može vidjeti samo 20 do 30 cm u daljinu i njezin vid je nejasan. "Beba uglavnom vidi oblike i sjene, bez obzira je li nešto malo ili veliko, svjetlo ili tamno", govori dr. Tsai. Do 4. mjeseca, beba će vidjeti dalje i koristiti svoje oči kako bi pratila predmete i osobe koje se miču, a do 5. mjeseca će imati percepciju dubine. Negdje između 4. i 6. mjeseca, beba će moći vidjeti sve boje, a do trenutka kad počne puzati i hodati (između 8. i 12. mjeseca), beba će u svojem istraživanju koristiti percepciju o dubini kako bi razlikovala udaljenost.
Što vi možete učiniti?
Neka uzorci i boje dječje sobe budu svijetlih i šarenih boja. Mijenjajte poziciju dječjeg krevetića i mijenjajte poziciju prilikom hranjenja bebe kako bi pomogli bebi da vidi okolinu iz različitih kuteva. Također, pokušavajte bebi govoriti i smijati se iz pozicije u kojoj vas može dobro vidjeti, što će joj omogućiti da se fokusira na vaše lice i promatra vaše pokrete. Isto tako, šetajte s bebom u raznolikom okruženju - susjedstvo, park, zoološki vrt, a kada nešto privuče bebinu pozornost, dajte joj vremena kako bi temeljito to proučila.
2. Sluh
Bebin sluh počinje se razvijati još u trbuhu. "Upravo zato beba prepoznaje vaš glas čim se rodi", govori pedijatar Peter Jung. Ipak, novorođene bebe osjetljive su na promjene u zvuku pa bi mogla uzdrhtati ako primjerice, čuje vrata kako 'zalupe'. Pedijatrica Laura Jana ističe kako je, unatoč osjetljivosti u promjeni zvuka, zanimljivo da bebe mogu prespavati i najglasnije zvukove. Isprva, vaša će beba biti lako ometena zvukovima iz pozadine. S otprilike 2 mjeseca, beba će pokušavati oponašati zvukove gugutanjem, a oko 4. mjeseca počet će žamoriti i brbljati na svoj način. Do 6. mjeseca, beba bi mogla oponašati specifične zvukove koje proizvodite.
Što vi možete učiniti?
"Pričanje, čitanje i pjevanje bebi pomažu izgraditi bebinu osobnost, potiču na razvoj govora i jačaju zbližavanje s bebom", govori dr. Tsai, a pedijatar Stephen Marquis savjetuje roditeljima da pokušaju koristiti 'pjevački' glas kako bi naviknuli bebu na različite tonove u govoru. Također, dopustite bebi da uživa u svakodnevnim zvukovima i opišite joj što čuje. Za bebe koje imaju problema sa spavanjem, isprobajte 'bijelu buku' - snimke zvuka koje djeluju kao prirodno sredstvo za smirenje djeteta.
3. Dodir
Dodir je jedan od najbolje razvijenih osjetila pri rođenju. "Bebe od početka mogu razlikovati različite temperature, teksture, oblike pa čak i težinu predmeta", govori dr. Tiffany Field. Dodir je osjetilo koje je najvažnije za zbližavanje s bebom. Kad grlite bebu, ona se osjeća toplo i sigurno jer se osjeća kao u vašoj utrobi. "Bebe istražuju kroz dodir, a njihov 'alat' su usta, stoga se nemojte brinuti ako beba žvače ili siše stvari kojih se dokopa", govori dr. Jana. Samo budite sigurni da mu dajete stvari koje su sigurne i čiste. Jednom kada dijete dobije kontrolu nad rukama i ramenima - posegnut će za svime što će vidjeti u svom dosegu.
Što vi možete učiniti?
Često držite bebu u naručju. Kontakt 'koža na kožu' ima poseban terapeutski učinak na bebe. Također, umasirajte losion na bebu nakon kupke ili pokušajte s jednostavnim nježnim masažama. Dopustite bebi da osjeti različite predmete na svojoj koži, poput mekane plišane igračke ili grbave loptice. Kada malo naraste i počne više koristiti ruke, dajte joj igračke različitih oblika, veličina i tekstura.
4. Miris
Vaša beba ima dobar osjet mirisa od samog početka. Prepoznaje vaš miris od prvog dana i najvjerojatnije prepoznaje miris drugih osoba oko sebe u prvom tjednu života. "Bebe su posebno osjetljive na miris majčinog mlijeka i mogu ga čak razlikovati od adaptiranog", objašnjava pedijatar Nicholas Tapas. Ovo može uzrokovati neke probleme oko četvrtog mjeseca bebinog života, kada je vrijeme da počne spavati kroz cijelu noć. Kada dođete do bebe kako bi je utješili, ona će vas namirisati i vjerojatno će htjeti hranu. Vaša beba će također koristiti miris kako bi učila o okruženju oko sebe i kako bi identificirala ugodnost i potencijalnu opasnost.
Što vi možete učiniti?
Dr. Marquis preporučuje da redovito koristite iste proizvode jer bebe vole ono što im je poznato i na što su naviknute. No, izbjegavajte 'teške' i intenzivne mirise dok dojite. "Pokušajte izbjegavati parfumirane deterdžente i 'teške' parfeme jer takvi mirisi mogu zbuniti bebu na način da zamaskiraju feromone koje proizvodite", govori dr. Tsai. Kako bi razvili osjećaj mirisa kod bebe, izložite je raznim mirisima. Govorite bebi kakav je koji miris i na taj način poticat ćete i razvoj govora.
5. Okus
Okusni pupoljci vaše bebe u potpunosti su formirani od dana njezina rođenja. Beba je rođena s preferencijom za slatke okuse i prepoznaje okuse hrane koju jedete kroz vaše mlijeko. Zato se beba vjerojatno čini manje oduševljena zbog dojenja nakon što ste pojeli slane štapiće, a nezasitna nakon što ste pojeli komad torte.
Što vi možete učiniti?
Jedite raznoliku hranu dok dojite, a oko 6. mjeseca, i bebi ponudite raznoliku hranu i okuse. "Time ćete bebi od početka ponuditi mnoštvo okusa zdrave hrane", objašnjava dr. Jana. Naravno, ako u vašoj obitelji postoji povijest alergija na hranu ili ako vaša beba ima ekcem, posavjetujte se s liječnikom prije nego uvedete nove namirnice u djetetovu prehranu.
Dječji proizvodi: Što sve trebate za prvu godinu bebinog života
Brinete se da nešto nije u redu?
Ako sumnjate da vaša beba ima problema s vidom ili sluhom, odmah je odvedite na pregled. Gubitak sluha najčešći je urođeni problem, a važno ga je dijagnosticirati što ranije jer bi mogao utjecati na učenje jezika.
Dr. Tapas preporučuje šaputanje u oba uha: ako se beba počne hihotati ili vrpoljiti nakon što šapnete riječ u jedno uho, ali ne i kada šapnete riječ na drugo - nešto vjerojatno nije u redu.
Pedijatrica Anita Pavičić Bošnjak objašnjava kako je tijekom boravka u rodilištu potrebno učiniti probir na oštećenje sluha kod svakog novorođenčeta, a američka pedijatrijska akademija preporučuje kako bi se u rodilištu trebale provjeriti i bebine oči i utvrditi potencijalni problemi. Ako vaša beba nije imala pregled vida u rodilištu, svakako ga obavite do 6. mjeseca života. Do tada, pripazite na asimetriju između očiju, pretjerano crvenilo, spuštene kapke ili abnormalno oblikovane zjenice.