Dječji proizvodi: Što sve trebaš za prvu godinu bebinog života
Provjeri naš popis najvažnijih stvari za bebinu prvu godinu života; odjeća, prijevoz, kupanje i hranjenje - sve su to svakodnevne aktivnosti u kojima ćete trebati različita pomagala. Naći ćeš i specifične stvari koje su potrebne za prvih šest tjedana bebinog života, a ako želiš ići dalje od osnova, postoje stvari koje će ti olakšati cijelu bebinu prvu godinu.
Odjeća za bebu
Dječja odjeća se obično mjeri po dobi djeteta, ali se može razlikovati ovisno o modnoj marki. Na primjer, bodi za bebu od 3 do 6 mjeseci jedne modne marke može odlično pristajati za vašeg četveromjesečno bebu, ali od drugog proizvođača može biti prevelik. Potražite odjeću koje imaju smjernice za težinu i visinu što će vam pomoći kod odabira odjeće.
Što sve treba vaše novorođenče?
Neka novorođenčad odmah nosi odjeću za bebe od tri mjeseca, što je teško unaprijed provjeriti, ali nećete pogriješiti ako ih odmah budete imali na početku. Također, provjerite imate li nekoliko komada odjeće u sljedećoj veličini - bebe brzo rastu! Uzimanje ili posuđivanje odjeće koja je već nošena također je jedan od dobrih načina kako ćete biti sigurni da uvijek imate odgovarajuću veličinu.
Za bebu je najvažnije da je odjeća udobna i jednostavna. Potražite mekanu, izdržljivu odjeću koja će vašem djetetu omogućiti jednostavno kretanje i udobnost te izaberite komade koji će dobro izdržati česta pranja. Odjeća izrađena od organskih materijala napravljena je bez štetnih kemikalija, ali je obično malo skuplja. Bez obzira što god izabrali koristite nježne deterdžente za pranje.
Evo što ti osnovno treba za prva tri mjeseca:
Jednodijelno odijelce - kombinezon (5 do 7 komada): Neki od njih su prilagođeni i za spavanje i igru i hranjenje. Jako praktičan, pogotovo na početku jer beba jako često spava. Potražite one koji se otkopčavaju naprijed, a otvor ide sve od početka do kraja kako biste bebu lagano presvukli, a ne morate navlačiti odjeću preko glavice.
Majice i bodyji (5 do 7 komada): Odaberite one koji se imaju imaju otvarač pored vrata ili na dekolteu kako biste jednostavno presvukli bebu.
Tajice i rastezljive hlačice (5 do 7 komada): Ovo je vrlo praktična kombinacija kada bebi želite promijeniti pelene, a ne morate mijenjati cijeli kombinaciju. Elastični materijal ne steže bebu i pelenu, a dobro dođe i kada beba počne dobivati na kilaži.
Vestice i jaknice (5): Ovi komadi su važni pogotovo ako je vrijeme zime, a s zatvaračem se lako skida i oblači. Mnoge bebe postanu nervozne kada im počnete nešto stavljati na glavicu. Kupite veći broj i tražite one koje nemaju uske rukave kako biste izbjegli nervozu. Kapuljače su također jako korisne jer ih samo stavite na dječju glavicu. Izbjegavajte odjeću koja ima vezice, vrpce i resice kako ne bi došlo do opasnosti od gušenja.
14 zastarjelih savjeta koje možete zanemariti
Kape i rukavice: Šeširić širokog oboda za ljeto i topla kapa za zimu koja pokriva uši bi trebali biti obvezne. Rukavice za bebu oblikovane poput vrećica s elastičnim dijelom oko zglobova lako se stavljaju, a ugrijat će male ručice.
Čarape: Potrebno je puno čarapica za unutrašnjost i cipelice za izlazak.
Cipele: Možda nećete kupiti prave, tvrde cipelice tijekom prvih šest mjeseci. Neki stručnjaci ne preporučuju kupovinu dok dijete ne počne stvarno hodati. Do tada, prekrijte bebina stopala čarapama ili cipelicama. Kada dođe vrijeme za kupovinu cipela za bebu otiđite u specijaliziranu trgovinu za dječju obuću.
Pidžame (5 do 7 komada): Kada odijevate bebu za spavanje imajte na umu tri stvari: sigurnost, udobnost i koliko jednostavno ćete presvući bebu usred noći. Bez obzira kako neki komad slatko izgleda, izbjegavajte pidžamu koja se teško oblači. Nježne i prirodne tkanine jako su važne i izbjegavajte sve što može izazvati gušenje.
Higijena novorođenčeta: od suhog pranja do prvog kupanja
Pelene
Pelene: Bez obzira koristite li jednokratne ili pamučne pelene, vaša beba će u početku promijeniti vjerojatno 10 do 12 pelena dnevno. Ako koristite jednokratne na početku kupite manja pakiranja, ako bi došlo do iritacije ili ako ne odgovaraju bebi.
Maramice: Bilo da planirate napraviti svoje maramice ili upotrebljavati vatu i toplu vodu pripremite se za puno posla.
Stolovi za previjanje: Ne trebate kupovati pravi stol za previjanje, ali vjerojatno ćete trebati odrediti mjesto na kojem ćete presvlačiti bebu. Neki roditelji koriste samo neku podlogu ili stave ručnik na krevet (držite ruku na bebi cijelo vrijeme dok ju presvlačite ako se radi o povišenoj površini).
Oprema za bebu
Nosiljka: Kad nosite bebu u nosiljci znači da je ona blizu vas i da imate dvije slobodne ruke za sve ostalo. Kada birate nosiljku, provjerite jesu li svi pojasevi sigurni i dobro pričvršćeni.
Dječja kolica: Razmislite o vašim potrebama? Treba li vam prostor za pohranu u kolicima? Hoćete li s kolicima ići u grad ili trgovački centar? Hoćete li se često penjati uz stepenice ili spuštati stepenicama? Odabir pravih kolica može vaš život učiniti puno lakšim.
Autosjedalica: Sigurna sjedalica za vaše dijete je obavezna. Većina proizvedenih autosjedalica danas ima ograničeni rok trajanja, smatra se sigurnim od pet do osam godina.
Dojenje i hranjenje bočicom
Jastuk za dojenje ili hranjenje: To su posebno dizajnirani jastuci za bebu dok ju hranite na bočicu, a može vam pomoći da bebu stalno ne nosite na ramenu ili vratu. Bolji su i praktičniji od običnih jastuka.
Oprema za dojenje: Krema koja može ublažiti bolne bradavice. Hladni gelovi koji se stavljaju u unutrašnjost grudnjaka, a mogu smiriti natečene ili upaljene dojke. Normalno je koristiti izdajalice, važno ih je redovito prati.
Pelene ili gaze (od 6 do 12 komada): Koristit će vam kada beba bljucka i kada ju hranite.
Bočice: Novorođenčad obično ima manje bočice, a kako dijete raste tako se mijenja i količina mlijeka koju pije. Danas su bočice dizajnirane tako da budu maksimalno prirodne te postoje različito dizajnirane dude.
Adaptirano mlijeko: Ako ne dojite, morate razmisliti s kojim formulom ćete hraniti dijete, ponuda na tržištu je velika pa možete razgovarati s pedijatrom.
Četke za pranje bočica: Korisne su za temeljito pranje i čišćenje bočica.
Izdajalice: Mnoge majke koje doje nađu se u situaciji da se moraju izdajati. Mogu biti najjednostavniji mehanički ili električni.
Vrećice za pohranjivanje majčinog mlijeka: Možete mlijeko staviti odmah u bočicu, ali mnoge mame spremaju mlijeko u vrećice koje ne zauzimaju puno mjesta u hladnjaku i brzo se mogu odlediti. Broj vrećica koje će vam trebati ovisi o količini mlijeka koje ćete izdajati. Počnite s manjom kutijom jer ne znate koliko će trajati.
Spavanje
Krevetić i madrac: Mnogi novi roditelji ne trebaju odmah krevet za bebu, umjesto toga dijete spava njima. Međutim, možda ćete povremeno poželjeti bebu staviti u krevetić tijekom prve godine pa bi ga bilo dobro imati od početka. Novi krevetići zadovoljavaju sve standarde sigurnosti, ako uzimate rabljeni krevetić, provjerite da letvice na ogradi nisu previše udaljene. Madrac treba biti savršeno uklopljen u krevetić.
Posteljina: Vidjet ćete mnoštvo različitih posteljina u dućanima, ali sve što vama zapravo treba je tri do pet kompleta za krevetić i vodonepropusni prekrivač za madrac koji ćete stavljati ispod plahte. Jastuci, prekrivači, popluni vam ne trebaju u krevetiću kako biste izbjegli rizik od od iznenadne dojenačke smrti.
Vreća za spavanje: Ovakva vreća, pamučna i s otvaračem, omogućit će bebi ugodno odjeću za spavanje i držati je na toplom noću. Ona zamjenjuje tradicionalnu deku koje nisu sigurne zbog sindroma iznenadne dojenačke smrti. Naravno, da to ovisi i u kojoj klimi živite te u kojem je godišnjem dobu beba rođena.
Hranjenje
Hranilica za bebe: Kada je vaša beba spremna za krutu hranu, negdje od šest mjeseca, stolica za hranjenje može olakšati taj prijelaz. Možete kupiti visoki stolac ili prijenosni stolac koji se pričvršćuje. Potražite model s kojeg možete skinuti gornji dio i staviti ga u mašinu na pranje, to će vam olakšati održavanje.
Zdjele: Neki roditelji vole imati posebne zdjele koje se mogu pričvrstiti na površinu (tako da se ne mogu lagano baciti na pod).
Žličice za bebe: Plastična ili gumena žlica bit će jednostavnija, a lako se uklopi u dječja usta.
Čaša s usnikom: Imaju poklopac i usnik kako bi beba lakše pila, a i teško se prolijeva iz nje.
Čaša s ručkama: Vjerojatno će to biti najlakši način za početak samostalnosti vaše bebe. Nemojte kupovati čaše sa slamkom jer se teško odražavaju.
Podbradak: Vodootporni i onaj koji se brzo suši bit će koristan svakom roditelju.
10 stvari koje možda niste znali o adaptiranom mlijeku
Kupanje
Kadica: Izaberite onu koja je čvrsta i dobro napravljena.
Sapuni i šamponi: Najbolji su oni "bez suza" za bebinu kožu i oči. Važno je potražiti proizvode bez mirisa i štetnih sastojaka kao što su ftalati.
Ručnici: Uobičajeni ručnici su često preveliki za bebu. Mekani ručnik s kapuljačom bit će dobar za zamotavanje bebe i sušenje nakon kupanja.
Mali ručnici: Uvijek se mogu koristiti kod kupanja ili kad beba jede.
Dječja kolica, igračke i zabave
Dude: Neke ih bebe vole, neke ne. Dude nisu nužnost ni na koji način, ali za neke bebe i roditelje su neophodne. Danas postoji veliki izbor duda.
Nosiljke za bebe: Jako je praktično za roditelje, kako bi mogli prebaciti bebu na različita mjesta u kući. Postoji različite verzije, ovisno što će roditeljima odgovarati.
Igračke: Vaša beba ne treba puno igračka, ali je zgodno imati nekoliko mekanih igračka i glazbenih. Također, dovoljna je mekana prostirka te mobilne igračka koju beba može gledati odozdo.
Sigurnost
Sigurna vrata: Kada dijete počne puzati i hodati pravo je vrijeme za razmišljanje o sigurnosti u kući. Ako imate stepenice, investirajte u vrata na vrhu i dnu stepenica. Blokirajte još neki dio stana ili kuće ako mislite da nije siguran, kuhinja ili kupaonica.
Vrata ormarića ili ladica: Osigurajte ih tako da možete biti sigurni da će izdržati nebrojene dječje pokušaje.
Monitor za bebe: Ovakvi uređaji su jako korisni kada je beba u drugoj prostoriji. Možete odabrati osnovi audio model ili skuplji video monitor koji će vam omogućiti da vidite svoju bebu.
Zdravlje i higijena
Prva pomoć: Važno je imati cijeli komplet u kući.
Plastična šprica: Pomoći će vam kada trebate bebi očistiti nosić.
Igračke za zube: Kada bebi počnu rasti zubići mogu joj pomoći da ih gricka, žvakanje će olakšati nelagodu.
Digitalni toplomjer: Ovo je važna stavka kad dijete bude bolesno.
Škarice za djecu: Kod rezanja bebinih noktića važno je koristiti specijalne škarice za djecu.
Deterdženti za pranje rublja: Koristite proizvode koji su specijalno napravljeni za djecu, njihova koža je jako osjetljiva i nježna.
Četka za kosu: Jako nježna četka potrebna je za djecu.