Seksi, negativci... Postoje li 'neprikladni' kostimi za djecu?
Kao što su to Fašnik i maškare u veljači kod nas, tako je maskiranje za Noć vještica u mnogim zemljama tradicija koja potiče djecu i njihove roditelje na smijeh, pozitivu i naravno - kreativno izražavanje. Zadnjih dana na društvenim mrežama i stranim portalima šire se apeli zabrinutih roditelja o neprikladnim i kontroverznim kostimima za djecu kojih je svake godine sve više i više. Ova tema svakako je zanimljiva i za roditelje čiji se mališani vole oblačiti u kostime omiljenih junaka iz crtića ili idole koje gledaju na televiziji, nevezano za Noć vještica ili maškare.
Treba li djeci zabraniti određene kostime i maske?
Postoje dva sigurna načina kojima roditelji izabiru kostim za dijete koji je uvredljiv ili neprikladan. Prvi način je izbor kostima koji prelazi granicu između maskiranja i kulturne prikladnosti. Drugi način je izbor kostima koji seksualizira dijete, a kakvih kostima je, nažalost, sve više i više.
Naime, američki roditelji ističu kako je nekad jedini problem bila briga oko cijene kostima i hoće li se njihova djeca smrzavati ako na svoj kostim ne obuku jaknu koju djeca ne žele jer će 'pokvariti' cijeli efekt. Danas je kupovina i nabavljanje kostima za Noć vještica postala poput noćne more za roditelje jer postoji cijeli niz problema: Je li kostim uvredljiv i neprikladan? Je li kostim kulturno neosjetljiv? Je li kostim previše jeziv ili seksualizira li kostim dijete?
Zbog toga se sve više apelira na povratak zabavi i nevinosti kad su u pitanju kostimi i maske za djecu, a mi smo izdvojili neke od najkontroverznijih vrsta kostima o kojima ovih dana bruji cijeli internet:
Kostimi koji slave kriminalce i negativce
Iako se možda čini duhovito zamaskirati dvogodišnjaka kao zatvorenika ili školarca u zamaskiranog bandita, kostimi koji reprezentiraju problematične uzore - šalju krive poruke. Primjerice, možeš li učiti svog sina da poštuje žene ako ga pošalješ van u kostimu svodnika?
Najnoviji i poprilično bizaran primjer dolazi iz Kentuckyja. Naime, tata se maskirao u nacista, a njegov petogodišnji sin bio je mali Hitler. Iako je u međuvremenu otac ipak priznao svoju grešku i ispričao se, ne možemo ni zamisliti kako je išao razgovor ovog oca sa sinom dok ga je odijevao u jednu od najgorih povijesnih figura svih vremena.
Seksualizirajući kostimi
U doba kada je cijeli svijet obilježio #MeToo pokret protiv seksualnog nasilja, važnije je nego ikad izbjegavati kostime koji seksualiziraju male djevojčice. Nažalost, puno kostima uključuje mini suknje, mrežaste čarape, majice bez naramenica i sličnu opremu u dječjim veličinama. Još više uznemirujuće je da reklamne fotografije često pokazuju djevojčice u seksualnim pozama i upravo takvim kostimima. Priključi se otporu i pokušaj svom djetetu nabaviti ili napraviti kostim koji je primjeren dobi.
Stereotipni kostimi
Zašto se sve više govori o problemu stereotipnih kostima? Sve djevojčice su princeze, svi dječaci su superheroji. Iako naizgled problem nije očit, takve stereotipne uloge oblikuju dječju reprezentaciju o svijetu. Naravno da se radi samo o igri i zabavi, ali nažalost - ova igra nije izolirana. Ona stvara iste mjere kao što to rade mediji, igračke ili odjeća: "Samo šuti i budi lijepa" ili "Budi snažan i nemoj plakati". Iako maskiranje dopušta djeci da na jedan dan prekrše neka društvena pravila, roditelji izražavaju svoju brigu kako se ovdje radi samo o reprodukciji i kopiranju najgorih društvenih klišeja.
Rasno (ne)prikladni kostimi
Likovi iz crtića i filmova poput Mulan, Pocahontas, Moana ili Black Panther možda su popularni u mnogim kućanstvima, ali ako djeca ne dijele njihovu rasnu pozadinu, roditelji mogu ispasti neosjetljivi kostimiraju li dijete u jedan od tih likova. Jedna od popularnijih kampanja na tu temu, a o kojoj se posljednjih godina govori, svakako je ona američka 'We're a Culture, Not a Costume' koja se bavi problematičnom praksom 'kulturnog prisvajanja'.
Odgajate li slatku princezu ili hrabru Pocahontas?