7 najčešćih zabluda o njezi bebe u koje roditelji vjeruju

Thinkstock
Roditelji su često zbunjeni i ne znaju što im je činiti kad su u pitanju zdravlje i njega bebe - liječnik tvrdi jedno, patronažna sestra drugo, prijateljica treće, a bake i djedovi četvrto. Što je ispravno?
Vidi originalni članak

1. Poslije sisanja dijete se mora podrignuti

Djelomično točno: Poželjno je da dijete podrigne poslije sisanja, ali ima djece koja to ne naprave lako. Neki roditelji, pokušavajući pomoći svom mališanu, primjenjuju previše pokreta i 'drmusanja' i time ga samo nepotrebno uznemiravaju.

Da biste stvorili uvjete za podrigivanje, potrebno je samo podignuti djetetov gornji dio tijela da zrak bolje prostruji. Ako ne podrigne nakon desetak minuta, a pritom je mirno zaspalo, slobodno ga stavite u krevetac i pustite da nastavi sa spavanjem, jer da ima bilo kakvih tegoba - beba bi vam to dala do znanja. Često se događa da beba podrigne u trenutku stavljanja u krevetac, jer tada mijenja položaj tijela. To se može dogoditi i u ležećem položaju, jer i tada zrak nađe put do izlaska iz želuca. U svakom slučaju, nisu potrebni neki posebni, uporni pokušaji, drmanje i uznemiravanje djeteta.

Izbacivanje zraka Najbolji položaji koji će pomoći bebi da podrigne

2. Treba pričekati s prvim kupanjem dok ne otpadne pupčanik

Netočno: Novorođenčad možete okupati. Čak se i u rodilištu kupaju, iako im nije otpao pupčani batrljak. Kupanje je potrebno radi održavanja higijene i njege kože, što obuhvaća i njegu pupčanog visuljka (sasušeni dio pupkovine koji otpada) i pupčane rane koja nastaje nakon otpadanja pupkovine. Pupčani batrljak će se sasušiti i bez vaše intervencije, jer je to prirodni put cijeljenja rane. Vaša jedina obveza (tijekom tog procesa) jeste kontrolirati njezino zacjeljivanje da ne bi došlo do naknadne infekcije. Upravo zbog toga, neophodno je njeno njegovanje i nakon kupanja i vlaženja. Bojite li se da ne ozlijedite ranu prilikom vlaženja, možete je zaštititi pelenom, a poslije kupanja očistiti i obraditi na odgovarajući način.

Tema s foruma Kako pravilno njegovati bebin pupak?

3. Uši se najlakše čiste štapićem

Netočno: Uši vašeg mališana možete očistiti i čistom pelenom, vaticom i gazom, a ne isključivo štapićima. Nakon kupanja, pomoću pelene ili vatice pokupite vodu koja je iscurila iz uha. Nema potrebe da mu štapićima čistite ušnu mast (cerumen), ulazeći njime duboku u ušni kanal. Dovoljno je očistiti samo onaj dio koji spontano iscuri iz ušnog kanala.

Higijena Kako bebi čistiti nos, oči i uši?

4. U slučaju krmeljivih očiju najbolji su oblozi od kamilice

Djelomično točno: krmeljive oči najčešće su znak neke infekcije. Samim tim, čišćenje očiju čajem od kamilice koji ima blagotvoran i blag efekt može se prihvatiti kao pokušaj prve pomoći. Oči čistite tako što ćete gazom ili vaticom i čistom vodom nježno prelaziti preko kapaka prema unutarnjem kutu oka. Za svako oko obavezno koristite novu gazu. Ukoliko dođe do infekcije, koja se najčešće manifestira pojačanom sekrecijom (krmeljanjem očiju), najbolje bi bilo da potražite savjet liječnika, jer je često potrebno napraviti bris oka da bi se točno utvrdilo koji je izazivač infekcije u pitanju.

5. Ako se bebi češće krati kosica, kasnije će biti gušća

Netočno: Kosa raste iz korijena i samim tim njeno redovno skraćivanje nema veze s gustoćom vlasi. Naravno, radi održavanja higijene glave, važno je da mališanima redovito skraćujete kosu, odnosno da je sklanjate s njegovih očiju. Međutim, njena gustoća ovisi od raznih faktora u kasnijem životnom dobu - normalne prehrane, dobrog zdravstvenog stanja tj. odsustva određenih bolesti, održavanja higijene, izbjegavanja stresnih situacija, genetskih faktora i slično.

6. Bebi ne treba rezati nokte

Netočno: Bebi treba rezati nokte, i to obično jednom tjedno ili, ukoliko sporije rastu, jednom u dva tjedna. Pomoću tupastih škarica režite ih ravno do jagodice prsta. Točno je da se bebicama lome nokti, ali ako se ne sijeku redovito, ona može se ogrebe, što se vrlo često i događa. Naravno, to nisu ozbiljne ozljede, ali vas ipak obvezuju da redovito brinete o stanju noktića svojih mališana.

higijena Škarice ili grickalica za rezanje bebinih noktića?

7. Nekoliko kapi limunovog soka prekida štucavicu

Netočno: Štucavica se može prekinuti na razne načine, a nikako pomoću limuna koji se svrstava u potencijalne alergene i ne daje se djeci prije prvog rođendana. Ako vaša bebica još uvijek sisa i "uhvati" je napad štucanja, jednostavno je stavite na dojku i njene tegobe će prestati. Ukoliko je njezina prehrana bazirana na adaptiranoj formuli, ponudite joj malo toplog čaja ili joj pokušajte promijeniti položaj i zagrijati trbuh pomoću tople pelene. Privijanje na grudi također je jedno od efikasnih rješenja.

Posjeti missMAMA