Redoslijed rođenja ne utječe na djetetovu osobnost, ali zato na inteligenciju da
Teške vijesti za mlađu braću i sestre: Prema tri velika nacionalna istraživanja iz SAD-a, Velike Britanije i Njemačke, mlađa braća i sestre uglavnom imaju niži kvocijent inteligencije od svoje starije braće i sestara. Nadalje, ankete unutar istraživanje, koje je provedeno na više od 20.000 osoba, potvrđuju da se objektivni pad inteligencije javlja postupno, počevši od drugorođenog i završavajući s posljednjim rođenim djetetom.
Istraživači koji stoje iza analize spekulirali su o tome zašto bi to mogao biti slučaj. Njihovi zaključci bili su:
- Starija djeca možda imaju potpunu pažnju roditelja, dok se mlađa braća i sestre zadovoljavaju s manje vremena provedenim s njima.
- Roditelji imaju tendenciju postavljati veća očekivanja prema prvorođencima, očekujući da će, primjerice, uspjeti i postati akademici, dok mlađa braća i sestre imaju više slobodnog prostora.
- Prvorođena djeca često podučavaju mlađu braću i sestre, objašnjavajući im pravila života, kako svijet funkcionira, i tako dalje. Budući da je podučavanje kognitivno zahtjevna aktivnost, prvorođenci mogu dobiti jedinstveni mentalni trening.
Nadalje, osim objektivnog pada u inteligenciji, kod mlađe braće i sestara zabilježen je i pad inteligencije izvan objektivnih mjerenja IQ-a, prenosi Big Think.
Istraživači su tako razotkrili neke uobičajene zablude o različitim osobinama braće i sestara. Uz IQ testove, ispitana braća i sestre također su dobili i procjenu osobnosti. Iako se za prvorođene često smatra da su otvoreniji i društveniji, za to nije bilo dokaza. U stvari, nijedna razlika u osobnosti nije bila pouzdano konstantna između braće i sestara različite dobi.