Zašto bi djeca trebala piti punomasno mlijeko, a ne obrano?

Guliver
Nedavno istraživanje otkrilo je da je vjerojatnije da će djeca koja piju punomasno mlijeko do šeste godine života, odrasti u vitkije odrasle ljude nego djeca koja piju obrano mlijeko
Vidi originalni članak

Kanadsko istraživanje objavljeno u znanstvenom časopisu American Journal of Clinical Nutrition, proučavalo je oko 2700 djece u dobi od jedne do šest godina, a koja su pila ili punomasna ili mlijeka s manjim udjelom masnoće

Ona djeca koja su pila punomasno mlijeko imala su veće razine vitamina D i bila manje gladna, zbog čega istraživači vjeruju kako će manje jesti visokokalorične grickalice i stoga konzumirati manje kalorija sveukupno.

Odgovor stručnjaka Smije li jednogodišnjak piti kravlje mlijeko?

Istraživanje je otkrilo kako djeca koja popiju jednu čašu punomasnog mlijeka imaju usporedivu razinu vitamina D s onom djecom koja popiju tri čaše mlijeka s manjim udjelom masnoće.

"Djeca koja piju mlijeko s manjim udjelom masnoće nemaju manje tjelesne masnoće i nemaju veću razinu vitamina D stoga se radi o duploj negativnosti kada su u pitanju malomasna mlijeka", rekao je pedijatar Jonathon Maguire. 

korak po korak Koje tegobe se mogu pojaviti nakon uvođenja kravljeg mlijeka?

Nacionalna zdravstvena služba savjetuje roditeljima da djeci daju punomasno mlijeko barem do druge godine jer iz malomasnog mlijeka možda neće dobiti kalorije ili potrebne vitamine. "Nakon druge godine, djeca mogu postepeno prijeći na poluobrano mlijeko, ali pod uvjetom da imaju uravnoteženu i raznoliku prehranu te da se razvijaju pravilno", piše na službenim stranicama Nacionalne zdravstvene službe. 

Također piše kako roditelji ne bi smjeli davati djeci obrano ili mlijeko s 1 posto masnoće barem do pete godine života jer takva mlijeka ne sadrže dovoljno vitamina A  i potrebnih kalorija za mlađu djecu. 

Odgovor stručnjaka Je li mlijeko nužno u prehrani djeteta?

Posjeti missMAMA