Uz metodu Maya najmlađe jednostavno uključite u kućanske poslove
Ponekad se čini kao da su upravo mališani - ultimativni gospodari nereda - sve što stoji između tebe i čiste kuće! Mala djeca na jedinstven način entuzijastična su oko svega, pa tako i oko stvaranja nereda, i to na onaj sladak način na koji samo oni mogu biti.
Ako imaš jasličko ili vrtićko dijete i pokušavaš preusmjeriti tu želju za stvaranjem nereda kako bi odvrnula djetetovu pažnju i uspjela nešto počistiti - zapravo je sve što trebaš ugledati se na majanske mame koje mališane uključuju u kućanske poslove od samog početka, i to na zabavan način.
Od koje godine djeca mogu pomagati u kućanskim poslovima?
Kada je spisateljica Michaeleen Doucleff posjetila Yucatan u Meksiku, svakodnevno je proučavala kulturu Maya i djecu koja su dobrovoljno pomagala oko kućanski poslova. Nakon što je razgovarala s tamošnjim majkama, shvatila je da takav odgoj ima manje veze s učenjem kućanskih poslova, a više s osnaživanjem djece da budu angažirana.
Upravo su spisateljica Doucleff i njezina dvogodišnja kćer bile izvrsne kandidatkinje za testiranje teorije da dječji zamah 'pomagača' može biti pozitivno usmjeren. Iako su naučile da s određenim poslovima ipak trebaju pričekati neko vrijeme, poput čišćenja za psom u šetnji, spisateljica objašnjava kako je potaknula svoje dijete da joj pomaže s pranjem posuđa, rublja i pospremanjem. Dodaje kako mala djeca mogu usporiti cijeli proces, ali itekako se isplati zbog mnogih drugih stvari.
Maye i nekoliko drugih autohtonih kultura ovakav pristup prakticiraju oduvijek. Umjesto pokušavanja kontroliranja djece, roditelji surađuju s djecom. "Zapravo, djeca i odrasli zajedno postižu cilj. Roditelji od početka usmjeravaju djecu i vode ih pozitivnim primjerom", govori Barbara Rogoff, psihologinja iz Kalifornije koja proučava kultura Maya već 30 godina.
"Takvi doprinosi su sitnice i zapravo mi ne pomažu. Ali, vidim da moja kćer uči nešto vrijedno - ljubav prema timskom radu i suradnji", govori spisateljica. Nakon što je isprobala ovaj zanimljiv pristup kod kuće, naučila je da pozitivne promjene mogu biti i najjednostavnije sitnice, poput toga da promijenite kućanske poslove u zabavne aktivnosti (umjesto da ih čuvaš za vrijeme kada mališani drijemaju) ili da uključiš malu dječju pomoć u veći posao (poput toga da ti dijete drži lopaticu za smeće dok meteš ili ti pomaže upariti iste čarape dok ti radiš neki veći posao).
Mnogi stručnjaci već dugo vremena ističu kako djeca cijene odgovornosti. Sva djeca žele vidjeti sebe sposobnima - za svoje samopouzdanje, ali i za smisao u svojoj svakodnevici. Za spisateljicu Doucleff, prakticiranje ove metode pomoglo joj je u održavanju kuće čišćom, ali ono važnije - njezina kćer uzbuđena je što može sudjelovati i biti uključena u 'poslove za velike'.
Kako isprobati majansku metodu kod kuće
1. Od početka odgajaj djecu da pospremaju iza sebe. Ako proliju mlijeko, daj im krpu s kojom ti mogu pomoći počistiti proliveno.
2. Osnaži djecu - potiči ih na razmišljanje. Umjesto da im govoriš da operu zube, pitaj: "Koja je sljedeća stvar koju radimo ujutro?"
3. Budi uzor i svojim primjerom uči djecu odgovornostima. Ako vidiš smeće u parku, reci: "Idem baciti ovo u kantu jer ne volimo smeće, zar ne?"